Un fotbalist ucrainean şi mama sa au murit după ce o bombă a picat pe casa lui din Ucraina. Surioara lui se zbate între viaţă şi moarte

Dan Roșu Publicat: 1 martie 2022, 15:53

Comentarii
Un fotbalist ucrainean şi mama sa au murit după ce o bombă a picat pe casa lui din Ucraina. Surioara lui se zbate între viaţă şi moarte

Instagram

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fostul jucător al lui FC Hostomel a avut ghinionul ca o bombă să îi lovească casa. Dacă el şi mama lui au fost omorâţi, sora lui, în vârstă de doar 7 ani, se zbate între viaţă şi moarte. Ea a ajuns la spital, după ce şrapnelul a rănit-o la cap.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Destinul ei este pe muchie de cuţit, astfel că ucrainenii strâng deja sume de bani pentru a încerca să o salveze pe sora fostului mijlocaş care a fost cel mai bun fotbalist în districtul Kiev -Sviatoshin.

Vitaliy Sapylo, ofițer de 21 de ani, și-a dat viața pentru Ucraina

O veste tragică i-a lovit pe oamenii din satul Sokilnyky. Vitaliy Sapylo, un comandat de tanc și ofițer de doar 21 de ani, a murit, cu câteva zile în urmă, în bătălia pentru Kiev.

Vitaliy Sapylo a fost jucător la academia de fotbal din Karpaty și locuia acum lângă Lvov. Lectorul Roman Kobylnyk a fost cel care a făcut anunțul tragic pentru comunitatea din Sokilnyky.

”Eroul nostru, consăteanul nostru, mândria noastră! Suntem alături de părinți și de familie. Și-a dat viața pentru noi. Vitaliy Sapylo, un ofițer, un comandant pe tanc, a murit noaptea trecută, în bătălia de lângă Kiev”, a fost anunțul făcut de Kobylnyk.

Reclamă
Reclamă

Război în Ucraina | Dayana Yastremska, declaraţii uriaşe despre România

Dayana Yastremska a oferit din nou detalii despre drumul pe care l-a parcurs, alături de sora ei mai mică, Ivanna, din Ucraina, până în Franţa. Jucătoarea care a câştigat 2.5 milioane de euro din tenis a fost uimită de primirea făcută de români.

„Miercuri eram la Odesa. Seara a fost normală, dar dimineaţă ne-am trezit sub bombe. Nu realizam ce se întâmplă. Este tragic. Nu este film şi nici joc video. Am fost şocate. Am părăsit apartamentul pentru a ne ascunde într-o parcare subterană în timp ce bombele continuau să explodeze.

Traseul a durat patru ore pentru a ajunge la Dunăre, la frontiera cu România. Ne era frică de bombe şi să nu ne întâlnim cu tancurile ruseşti. Era o lungă coadă de maşini la frontieră şi am luat-o pe jos. Aici ne-am luat rămas bun de la părinţi, pentru că mama a rămas şi ea în cele din urmă în Ucraina.

Reclamă

De cealaltă parte a frontierei ne-au aşteptat oameni buni, care ne-au dat să bem şi să mâncăm, am fost uimită de modul frumos în care ne-au primit. De abia la Bucureşti am putut lua avionul spre Lyon”, a spus Yastremska, aflată în Franţa.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

E Denis Drăguş soluţia perfectă pentru atacul FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:49

Revenire importantă la Universitatea Craiova. Coelho se bazează pe el în meciul cu FC Argeş

17:24

VIDEORomânii fac spectacol în China! Stanciu marchează, Ioniţă pasează decisiv

16:36

Ultraşii de la Dinamo Zagreb şi Hajduk Split s-au bătut pe aeroport! Imagini incredibile: cine a câştigat duelul

16:12

E oficial. Fostul jucător de la FCSB a semnat în Turcia şi a fost prezentat

16:00

VIDEOInter Milano – Juventus 2-1. Victorie pentru trupa lui Cristi Chivu în meciul transmis în AntenaPLAY

15:57

Jorge Messi, tatăl lui Leo Messi, a încetat din viaţă. Boala teribilă cu care se lupta

1 Zeljko Kopic, rivalul lui Dinamo: croatul este pe lista unui club de top din Liga 1 2 Transfer la Dinamo. Jucător de naţională, acord pentru trei ani! 3 Dan Petrescu a făcut anunţul: ce a spus despre venirea la FCSB, după propunerea lui Gigi Becali: „Sunt bucuros” 4 FotoCum arată acum Cătălina Ponor, la 9 ani de la retragerea din gimnastică. Imaginile vorbesc de la sine 5 Ce au făcut Elias Charalambous şi Mihai Pintilii la meciul de debut 6 Lovitură de teatru! S-a blocat transferul lui Assad Al Hamlawi, iar acum negociază cu un alt golgheter din Liga 1
Citește și