Foto

McGregor și-a rupt piciorul! Irlandezul nu a putut să continue după prima rundă, doctorul a oprit meciul

Florian Ceafalău Publicat: 11 iulie 2021, 7:53 / Actualizat: 11 iulie 2021, 9:07

Conor McGregor şi-a rupt piciorul

Profimediaimages

McGregor și-a rupt piciorul! Superstarul irlandez a fost cel care a început meciul agresiv dar meciul a avut un final dramatic pentru el. Conor și-a rupt piciorul în zona gleznei și nu a mai fost lăsat de doctor să continue. De altfel, McGregor a arătat spre gleznă imediat ce repriza s-a încheiat.

Cei doi s-au lovit reciproc cu o directă de stânga chiar pe final dar niciunul nu a conectat. Conor însă a căzut pe spate după ce glezna i-a cedat. Au fost chiar ultimele secunde din prima repriză. Meciul s-a încheiat imediat ce doctorul a intrat în cușcă. Irlandezul a insistat, deși era tratat de medici, ca meciul să fie declarat ”Doctor Stoppage” și nu TKO.

McGregor și-a rupt piciorul! Irlandezul s-a lovit singur în adversar

Chiar dacă inițial părea că a fost lovit de adversar, la reluare se vede că McGregor cade din picioare după ce îi cedează glezna. Acesta a avut aplicată o atelă chiar în cușcă și apoi transportat la spital.

A fost încă o înfrângere dureroasă pentru irlandez. Acesta a început meciul cu mai multe lovituri de picior ce l-au surprins pe Poirier. Se pare că una dintre cele lovituri a fost și cea care a produs fractura. Conor a declarat după meci că a simțit cum i-a cedat glezna după ce a blocat o lovitură de picior.

Interesant este că cei doi luptători au continuat să schimbe cuvinte triviale chiar în cușcă, după meci. Irlandezul era extrem de nervos din cauza accidentării, și a insistat să vorbească la microfon deși era pe jos, cu piciorul imobilizat. Comentatorul Joe Rogan a fost nevoit să se așeze în fund lângă McGregor pentru a-i lua interviu.

Accidentarea lui McGregor este una din ce în ce mai des întâlnită în ultimii ani. Sportivi ca Anderson Silva, Tyrone Spong sau Chris Weidman au suferit astfel de accidentări la tibie, aceștia având chiar forme mult mai grave. Recuperarea durează cel puțin 1 an, pentru ca osul să se întărească iar și să poată rezista impacturilor.

• Marius Şumudică, considerat „cea mai bună variantă” pentru Rapid! Mesaj ferm transmis de Daniel Niculae
  • Gică Hagi, verdict despre transferul lui Florinel Coman în Qatar: „Să fie clar!”
  • Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23
    23:37
    VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
    23
    23:29
    „Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
    23
    23:19
    Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
    23
    23:12
    „Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
    23
    23:01
    Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
    23
    22:53
    AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
    23
    22:50
    Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”