Închide meniul
EXCLUSIV

Prima reacţie a lui Florin Răducioiu, după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile World Cup 2026: “Trebuie să câştigăm grupa”

Bogdan Stănescu Publicat: 13 decembrie 2024, 14:26

Prima reacţie a lui Florin Răducioiu, după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile World Cup 2026: Trebuie să câştigăm grupa

Florin Răducioiu / Profimedia Images

Florin Răducioiu consideră că tragerea la sorţi a preliminariilor World Cup 2026 a fost una bună pentru România.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Austria era una dintre echipele pe care şi le dorea Răducioiu din prima urnă. În ceea ce o priveşte pe Bosnia și Herțegovina, fostul atacant al naţionalei consideră că puteam să picăm cu o echipă mai uşoară din urna a 3-a.

Florin Răducioiu, după tragerea la sorţi pentru preliminariile World Cup 2026: “Ne batem cu Austria pentru primul loc”

E foarte simplu, noi trebuie să câştigăm grupa.

Este examenul final pentru orice jucător. Este visul oricărui fotbalist să joace la un Campionat Mondial. Avem toate premisele pentru o calificare la turneul final.

Noi am fost printre primele echipe ajunse în Statele Unite, ca să ne adaptăm cu fusul orar, să ne antrenăm. Cu Austria avem șanse, nu mi se pare foarte puternică. Se putea și mai bine (n.r.: decât Bosnia şi Herţegovina, din urna a treia).

Reclamă
Reclamă

În momentul de față ne batem cu Austria pentru primul loc, avem șanse să ne calificăm. Avem tot dreptul să ne gândim la așa ceva. Mircea Lucescu le va spune asemenea lucruri.

“E o echipă de bătut”

Austria este o echipă de bătut, ne-am putea impune jocul nostru mult mai agresiv, să-i atacăm și să facem un pressing mult mai avansat. Nu sunt echipe ca Spania, ca Belgia. E timpul să ne revenim pe scena mondială, este o grupă accesibilă.

N-am cuvinte să exprim ce înseamnă un Mondial. A fost superb. Eram mult mai matur, mult mai valoros, eram după transferul cu Milan, m-am antrenat foarte bine acolo.

Reclamă

Ei (n.r: tricolorii) au șansa foarte mare de a veni mulți români acolo. Am fost recent în SUA și sunt comunități de români extraordinare. Va fi ca acasă un pic pentru jucători. N-am cuvinte!

Wow! Pe Cipru am bătut-o, e perfect! Exact cum îmi doream. Cipru și Bosnia trebuie să câștigăm cu ele atât în deplasare, cât și acasă, iar cu Austria te bați. Bați la noi și faci egal la ei”, a declarat Florin Răducioiu în exclusivitate pentru Antena 1.

România e în grupă cu Austria, Bosnia Herţegovina, Cipru şi San Marino. Noroc uriaş pentru naţionala lui Mircea Lucescu. Toate grupele

Noroc uriaş pentru România la tragerea la sorţi. Din prima urnă, naţionala lui Mircea Lucescu se va duela cu Austria, o echipă care nu este de talia Franţei sau a Spaniei. România se va duela în preliminariile World Cup 2026 cu Austria, Bosnia Herţegovina, Cipru şi San Marino.

Cupa Mondială 2026 şi Cupa Mondială 2030 se vor vedea exclusiv în Universul Antena. Şi meciurile tricolorilor din preliminariile World Cup 2026 vor putea fi văzute în Universul Antena.

Tragerea la sorţi a avut loc la sediul FIFA de la Zurich. La Cupa Mondială din 2026, desfăşurată în SUA, Canada şi Mexic, se vor disputa 104 meciuri, în 16 oraşe.

54 de naţionale s-au aflat în urne la tragerea la sorţi, însă trebuie ţinut cont că 24 dintre acestea vor disputa, în martie 2025, meciuri în Liga Naţiunilor, fie în „sferturile” competiţiei, fie în meciurile de promovare/retrogradare. Cele 4 câştigătoare ale „sferturilor” vor juca, în iunie 2025, la turneul final al Ligii Naţiunilor (semifinale-finale).

Toate grupele preliminariilor World Cup 2026:

  • Grupa A: Germania / Italia (câştigătoare), Slovacia, Irlanda de Nord, Luxemburg
  • Grupa B: Elveţia, Suedia, Slovenia, Kosovo,
  • Grupa C: Portugalia / Danemarca (învinsa), Grecia, Scoţia, Belarus,
  • Grupa D: Franţa / Croaţia (câştigătoare), Ucraina, Islanda, Azerbaidjan,
  • Grupa E: Spania / Olanda (câştigătoare), Turcia, Georgia, Bulgaria
  • Grupa F: Portugalia / Danemarca (câştigătoare), Ungaria, Irlanda, Armenia
  • Grupa G: Spania / Olanda (învinsa), Polonia, Finlanda, Lituania, Malta
    Grupa H: Austria, România, Bosnia Herţegovina, Cipru, San Marino
  • Grupa I: Germania / Italia (învinsă). Norvegia, Israel, Estonia, Moldova
  • Grupa J: Belgia, Ţara Galilor, Macedonia de Nord, Kazahstan,
  • Grupa K: Anglia, Serbia, Albania, Letonia, Andorra
  • Grupa L: Franţa / Croaţia (învinsă), Cehia, Muntenegru, Insulele Feroe, Gibraltar

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:31 30 mai

PSG – Inter LIVE TEXT (22:00), în finala Champions League. Istvan Kovacs va conduce ultimul act de la Munchen

23:12 30 mai

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02 30 mai

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00 30 mai

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41 30 mai

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36 30 mai

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 5 Denis Alibec a semnat cu FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și