Daniel Ricciardo a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Italiei şi a băut şampanie din ghete. Hamilton şi Verstappen, accident incredibil la Monza!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 12.09.2021, 18:09

Lovitură pentru Hamilton

Profimediaimages

Ricciardo a obţinut primul succes din acest sezon. Pe locul doi s-a clasat Lando Norris (Marea Britanie, McLaren), iar pe trei a terminat Valtteri Bottas (Finlanda, Mercedes).

Daniel Ricciardo, câştigător în GP-ul Italiei

Cursa de la Monza a fost marcată de un accident în turul 26, în urma căruia primii doi clasaţi în ierarhia generală, Max Verstappen (Red Bull Racing) şi Lewis Hamilton (Mercedes) au abandonat. Monopostul olandezului a rămas suspendat peste cel al lui Hamilton.

Ricciardo a profitat la maximum şi a obţinut o victorie uriaşă. De 11 ani nu mai reuşiseră piloţii McLaren să urce pe primele două trepte ale podiumului!

Niciunul dintre noi nu se aştepta să conducem, literalmente, de la început până la final. Nu numai că am câştigat, dar am obţinut primele două poziţii. Este o nebunie!„, a declarat, la finalul cursei, Daniel Ricciardo.

A fost un moment fabulos la festivitatea de premiere. Ricciardo şi-a pus şampanie în ghete şi a băut. A fost urmat şi de Lando Norris. Aflat şi el pe podium, Bottas a evitat să urmeze exemplul!

Etapa a 15-a, Marele Premiu al Rusiei, va avea loc la Soci, în 26 septembrie.

13:13 LIVE VIDEOUngaria – România se dispută ACUM, în AntenaPLAY. Al treilea meci al naţionalei la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1 12:27 LIVE VIDEOCremonese – Pisa, ACUM, şi Lecco – Sampdoria (19:00), în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 12:14 Detalii savuroase despre Ionuţ Luţu! S-a înscris la cursurile de directori sportivi de la FRF: „Avem traduceri?” 12:12 Carlos Alcaraz visează să joace la dublu cu Rafael Nadal, la Jocurile Olimpice: „Dacă totul decurge bine, vom juca!” 11:58 Adrian Şut îl aşteaptă pe Gigi Becali la petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Ne-am bucura să fie alături de noi!” 10:50 Dan Şucu anunţă „revoluţia” la Rapid! Mesaj categoric despre situaţia lui Bogdan Lobonţ: „Noi nu ne spălăm rufele în public!” 10:30 Noutățile lunii mai în AntenaPLAY 10:07 Zeljko Kopic a răbufnit, înaintea duelurilor decisive pentru Dinamo: „Ei nu ar trebui să mai facă parte din club!” 9:57 Moment emoţionant la Madrid! Rafael Nadal şi-a luat adio de la turneu şi l-a menţionat pe Ion Ţiriac în discursul de rămas-bun 9:33 Transferul lui Denis Drăguş a intrat în linie dreaptă! Standard şi-a dat acordul! Anunţul presei din Turcia Vezi toate știrile