Tiberiu Ionuţ Donose, locul 10 la total, la categoria 73 kg, la Campionatele Europene de Haltere 2024

Publicat: 15 februarie 2024, 14:00 / Actualizat: 15 februarie 2024, 23:09

Facebook Federaţia Română de Haltere

Tiberiu Ionuţ Donose a obţinut locul 10 la total, la categoria 73 kg, la Campionatele Europene de Haltere 2024. România a câştigat până acum 6 medalii la Sofia. Campionatele Europene de Haltere sunt exclusiv în AntenaPLAY, până pe 20 februarie.

Tiberiu Ionut Donose, legitimat la CS Rapid Bucuresti, a concurat la categoria de 73 Kg Grupa B

Sportivul român Tiberiu Ionuţ Donose (CS Rapid Bucureşti) a avut clasări modeste, joi, la categoria 73 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Sofia.

Donose, care a evoluat în Grupa B valorică, s-a clasat pe locul 14 la stilul smuls, cu 140 kg, după ce a ratat două tentative la 146 kg. La aruncat, Donose a ocupat locul 9, cu 175 kg. La total, halterofiul român s-a clasat pe locul 10, cu 315 kg, potrivit agerpres.ro.

După patru zile de competiţie, bilanţul României este de şase medalii, dintre care trei medalii de aur, toate cucerite de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), una de argint, obţinută de Valentin Ionadi Iancu (cat. 61 kg), stilul aruncat, şi două de bronz, una câştigată de Ioana Mădălina Miron (cat. 45 kg), la aruncat, iar alta de Andreea Cotruţa (cat. 59 kg), la aruncat.

Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

România participă cu 13 sportivi la Europenele din Bulgaria.

La Campionatele Europenele de la Erevan din 2023, România a câştigat 14 medalii, 9 de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), trei de Andreea Cotruţa (cat. 55 kg), iar trei câştigate de Loredana Toma (cat. 71 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

România a obţinut până acum 6 medalii. Mihaela Cambei a cucerit trei medalii de aur la categoria 49 de kilograme, stabilind un nou record european la total (199 kg) şi un nou record european la U23, la aruncat (109 kg). Tot în prima zi, Mădălina Miron a obţinut medalia de bronz la stilul aruncat. Andreea Cotruţa a câştigat medalia de bronz la stilul aruncat, la categoria 59 de kilograme.

Valentin Iancu a obţinut medalia de argint la la stilul aruncat, la categoria 61 de kilograme.

Prima ediţie a Campionatelor Europene de haltere a avut loc în 1896. Întrecerea de la Sofia este a 102-a şi va avea şi un invitat special, Statele Unite ale Americii.

Ultima ediţie a Europenelor a fost în 2023, la Erevan, de asemenea exclusiv în AntenaPLAY. România a câştigat un total de 14 medalii, dintre care 9 de aur, 3 de argint şi două de bronz.

Cei 13 sportivi din lotul României pentru Campionatele Europene de la Sofia (12-20 februarie) sunt: Marian Cristian Luca (cat. 55 kg), Valentin Ionadi Iancu (cat. 61 kg), Tiberiu Ionuţ Donose (cat. 73 kg), Claudiu Sergiu Popa (cat. 96 kg), Paul Ioniţă (cat. 102 kg), Ioana Mădălina Miron (cat. 45 kg), Bianca Daniela Dumitrescu (cat. 45 kg), Mihaela Valentina Cambei (cat. 49 kg), Adriana Cosmina Pană (cat. 49 kg), Andreea Cotruţa (cat. 59 kg), Marinela Moroşan (cat. 59 kg), Loredana Elena Toma (cat. 71 kg) şi Alexandra Alexe (cat. 87 kg).

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa