Red Bull, bornă uriaşă atinsă după succesul din Marele Premiu al Arabiei Saudite! Verstappen şi Perez, pe urmele lui Mercedes

Viviana Moraru Publicat: 10 martie 2024, 18:50

Comentarii
Red Bull, bornă uriaşă atinsă după succesul din Marele Premiu al Arabiei Saudite! Verstappen şi Perez, pe urmele lui Mercedes

Sergio Perez şi Max Verstappen/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Red Bull a atins o bornă uriaşă, după succesul din Marele Premiu al Arabiei Saudite. Max Verstappen a câştigat marea cursă, succesul reprezentând cel de-al 115-lea din istoria echipei de Formula 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marele Premiu al Arabiei Saudite a fost în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. Următoarea etapă din “Marele Circ” se va disputa în Australia, în perioada 22-14 martie.

Red Bull, bornă uriaşă atinsă după succesul din Marele Premiu al Arabiei Saudite

Red Bull a depăşit-o astfel pe Williams, la numărul de victorii obţinute în Formula 1. Din 2005, de când echipa austriacă a debutat în “Marele Circ”, aceasta a obţinut nu mai puţin de 115 victorii.

Dat fiind faptul că Max Verstappen este favorit pentru cucerirea titlului în acest sezon, Red Bull o poate depăşi pe Mercedes, în clasamentul echipelor de Formula 1 cu cele mai multe victorii. Echipa lui Hamilton şi Russell are în total 125 de victorii, cu doar zece mai multe faţă de austriecii de la Red Bull.

Astfel, Red Bull poate deveni a treia cea mai titrată echipă din istoria Formulei 1, dacă o va depăşi pe Mercedes. Pe locul secund în acest clasament, se clasează Mc Laren, englezii având 183 de victorii înregistrate în “Marele Circ”, ultima în 2021, atunci când Daniel Ricciardo câştiga Marele Premiu al Italiei, de la Monza.

Reclamă
Reclamă

Cea mai titrată echipă din Formula 1 este Ferrari. Italienii au nu mai puţin de 243 de victorii înregistrate de-a lungul anilor.

Formula 1™, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani în AntenaPLAY. 24 de curse de Formula 1 vor fi în 2024 în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

Max Verstappen, pus pe glume după MP al Arabiei Saudite

Max Verstappen a fost pus pe glume după MP al Arabiei Saudite. Triplul campion mondial a făcut o nouă cursă foarte bună şi a obţinut a doua victorie din sezonul 2024, după ce s-a impus şi în prima cursă, din Arabia Saudită. La Jeddah, olandezul a urcat pentru a 100-a oară pe podium în Formula 1.

Reclamă

Întrebat la finalul cursei ce reprezintă această bornă pentru el, olandezul s-a ţinut de glume. Verstappen a recunoscut că nu se numără printre piloţii care urmăresc cu atenţie statistică, dar se bucură pentru performanţa realizată şi speră să continue treaba bună pe care o face:

Sunt 88 de podiumuri ratate (n.r. râde). Bineînţeles, sunt fericit cu această performanţă, dar nu sunt un tip care să se uite prea mult la statistică. Sunt doar fericit că am ajuns la 100 de podiumuri. Vreau să continui, bineînţeles, şi să iau fiecare cursă în parte pentru a obţine cele mai bune rezultate”, a declarat Max Verstappen, potrivit formula1.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:43

Croația – Ghana LIVE VIDEO (00:00), pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic

13:42

Karolina Muchova, campioană la WTA Bad Homburg! A profitat de problemele medicale ale adversarei

13:39

Columbia – Portugalia LIVE VIDEO (02:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cristiano Ronaldo luptă pentru primul loc al Grupei K

13:32

Iordania – Argentina LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Meci cu Istvan Kovacs la centru. Messi, anunțat rezervă

13:26

Panama – Anglia LIVE VIDEO (00:00), pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Presiune pe englezi!

13:25

RD Congo – Uzbekistan LIVE VIDEO (02:30), pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY. Africanii luptă pentru calificare

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026! S-au stabilit nouă meciuri. 28 de echipe calificate 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 „Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite” 5 Liverpool, ofertă uriaşă pentru Andrei Raţiu! Suma pe care o poate primi Rayo în schimbul fundaşului naţionalei 6 Mihai Pintilii semnează! Unde ajunge fostul secund de la FCSB
Citește și