Christian Horner va rămâne la Red Bull! Anunţul momentului în Formula 1

Alex Masgras Publicat: 28 februarie 2024, 17:57

Comentarii
Christian Horner va rămâne la Red Bull! Anunţul momentului în Formula 1

Christian Horner / Profimedia

Christian Horner va rămâne la Red Bull! Şeful campioanei la constructori din sezonul trecut va continua la echipă şi în 2024, după ce investigaţia începută în urma acuzaţiilor de “comportament sexual nepotrivit” s-a încheiat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Red Bull a emis un comunicat prin care a anunţat că Horner a fost achitat. Şeful celor de la Red Bull a mers deja în Bahrain, acolo unde va avea loc prima cursă a sezonului. Antena şi AntenaPLAY vor transmite în următorii 3 ani Campionatul Mondial de Formula 1.

Christian Horner va rămâne la Red Bull!

“Ancheta independentă cu privire la acuzațiile făcute împotriva domnului Horner este completă, iar Red Bull poate confirma că plângerea a fost respinsă. Reclamantul are drept de apel”, a anunţat Red Bull, potrivit autosport.com.

Investigaţia internă efectuată de o firmă de avocatură a fost lansată la sfârşitul lunii ianuarie şi dezvăluită la începutul lunii februarie.

Formula 1, Formula 2 şi Formula 3 sunt live în AntenaPLAY, în următorii 3 ani

Formula 1, Formula 2 şi Formula 3 sunt live în AntenaPLAY, în următoarele trei sezoane. În 2024, vor fi 14 curse de Formula 2 şi 10 curse de Formula 3, iar totul începe în perioada 29 februarie – 2 martie, pe Bahrain International Circuit. 24 de curse de Formula 1 vor fi în 2024 în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Toate cursele pot fi văzute în AntenaPLAY pe canalul de sport AS, dar şi pe cele dedicate.

Reclamă
Reclamă

În Formula 1, vor participa 20 de piloţi şi 10 echipe şi vor fi 24 de curse. Max Verstappen este campionul din 2023, în timp ce Red Bull a câştigat campionatul pe echipe.

În Formula 2, vor participa 22 de piloţi, care aparţin de 11 echipe. Théo Pourchaire este campionul din 2023, în timp ce ART Grand Prix a câştigat lupta la echipe.

În Formula 3, vor lua startul 10 echipe, care se vor baza pe 30 de piloţi. Gabriel Bortoleto este campionul din 2023, alături de Trident.

Reclamă

Calendar Formula 1 2024

  • 29 februarie – 02 martie: Bahrain, Sakhir
  • 7-9 martie: Arabia Saudită, Jeddah
  • 22-24 martie: Australia, Melbourne
  • 5-7 aprilie: Japonia, Suzuka
  • 19-21 aprilie: China, Shanghai
  • 3-5 mai: SUA, Miami
  • 17-19 mai: Italia, Emilia-Romagna
  • 24-26 mai: Monaco
  • 7-9 iunie: Canada, Montreal
  • 21-23 iunie: Spania, Barcelona
  • 28-30 iunie: Austria, Spielberg
  • 5-7 iulie: Marea Britanie, Silverstone
  • 19-21 iulie: Ungaria, Hungaroring
  • 26-28 iulie: Belgia, Spa-Francorchamps
  • 23-25 august: Zandvoort, Olanda
  • 30 august – 1 septembrie: Italia, Monza
  • 13-15 septembrie: Azerbaidjan, Baku
  • 20-22 septembrie: Singapore, Marina Bay
  • 18-20 octombrie: SUA, Austin
  • 25-27 octombrie: Mexic, Mexico City
  • 1-3 noiembrie: Sao Paolo, Brazilia
  • 21-23 noiembrie: SUA, Las Vegas
  • 29 noiembrie – 1 decembrie: Qatar, Lusail
  • 6-8 decembrie: Abu Dhabi, Yas Marina
Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:38

“De la cea mai neagră noapte la triumful semnat Chivu”. Gazzetta dello Sport, articol fabulos despre român

0:30

“Incredibil” Reacţia lui Andrei Nicolescu după ce Dinamo a fost iar dezavantajată! Ce le va propune cluburilor

0:27

“Pot să plângă”. Steven Nsimba, mesaj plin de tupeu după golul din offside marcat în Craiova – Dinamo

0:10

FotoCele mai tari imagini după ce Cristi Chivu a câștigat titlul cu Inter. Nebunie totală pe Giuseppe Meazza

23:59 3 mai

Zeljko Kopic a răbufnit, după ce Craiova a înscris golul victoriei cu Dinamo din offside: “Din nou domnul Kovacs”

23:48 3 mai

Jackpot pentru Cristi Chivu şi Inter! Suma uriaşă pe care o încasează românul şi jucătorii săi după ce au luat titlul în Italia

1 Miraculos! O nou-promovată din Europa a cucerit titlul și primul trofeu din istoria de 128 de ani a clubului 2 FotoDavid Miculescu și-a cumpărat o mașină de lux. Octavian Popescu și-a însoțit colegul de la FCSB 3 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa Marelui Premiu de la Miami, stabilind un record uriaş în Formula 1! 4 Victorie uriaşă pentru echipa României la Campionatele Mondiale: 3-2 cu Coreea de Sud 5 Eroare de arbitraj în Universitatea Craiova – Dinamo! Oltenii au marcat golul victoriei după un offside clar 6 Ce scenariu ar fi! Florin Prunea aruncă un nume-surpriză în discuția pentru viitorul antrenor de la FCSB
Citește și