CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1 | Ciprian Deac, omul meciului: „Trebuia să fie 5-0 la pauză!” Ce spune veteranul despre Marius Şumudică + Mesaj pentru Billel Omrani

Dragoș Vasile Publicat: 6 iulie 2021, 22:22

CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1 | Ciprian Deac, omul meciului: „Trebuia să fie 5-0 la pauză! Ce spune veteranul despre Marius Şumudică + Mesaj pentru Billel Omrani

Ciprian Deac, reacţie despre plecarea lui Dan Petrescu la echipa naţională

SportPictures / Flaviu Buboi/Sport Pictures

Veteranul de 35 de ani a ratat un penalty în prima repriză, însă s-a revanşat cu un gol şi o pasă decisivă. Lui Deac îi place cum arată CFR Cluj în era Marius Şumudică şi este impresionat de colegul Billel Omrani, care a deschis scorul în Gruia.

Ciprian Deac, omul meciului în CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1

„Ne-am creat un avans pentru meciul retur. Trebuia să fie 5-0 la pauză, dar au intrat şi ei în joc. Calificarea nu e jucată. Ne va aştepta o atmosferă ostilă. Aşteptăm returul. Bine era dacă dădeam gol din penalty. Am vrut să-i dau o pasă de gol lui Omrani (n.r. râde). E un jucător cu un potenţial foarte mare. Va face pasul spre o echipă mare.

Sunt obişnuit să schimb antrenorul. E un antrenor foarte bun, ne motivează foarte bine. Cred că jucăm un fotbal plăcut. Un club ca CFR-ul vrea să fie mereu sus. Se vede că nu avem ritm de joc. Începi după minutul 70 să te sufoci. După 3-4 meciuri vom arăta bine şi vom arăta adevărata noastră faţă.

Ne-a fost dor, ne bucurăm că vom juca cu oameni în tribune. Suntem obişnuiţi să jucăm cu trofeul de pasă. Avem în ADN-ul nostru să ridicăm Supercupa. Noi încercăm să ajungem în grupele Champions League”, a declarat Ciprian Deac la Digi Sport.

CFR Cluj a câştigat primul duel cu Borac Banja Luka din primul tur preliminar al UEFA Champions Legue, scor 3-1.

Billel Omrani a deschis scorul în minutul 11, după ce Ciprian Deac a trimis în bară din penalty. Acelaşi Deac a majorat avantajul campioanei României, în minutul 31. În primul minut al prelungirilor, Panagiotis Moraitis a redus din diferenţă, după ce Rachid Bouhenna a gafat.

În repriza secundă, Runar Sigurjonsson a închis tabela în Gruia, din pasa lui Ciprian Deac, în minutul 60.

Returul este programat pentru 13 iulie, în Bosnia şi Herţegovina.

• CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1