Închide meniul

Christian Horner i-a decis viitorul lui Sergio Perez! Ce se întâmplă cu mexicanul de la Red Bull după vacanţa de vară

Alex Masgras Publicat: 30 iulie 2024, 14:03

Comentarii
Christian Horner i-a decis viitorul lui Sergio Perez! Ce se întâmplă cu mexicanul de la Red Bull după vacanţa de vară

Sergio Perez şi Christian Horner / Profimedia

Christian Horner i-a decis viitorul lui Sergio Perez. După o nouă prestaţie dezamăgitoare în Marele Premiu al Belgiei, dar şi după criticile lui Helmut Marko, mexicanul părea să aibă şanse extrem de mici de a mai continua la Red Bull.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cu toate acestea, Christian Horner a anunţat, în timpul unei întâlniri cu echipa la uzina din Milton Keynes, că Sergio Perez va continua la Red Bull.

Christian Horner i-a decis viitorul lui Sergio Perez! Ce se întâmplă cu mexicanul de la Red Bull după vacanţa de vară

Pilotul mexican Sergio Perez va continua alături de Red Bul după pauza estivală din Campionatul Mondial de Formula 1, în ciuda rezultatelor slabe, a anunţat marţi un purtător de cuvânt al echipei austriece, citat de agenţia DPA, potrivit agerpres.ro.

Acesta a confirmat o informaţie difuzată de ziarul olandez De Telegraaf, care a precizat că directorul Red Bull, Christian Horner, a făcut anunţul în faţa staffului echipei la uzina din Milton Keynes (Anglia)

“Checo rămâne un pilot Red Bull, în ciuda ultimelor speculaţii”, a spus Horner, conform sursei citate. “Aşteptăm cu nerăbdare să-l vedem performând în cursele în care a reuşit lucruri bune înainte”, a adăugat oficialul.

Reclamă
Reclamă

Formula 1 se va relua pe 25 august, cu Marele Premiu al Olandei, cursa de acasă pentru triplul campion mondial Max Verstappen, celălalt pilot al Red Bull.

Verstappen conduce în clasamentul Campionatului Mondial 2024, deşi nu a obţinut nicio victorie în ultimele patru cursei, urmat de britanicul Lando Norris (McLaren), în timp ce Sergio Perez ocupă poziţia a şaptea.

Performanţele slabe ale lui Perez în acest sezon ar putea îngreuna misiunea Red Bull de a-şi păstra titlul mondial la constructori, team-ul austriac având un avans de doar 42 de puncte faţă de McLaren.

Reclamă

Cu ce echipă a semnat Carlos Sainz, după plecarea de la Ferrari

Carlos Sainz va face echipă cu Alexander Albon la Williams, din sezonul viitor. La echipa britanică, în acest sezon, a concurat Logan Sargeant, cel care va pleca la finalul stagiunii.

Carlos Sainz s-a declarat extrem de entuziasmat de faptul că va pilota pentru Williams, în sezonul viitor. Acesta a transmis un scurt mesaj pe conturile sale oficiale de socializare.

„Sunt foarte fericit să anunţ faptul că mă voi alătura celor de la Williams, în sezonul viitor. Sunt entuziasmat în legătură cu proiectul echipei şi abia aştept noile provocări”, a fost mesajul postat de Carlos Sainz.

Carlos Sainz se va despărţi de Ferrari după trei sezoane. Acesta a înregistrat trei victorii în Formula 1, reuşind cinci clasări pe podium în total. Ultima cursă câştigată de iberic a fost în acest an, la Melbourne.

În acest moment, Sainz se clasează pe locul cinci, în clasamentul piloţilor din Formula 1, cu 162 de puncte câştigate, după 14 etape disputate. De cealaltă parte, Williams are un sezon dezatruos, şi a acumulat doar patru puncte în clasamentul constructorilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:03
Robert Ilyes trage un semnal de alarmă, după CFR Cluj – Csikszereda 3-1: „Am făcut cadouri”
23:02
Cosmin Olăroiu s-a calificat în semifinalele FIFA Arab Cup, după 7-6 la penalty-uri
22:46
Mario Camora atrage atenția, după CFR – Csikszereda 3-1: „Trebuie să riscăm tot”
22:37
Intră şi Rapid în luptă cu FCSB pentru transferul lui Kevin Ciubotaru? Anunţul lui Costel Gâlcă
22:31
CFR Cluj – Csikszereda 3-1. Victorie cu emoții pentru Daniel Pancu! Tripla lui Cordea salvează situația
22:11
VideoJurnal Antena Sport | Ceaţa i-a ţinut pe loc
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 5 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 6 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord
Citește și