Thailanda vrea să găzduiască un Grand Prix de Formula 1 începând cu anul 2028
Publicat: 19.03.2025, 11:29.
Premierul Thailandei, Paetongtarn Shinawatra, s-a întâlnit marţi cu şeful Formulei 1, Stefano Domenicali, şi a declarat că guvernul va comanda un studiu de fezabilitate pentru găzduirea unui Mare Premiu pe un circuit stradal din Bangkok din 2028, relatează Reuters.
Formula 1 are deja un program aglomerat de 24 de curse în întreaga lume, dintre care patru în regiunea Asia-Pacific, inclusiv Marele Premiu din Singapore din Asia de Sud-Est. Marele Premiu de Formula 1 al Chinei va fi în perioada 21-23 martie în AntenaPLAY. Marea cursă e duminică, de la ora 09:00, în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.
Thailanda are un circuit acreditat FIA la Buriram, în nord-estul ţării, care găzduieşte în prezent o etapă a campionatului mondial de motociclism MotoGP, însă propunerea vizează o cursă de stradă în capitala regatului.
- Aici se uită românii tot anul. Vezi toate antrenamentele și cursele de Formula 1, cele mai tari meciuri din NBA și NHL, meciurile României live exclusiv din 2025. Până pe 31 Martie, ai AntenaPLAY la doar 5.99eur/lună. Prinde oferta.
Thailanda vrea să găzduiască un Grand Prix de Formula 1 începând cu anul 2028
„Am avut ocazia să discutăm oportunitatea Thailandei de a găzdui cursa de Formula 1, care este un sport grozav, cu o audienţă mondială”, a postat premierul thailandez pe X după întâlnirea cu Domenicali la sediul guvernului.
„Guvernul a confirmat că va studia această investiţie comună, inclusiv studiul traseului cursei, bugetul de investiţii şi valoarea pe care Thailanda o va primi din găzduirea cursei.”
Paetongtarn a declarat că este de părere că găzduirea unei curse ar fi o oportunitate de a moderniza infrastructura din Bangkok – drumurile din oraş sunt în mod notoriu blocate – şi de a atrage mai mulţi turişti din străinătate, în special vizitatori din piaţa „high-end”, scrie news.ro.
„Cred că toţi thailandezii vor beneficia de pe urma organizării acestui eveniment, fie că este vorba de investiţii la scară largă în infrastructură, crearea de locuri de muncă, generarea de noi venituri şi importul de noi tehnologii şi inovaţii”, a adăugat ea.
„Sunt încrezătoare că acest proiect va fi un succes. Este o altă oportunitate importantă pentru ţară de a organiza un eveniment de talie mondială.”