CFR Cluj – Chindia 1-0 | Decizia luată de Marius Şumudică la pauză. „L-am făcut șomer pe Arla!” :) Ce a spus despre Alibec şi despre returul cu Young Boys Berna

Publicat: 1.08.2021, 0:51.
Actualizat: 1.08.2021, 1:45

Marius Şumudică a declarat după CFR Cluj - Chindia 1-0 că a fost supărat pe evoluţia echipei sale din prima repriză. El a spus că schimbarea sistemului tactic a adus victoria echipei sale. Emil Săndoi a acuzat că golul victoriei a venit după o greşeală de arbitraj.

Marius Şumudică

Marius Şumudică, antrenor CFR Cluj

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Marius Şumudică a lăudat evoluţia lui CFR Cluj din repriza secundă, când spune că Arlauskis a şomat. Tehnicianul campioanei a stat cu ochii şi pe meciului lui Young Boys, 0-0 cu Grasshopper, în care susţine că viitoarea adversară a lui CFR a avut peste 30 de situaţii periculoase.

Marius Şumudică, după CFR Cluj – Chindia 1-0: „Am fost puţin supărat”

“Sunt mulţumit că am câştigat, menţinem linia, suntem pe primul loc. Am fost un pic supărat în prima repriză, după care am schimbat sistemul şi a doua repriză am dominat jocul. Au avut un singur şut pe poartă dintr-o centrare. Mă bucur că l-am făcut pe Arla (n.r. Arlauskis) să şomeze.

Urmează un joc extraordinar de greu cu Young Boys şi va trebui să fim extraordinar de atenţi. Întâlnim o forţă şi va trebui să fim perfecţi în cele două partide dacă ne dorim să avem şanse.

Denis Alibec este un jucător care are tot sprijinul meu. Nu pot să-mi explic cum poate să joace la un asemenea nivel din trei în trei zile Ciprian Deac. Şi Camora! Aştept mai mult de la Petrila, de la Costache”, a spus Marius Şumudică, la finalul partidei.

Emil Săndoi a acuzat arbitrajul de la CFR Cluj – Chindia 1-0

De cealaltă parte, Emil Săndoi a criticat arbitrajul şi crede că echipa sa putea obţine mai mult.

„Am dubii în privinţa golului. Iniţial a fost un fault la centrul terenului la Popadiuc. (…) O nesincronizare, atât au aşteptat cei de la CFR. Am întâlnit o echipă foarte bună”, a spus antrenorul Chindiei.

CFR Cluj a învins-o cu 1-0 pe Chindia Târgovişte într-un meci din etapa a 3-a a campionatului. Echipa campioană a trecut pe primul loc, la două puncte în faţa lui Rapid Bucureşti.

Denis Alibec a marcat în minutul 51 singurul gol al meciului din Gruia. El a reluat în poartă centrarea perfectă a lui Mario Camora. Alibec a jucat în premieră ca titular pentru echipa campioană.

CFR Cluj, cinci victorii la rând

CFR Cluj a câştigat toate cele trei etape jucate până acum. De asemenea, ardelenii au cinci victorii la rând în toate competiţiile.

Seria a început după cele două eşecuri care i-au pus postul în pericol lui Marius Şumudică: cu Universitatea Craiova în Supercupa României şi cu Borac Banja Luka în Champions League.

Pentru CFR Cluj, urmează meciul tur cu Young Boys Berna, marţi, în turul 3 preliminar al Champions League şi duelul de vineri din campionat cu CS Mioveni.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Hadi Sacko
Fotbal intern • 16:38
OFICIAL | Super transfer reuşit de CFR Cluj. Hadi Sacko a semnat cu campioana României! Dan Petrescu şi-a adus atacant de titlu
Marius Şumudică, demis de la CFR Cluj!
Fotbal intern • 15:50
Marius Şumudică face dezvăluirea momentului! Următoarea echipă pe care o va antrena. Anunţ uriaş pentru fanii Rapidului
Dan Petrescu şi Marius Şumudică
Fotbal intern • 15:31
Un nou atac la adresa lui Dan Petrescu: „Eu nu aş fi făcut aşa ceva”. Marius Şumudică, avertisment pentru cei de la CFR Cluj
Motivul pentru care Carmina, fiica cea mare a lui Liviu Vârciu, nu a participat la petrecerea de botez a fratelui său
1
Foto Emma Răducanu, apariţie de 120.000 de euro! Contract stelar pentru campioana de la US Open. Imagini de colecţie
22:19 Rapid – FC Voluntari 0-1 | Gabi Tamaş, prima reacţie după ce şi-a dus echipa pe podium. „Banii la zi, acesta e secretul!”. Ce spune de revenirea la echipa naţională 21:55 Mihai Rotaru a anunţat un nou transfer la Universitatea Craiova: „O să îl luăm definitiv” 21:17 FotoDrama prin care trece fosta soţie a lui Hulk, după ce atacantul brazilian aşteaptă un copil cu nepoata ei. „Nu înţeleg ce mi s-a întâmplat, durerea este foarte mare!” 20:44 Adrian Mititelu Jr. a dat o nouă lovitură pe piaţa transferurilor. A luat un jucător ce a fost şi la Udinese 20:01 Rapid – FC Voluntari 0-1. Jucătorii lui Mihai Iosif, fără victorie de patru etape! Ilfovenii au urcat pe podium 19:33 FotoEmma Răducanu şi-a dat afară antrenorul cu care a câştigat US Open. Darren Cahill, pe lista scurtă după despărţirea de Simona Halep! 19:26 FC Braşov – CSA Steaua 0-1 | Adi Popa vrea să „rupă norii” în Liga 2, după ce a debutat la clubul armatei: „Sunt un campion, am câştigat atâtea trofee” 19:06 Reacţia lui Ianis Hagi, după ce a aflat că Mourinho vrea să dea 20 de milioane de euro să îl ia la Roma şi să devină urmaşul lui Francesco Totti 18:50 Ionuţ Chirilă, fabulos înainte de FCSB – Academica Clinceni. „Gigi Becali are o inteligenţă nativă, aş lucra acolo”. Sfat pentru Edi Iordănescu: „Trebuie să îl antrenezi şi pe patron” 18:45 Edi Iordănescu, impresionat de Constantin Budescu după a alergat 15 kilometri în partida cu CS Hunedoara: „Aveam cu totul altceva în minte!” Cum poate rata meciul cu „Milanul” din Clinceni