Închide meniul

Clubul la care joacă Federico Piovaccari se vinde cu un euro! Patronul e disperat să scape de fosta echipă din Serie A

Alexandru Ivan Publicat: 10 iunie 2022, 22:55

Comentarii
Clubul la care joacă Federico Piovaccari se vinde cu un euro! Patronul e disperat să scape de fosta echipă din Serie A

Federico Piovaccari, într-un meci pentru Messina / Profimedia

Clubul la care evoluează Federico Piovaccari, ACR Messina, a fost scos la vânzare pentru doar un euro. Echipa fostului atacant de la FCSB a evoluat în Serie A, dar acum a ajuns într-o situație disperată.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

ACR Messina evoluează în prezent în Serie C. Echipa lui Piovaccari s-a salvat în extremis de la retrogradare, după ce a terminat la doar două puncte deasupra liniei. Patronul Pietro Sciotto e disperat să scape de club, care riscă să intre în faliment.

Clubul la care joacă Federico Piovaccari, fost în Serie A, se vinde cu un euro

Pietri Sciotto și-a redus de tot pretențiile financiare în încercarea de a scăpa de Messina. Acesta e dispus să renunțe la club pentru doar un euro. Suma e una simbolică. Acesta vrea să găsească un cumpărător care să asigure că va repune echipa pe picioare.

“Nu am primit nicio ofertă pentru ACR Messina, doar câteva telefoane. Am spus că ultimul meu obiectiv este să mențin echipa în Serie C și apoi să plec. Dorința mea de a încheia activitatea de la club și, din acest motiv, sunt gata să îl vând pentru prețul simbolic de un euro. O fac cu mare regret, după cinci ani la conducere.

Este ultima mea mișcare aici. Termenul limită este până la 12 iunie. Dacă nu va veni nicio ofertă, voi analiza situația și voi lua deciziile necesare, chiar dacă va fi foarte greu“, a transmis Pietro Sciotto, conform Football Italia.

Reclamă
Reclamă

ACR Messina a jucat în Serie A în sezoanele 63/64, 64/65, 04/05, 05/06 și 06/07. După retrogradarea din urmă cu 15 ani, a jucat inclusiv în liga a patra din Italia, până anul trecut.

Federico Piovaccari a ajuns la Messina în februarie 2022 și a reușit șase goluri și patru assist-uri în 27 de partide disputate în Serie C.

În sezonul 2013-2014, Piovaccari a jucat pentru FCSB. Alături de roș-albaștri a câștigat titlul de campion al României și a evoluat în grupele UEFA Champions League.

Reclamă

Federico Piovaccari, urare specială pentru români

Daniel Georgievski, Federico Piovaccari și Filipe Teixira le-au transmis românilor mesaje de Ziua Națională. 

”Sunt Federico Piovaccari și vreau să-i urez poporului român La mulți ani! Ați rămas în inima mea. Hai, roș-albaștrii! La mulți ani, România!”, a fost mesajul lui Piovaccari pentru români.

Aflat în Australia, Georgievski va bea un pahar de vin în cinstea României!

”Salut! Sunt Daniel Georgievski, vreau să le ureze tuturor românilor și fanilor FCSB o zi națională fericită. Am avut norocul să sărbătoresc cu voi, atunci când eram acolo, este o zi minunată. Bucurați-vă de ea și sărbătoriți. Voi bea și eu un pahar, aici, în Australia. Distrați-vă! La mulți ani!”, a transmis Daniel Giorgievski de Ziua României.

”Bună, dragii mei! La mulți ani, tuturor românilor și roș-albaștrilor! V-am pupat, aveți grijă de corpurile voastre!”, a spus și Teixeira.

Piovaccari, transferat de Gigi Becali din închisoare

Gigi Becali a petrecut doi ani la închisoare, însă a deţinut şi atunci controlul la club. Cei de la Gazeta Sporturilor au publicat mai multe scrisori pe care Gigi Becali le trimitea din închisoare.

Italianul Federico Piovaccari era în capul listei de transferuri întocmită de latifundiarul din Pipera din închisoare.

Mihai, te rog să respecți ordinele mele cu sfințenie dacă ești frate cu adevărat. Nu accept niciun sfat de la nimeni. Asta este hotărârea mea finală. Al vostru. Prieten, frate și patron din pușcărie. GIGI”, a mai scris Becali, care a trimis scrisori din închisoare şi lui Valeriu Argăseală: „Vali, te rog să te ocupi personal de aceste transferuri”.

În aceast perioadă, FCSB i-a adus pe Varela, Neagu, Stanciu, Kapetanos, Adrian Cristea și Piovaccari.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa H?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:37 10 sept.
Tricolorii distruşi de Mihai Stoica după ruşinea din Cipru: “A făcut o partidă execrabilă / Trebuia să tacă”
23:26 10 sept.
Slovenia lui Luka Doncic, OUT de la EuroBasket 2025. Performanța starului din NBA, anulată de Germania
23:14 10 sept.
Adrian Mititelu, prima reacţie după ce FCU Craiova a fost exclusă din toate competiţiile: “Nişte impostori”
22:48 10 sept.
Mihai Stoica și Victor Angelescu, dialog despre posibilul înlocuitor al lui Mircea Lucescu: “Are voie?”
22:34 10 sept.
Anunţul lui Mihai Stoica despre accidentarea lui Adrian Şut! Probleme mari pentru FCSB
22:17 10 sept.
Lovitură pentru Sepsi. Meci pierdut la “masa verde” dintr-un motiv stupid
1 “Mereu e Mitriţă de vină” Fostul jucător al Universităţii Craiova a răbufnit după Cipru – România 2-2! 2 “Ne-am înţeles” Marius Şumudică şi-a anunţat revenirea pe banca tehnică! Unde va antrena 3 Gigi Becali a anunţat care e antrenorul care ar trebui să preia România în locul lui Mircea Lucescu: “E cel mai bun” 4 EXCLUSIV„Dă-mi 3.000 de euro și fac un penalty!” Patronul străin care dă cărțile pe față despre blaturile din România 5 Dialog incredibil între Gigi Becali şi Mircea Lucescu: “Gigi, care e plângerea? / Dacă îmi permiţi” 6 EXCLUSIVMircea Lucescu se gândeşte să părăsească naţionala după egalul cu Cipru: “Sunt foarte dezamăgit, nu mă aşteptam”
Citește și