Viteză de Suzuki. Primul non-african care termină maratonul sub două ore și cinci minute

De Antena Sport
Publicat: 8.03.2021, 9:42

Kengo Suzuki nu e calificat la Jocurile Olimpice de la el din țară

Profimediaimages

Kengo Suzuki nu e calificat la Jocurile Olimpice de la el din țară

Kengo Suzuki, atletul japonez de 25 de ani, a trecut la cârma Maratonului de la Lacul Biwa la kilometrul 36, reușind să termine cursa cu 2:04:56, nou record al țării sale. Precedenta barieră data din martie 2020, când Suguru Osako încheiase Maratonul de la Tokio cu 2:05:29. ”Nu speram să scot timpul acesta. Sunt mai suprins ca oricine”, a spus Suzuki, pentru cei de la ”NHK”.

Reclamă

Interesant este faptul că primii opt concurenți care au terminat cursa de la Lacul Biwa au făcut-o sub 2:08. Kyohei Hosoya și Hidekazu Hijikata, locurile 2 și 3, au participat la al doilea maraton din viața lor. Locul 4, Hiroto Inoue, câștigător la Jocurile Asiatice 2018, a început în forță, dar a încheiat la 2:06:47.

Suzuki reușise cel mai bun timp al său de până acum cu 2:10:21. Terminase al șaptelea în proba de calificare națională pentru Jocurile Olimpice de la Tokio, astfel că nu prinsese un loc pentru cea mai importantă competiție. ”Sunt dezamăgit că nu voi fi acolo, dar mă gândesc deja să-mi schimb mentalitatea și să mă pregătesc pentru Paris”, a spus el. ”A fost un antrenament bun, vreau să rămân la acest nivel”.

Maratonul de la Lacul Biwa este cel mai vechi din Japonia, disputându-se din 1946. Aceasta a fost ultima ediție, a 76-a, competiția urmând a fi integrată în Maratonul Osaka, începând cu 2022.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
10:33

VIDEOOttawa Senators – Toronto Maple Laafs 2-6! Mitch Marner, 3 puncte în primul meci al seriei

10:29

Decizia luată de Red Bull după penalizarea cu 5 secunde a lui Max Verstappen, la Marele Premiu al Arabiei Saudite

10:06

Saint Etienne – Lyon, întrerupt 45 de minute. Un arbitru a fost lovit în cap cu un obiect din tribună

9:55

FotoCisotti și Gheorghiță, probleme după victoria cu CFR Cluj! Cum au fost surprinși jucătorii FCSB-ului

9:37

Dan Petrescu, la momentul adevărului! Ce şanse mai are CFR la câştigarea titlului, după 2-3 cu FCSB

9:29

Româncele și-au aflat adversarele de la Madrid! Cîrstea, Begu și Cristian, pe tabloul principal

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 anis