Victorie pentru Tempestini! Clujeanul s-a impus în Raliul Sibiului deși a avut probleme tehnice

Florian Ceafalău Publicat: 2 august 2021, 10:42 / Actualizat: 2 august 2021, 11:49

Comentarii
Victorie pentru Tempestini! Clujeanul s-a impus în Raliul Sibiului deși a avut probleme tehnice

FRAS

Victorie pentru Tempestini! Acesta a câștigat Raliul Sibiului pentru al doilea an consecutiv. Tempestini s-a confruntat cu mai multe probleme tehnice. Clujeanul a fost cel mai rapid în 7 dintre cele 8 probe speciale ale raliului și mai are nevoie doar de o victorie pentru a cuceri al șaselea titlu din carieră la numai 27 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe un model Skoda Fabia R5 și cu Sergiu Itu copilot, Tempestini a bifat astfel a patra victorie consecutivă în Campionatul Național de Raliuri, din tot atâtea participări. Acesta a mai câștigat rundele de la Brașov, Baia Mare și Pitești.

Victorie pentru Tempestini deși a avut probleme tehnice!

Victoria de la Sibiu nu a fost lipsită de emoții pentru Tempestini, care a încheiat a doua probă specială având cutia de viteze blocată, iar ulterior a încheiat alte două probe cu pene de cauciuc. La final, campionul a avut un avantaj de peste două minute în fața lui Sebastian Barbu. Podiumul a fost completat de Adrian Teslovan, care a urcat pe 3 după penalizările primite de Dan Gîrtofan și Adrian Răspopa.

Pe lângă Tempestini, un alt pilot de la Napoca Rally Academy a încheiat în vârful clasamentului. Norbert Maior s-a clasat pe locul 4 la general și s-a impus la Două Roți Motrice și clasa RC5.

În total, 67 de echipaje au luat startul în ediția din acest an a Raliului Sibiului. Macadamul s-a dovedit din nou o provocare dificilă pentru sportivi. Un total de 24 de echipaje au fost nevoite de abandoneze.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Care va fi finala Champions League din acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55

Anunţul presei din Spania, după ce s-a scris despre un acord al lui Jurgen Klopp cu Real Madrid! Decizia lui Perez

23:55

Nottingham – Aston Villa 1-0 și Braga – Freiburg 2-1, în semifinalele Europa League! Portughezii au dat lovitura în prelungiri

23:36

Alexandru Băluță și-a anunțat plecarea de la echipă. Mesajul postat de fostul jucător al FCSB-ului: „Final de poveste”

23:20

Rayo Vallecano, cu Rațiu titular, succes la limită în semifinala cu Strasbourg. Crystal Palace, ca și calificată în finala UECL

23:15

VIDEOCampionul mondial Emiliano “Dibu” Martinez, în formă maximă înainte de World Cup 2026! Paradă senzaţională

23:05

Record istoric în Șahtior – Crystal Palace. Gol după doar 21 de secunde în semifinala de Conference League

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 3 Gică Hagi e al doilea cel mai bogat selecționer de pe planetă! Singurul antrenor care îi întrece averea “Regelui” 4 Simone Inzaghi a analizat ce a făcut Cristi Chivu la Inter și s-a pronunțat: “L-am văzut lucrând” 5 FRF a anunţat cele 9 echipe din Liga 1 care au primit licenţa pentru cupele europene. Cine lipseşte de pe listă 6 VIDEOA încălcat o lege nescrisă și l-a scos din minți pe Simeone! Ce s-a întâmplat imediat după Atletico – Arsenal
Citește și