Închide meniul

“E important!” Verdictul dat imediat după ce s-a stabilit programul României, din preliminariile World Cup 2026! Obiectivul fixat pentru “tricolori”

Viviana Moraru Publicat: 13 decembrie 2024, 23:10

Comentarii
E important! Verdictul dat imediat după ce s-a stabilit programul României, din preliminariile World Cup 2026! Obiectivul fixat pentru tricolori

Jucătorii naţionalei şi Mircea Lucescu, în timpul unui meci/ Profimedia

Ilie Dumitrescu a reacţionat, imediat după ce s-a stabilit programul României din preliminariile World Cup 2026. Fostul internaţional consideră că “tricolorii” trebuie să obţină maximum de puncte, din primele două meciuri, care se vor disputa în luna martie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a avut noroc la tragerea la sorţi şi va împărţi Grupa H cu Austria, Bosnia, Cipru şi San Marino.

Ilie Dumitrescu, mesaj clar după ce s-a stabilit programul României din preliminariile World Cup 2026

România va debuta pe teren propriu, în preliminariile pentru Cupa Mondială. Pe 21 martie, de la ora 21:45, “tricolorii” vor înfrunta Bosnia, naţională care a fost în urna a treia la tragerea la sorţi.

Ulterior, trei zile mai târziu, România se va duela cu San Marino, în deplasare, meciul urmând să se dispute de la aceeaşi oră.

Ilie Dumitrescu a transmis că din aceste două partide, România trebuie să obţină şase puncte. Fostul internaţional consideră că este extrem de important ca naţionala lui Mircea Lucescu să aibă un debut perfect în preliminarii.

Reclamă
Reclamă

“E important să debutăm cu șase puncte. Victorie cu Bosnia și San Marino”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Programul României în Grupa H:

  • 21 martie – 21:45 – ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina
  • 24 martie – 21:45 – San Marino – ROMÂNIA
  • 7 iunie – 21:45 – Austria – ROMÂNIA
  • 10 iunie – 21:45 – ROMÂNIA – Cipru
  • 9 septembrie – 21:45 – Cipru – ROMÂNIA
  • 12 octombrie – 21:45 – ROMÂNIA – Austria
  • 15 noiembrie – 21:45 – Bosnia şi Herţegovina – ROMÂNIA
  • 18 noiembrie – 21:45 – ROMÂNIA – San Marino

”În calendarul echipei naționale sunt, după anunțarea programului, două datele libere, unde România va fi nevoită să dispute două meciuri amicale: 6 septembrie și 9 octombrie”, a menţionat FRF, pe site-ul oficial.

Reclamă

Prima reacţie a lui Mircea Lucescu, după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile World Cup 2026

Mircea Lucescu a oferit prima reacţie, după ce România şi-a aflat adversarele din grupa preliminară pentru World Cup 2026. Selecţionerul a transmis că Austria este o naţională puternică, amintind de rezultatele înregistrate de austrieci în ultima perioadă.

„Nu e vorba despre noroc, trebuie să câștigi meciurile ca să poți spune că am avut noroc sau nu. E o grupă echilibrată. Austria a câștigat grupa de la EURO, înaintea Franței, iar în Liga Națiunilor pe doi, după Norvegia.

Chiar dacă Austria e o țară mai mică, lucrurile nu sunt simple. Sunt jucători buni, care joacă în Bundesliga. Ce înseamnă balauri? Austria le-a bătut pe Franța și pe Olanda, păi, care e balaurul? E o grupă care se joacă. Cum să fiu mulțumit? Voi fi mulțumit dacă vom ajunge la Cupa Mondială.

Sigur, trebuie să fim optimiști, să pregătim foarte bine jocurile, jucătorii trebuie să fie concentrați la echipele de club, să rămână titulari până la startul preliminariilor. E o calificare care se joacă. Mult entuziasm și speranță de calificare.

Eu nu m-am gândit cu cine putem cădea. E același lucru, toate echipele sunt foarte bine pregătite. Și echipele care par mici sunt pregătite foarte bine„, a spus Mircea Lucescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica Inter în optimile Ligii Campionilor, după 1-3 în tur cu Bodo/Glimt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:53
Mesajul pe care Julia Sauter l-a avut pentru Germania, ţara care nu i-a dat nicio şansă în patinaj
13:15
Botoşani – U Cluj LIVE SCORE (20:00). Duel decisiv pentru play-off, fără Cristiano Bergodi
13:00
VIDEOZiua 3 a testelor din Bahrain! Charles Leclerc, cel mai rapid pilot în sesiunea de dimineaţă
12:53
EXCLUSIVIonuţ Lupescu are un mare semn de întrebare după ce George Puşcaş a semnat cu Dinamo: “Normal aşa ar fi”
12:21
EXCLUSIVVeste uriaşă pentru Mircea Lucescu şi România! “Il Luce”, şanse mari să stea pe bancă la barajul cu Turcia
11:29
Continuă scandalul uriaş de pariuri din Turcia: 32 de suspecţi au fost reţinuţi
1 Florin Bratu, antrenor în Liga 1! Cu ce echipă este în negocieri avansate 2 Reacţia lui Meme Stoica după ce Florin Prunea l-a făcut “agarici” 3 Julia Sauter, prima reacţie după ce a făcut istorie pentru România: “Wow, sinceră să fiu, nu m-am gândit niciodată la așa ceva” 4 Ce i s-a transmis în cască lui Radu Petrescu, înainte de gafa din Petrolul – FC Argeş 2-1 5 Julia Sauter a intrat în istoria României la Jocurile Olimpice. Cea mai bună clasare la patinaj artistic feminin 6 Motivul real pentru care Mirel Rădoi s-a despărţit de Universitatea Craiova. S-a aflat abia acum
Citește și