George Baltă a fost la un pas de moarte în 2006, în timpul unui meci de rugby. Fostul jucător al Olimpiei București a avut coloana vertebrală deformată în zona gâtului, iar măduva i-a fost secționată.
“Era un meci de pregătire între Olimpia București, echipa mea, și echipa națională de rugby. Mai erau 10 minute din meci, a fost o grămadă ordonată și o neatenție a arbitrului. Când s-au legat grămezile, m-a prins neîncordat.
Nu s-a așteptat comanda arbitrului și am primit un șoc în ceafă de 700 de kilograme. Bărbia mi-a fost înfiptă în piept și am căzut pe spate”, a povestit acesta, potrivit digisport.ro.
George Baltă: “Nu știu dacă aș fi fost omul ăsta de azi, dacă n-aș fi avut accidentul ăsta”
George Baltă a rămas paralizat de la piept în jos, dar spune că accidentul a fost momentul care i-a schimbat viața în bine.
“De la 10 ani până la 20 de ani și cinci zile am făcut rugby. Imediat după ziua mea de naștere am avut accidentul. Cred că totul se întâmplă cu un motiv.
Nu știu dacă aș fi fost omul ăsta de azi dacă n-aș fi avut accidentul ăsta. O spun de multe ori, e cel mai bun lucru care mi se putea întâmpla. M-a pus cu picioarele pe pământ, mi-a deschis capul, sufletul, ochii, văd altfel viața și tot ce se învârte în jurul meu”, a mai povestit George Baltă.
- George Baltă este imobilizat în scaunul cu rotile
- El a fost aproape să moară pe terenul de rugby
- Elveţia - Canada e miercuri, de la ora 22:00, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Bosnia - Qatar e miercuri, de la ora 22:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY
- Mutu şi Andone îl apără pe Cristiano Ronaldo: “Nu poate fi contestat”
- Ce i-a putut dezvălui Sorin Grindeanu lui Gigi Becali, după ce Guvernul Veștea a picat: „Nu-mi vine să cred”
- “E top”. Corina Caciuc i-a lăsat “mască” pe toţi. Evenimentul unde soţia lui Laurenţiu Reghecampf a făcut furori
- (P) Ce tipuri de cazinouri online preferă jucătorii experimentați
- A fost înşelată de soţul milionar cu cea mai bună prietenă a ei, iar acum a luat o decizie radicală!

































