Închide meniul

Doliu uriaş în România! S-a stins din viaţă un fost fotbalist şi selecţioner: “O veste tristă a ajuns la mine”

Gabriel Zamfirescu Publicat: 10 octombrie 2021, 19:01

Comentarii

Lumea fotbalului românesc este în doliu cu 24 de ore înaintea meciului decisiv România – Armenia. S-a stins din viaţă Cornel Drăguşin, fost fotbalist și selecționer al echipei naționale a României. Acesta a murit astăzi, la vârsta de 95 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Doliu uriaş în România

Teribila veste a fost dată de către Mircea Rădulescu, de asemenea, fost selecţioner şi antrenor, dar şi șeful academiei de copii și juniori de la FC Voluntari. Cornel Drăgușin a condus prima reprezentativă a României în perioada 1975-1976. Anterior, acesta a pregătit echipele naționale din Irak și Siria, dar și Progresul București.

„O veste foarte tristă a ajuns la mine! A încetat din viață Cornel Drăgușin, nea Cornel, așa cum era cunoscut de cei din lumea fotbalului! Dumnezeu să îl ierte!”, a scris Mircea Rădulescu, pe Facebook.

Cornel Drăguşin, o carieră uriaşă

Drăgușin a fost și antrenor secund la naționala de seniori a României, în perioada 1986-1990, contribuind la calificarea României la Cupa Mondială Italia 1990.

A mai pregătit echipele naționale Under 23 (1966-1967, 1970-1975), Under 21 (1978-1983) și echipa olimpică a României (1983-1985). Cornel Drăgușin a fost și directorul Școlii de Antrenori din cadrul Federației Române de Fotbal, în perioada 1990-2002, ulterior fiind înlocuit chiar de Mircea Rădulescu.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga partida dintre FC Argeş şi FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:34
Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut”
17:22
Gigi Becali l-a anunțat pe înlocuitorul lui Adrian Șut: „E terminată treaba”
17:17
Gigi Becali a confirmat că un jucător important al FCSB-ului ratează meciul cu Argeş! Când se rezolvă situaţia
17:10
EXCLUSIVCe transferuri vrea Daniel Oprița la Steaua și care sunt „armele” echipei în lupta pentru play-off
17:09
Manchester City a dat lovitura! Acord total pentru fotbalistul de 55 de milioane de euro
17:08
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 16 ianuarie
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Fostul jucător de la Real Madrid va fi coleg cu Messi 2 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 3 EXCLUSIVEdi Iordănescu și-a găsit echipă! Fostul selecționer a bătut palma cu o fostă campioană! Singurul impediment 4 Gigi Becali a găsit înlocuitor pentru Bîrligea: “Jucătorul ăla pe care-l așteptăm de ani și ani” 5 Răsturnare de situaţie în cazul lui Ciprian Deac. Ce se întâmplă cu el, decizia oficială luată de CFR Cluj 6 Gigi Becali a răbufnit când l-a auzit pe Andrei Nicolescu: “Să spui asemenea minciuni? Mi-am schimbat părerea”
Citește și