Cum arată banner-ul pe care FCSB va fi obligată de UEFA să-l afișeze la meciul cu Viking! + Anunțul făcut de ultrașii “roș-albaștri”

Cosmin Cioboată Publicat: 16 august 2022, 15:28

Comentarii
Cum arată banner-ul pe care FCSB va fi obligată de UEFA să-l afișeze la meciul cu Viking! + Anunțul făcut de ultrașii “roș-albaștri”

Suporterii FCSB, în timpul unui meci / Profimedia

FCSB va fi obligată de UEFA să afișeze un banner special la meciul cu Viking, de pe Arena Națională, din manșa tur a play-off-ului Conference League. Vicecampioana României a fost sancționată de UEFA din cauza comportamentului rasist al suporterilor “roș-albaștri” la partida cu Dunajska Streda, din turul 3.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mai mult, forul suprem a decis să suspende parțial stadionul FCSB-ului la meciul de joi seară, urmând ca cele două peluze să fie închise.

Cum arată banner-ul pe care FCSB va fi obligată de UEFA să-l afișeze la meciul cu Viking

UEFA a emis un comunicat oficial în care precizează că FCSB va fi obligată să afișeze un banner cu mesajul “#NoToRacism”, pe care va fi inscripționată și sigla forului european.

În plus, clubul lui Gigi Becali va trebui să achite o amendă de 30.000 de euro pentru comportamentul rasist al fanilor, precum și alte 15.250 de euro pentru alte incidente petrecute în timpul meciului cu Dunajska, din turul 3 preliminar al Conference League.

“UEFA a hotărât să amendeze Fotbal Club FCSB cu 30.000 de euro și să dispună închiderea parțială a stadionului Fotbal Club FCSB în timpul următorului meci al competiției de club UEFA, în care Fotbal Club FCSB va evolua ca formație gazdă, ca urmare a comportamentul rasist al suporterilor săi”, se arată în comunicatul oficial emis de UEFA.

Reclamă
Reclamă

Amenda suplimentară, în valoare de 15.250 de euro, a fost distribuită astfel:

  • 8.000 de euro pentru blocarea căilor publice
  • 6.750 de euro pentru aruncarea de obiecte în teren
  • 500 de euro pentru aprinderea de materiale pirotehnice

Anunțul făcut de ultrașii FCSB, după sancțiunea primită din partea UEFA

În urma deciziei luate de UEFA, ultrașii FCSB de la Peluza Nord au anunțat că vor sta la Tribuna a 2-a de pe Arena Națională la partida de joi seară, care va începe la ora 21:30 și va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe www.as.ro.

“Joi vom sta la Tribuna II, inelele doi și trei! Vă așteptăm alături de noi, pe stadion, să încurajăm echipa! Turul european al stadionului continuă… Sperăm să se oprească aici și să revenim toți unde ne este locul, în peluză”, a anunțat Peluza Nord Steaua, pe contul de Facebook.

Reclamă

FCSB a primit o suspendare asemănătoare și la meciul retur cu Dunajska Streda. Tot din cauza comportamentului nepotrivit al fanilor, UEFA a închis peluza în care stau de obicei ultrașii “roș-albaștri”. Prin urmare, Peluza Nord a fost nevoită să se mute în peluza vecină.

Și la meciul din turul 3, în peluza rămasă goală a fost afișat banner-ul cu mesajul “NoToRacism”.

Mihai Stoica se așteaptă ca 30.000 de fani ai FCSB-ului să ia cu asalt tribunele Arenei la meciul cu Viking:

„Să aveți telefoanele încărcate chiar dacă vom fi doar 30.000! Consolați-vă cu ideea că tot atâția vom fi și când vom juca primul meci în Ghencea”, a scris Mihai Stoica, în mediul online.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:01

Atletico Madrid și PSG, calificate în semifinalele Champions League. Barcelona și Liverpool au fost eliminate

23:45 14 apr.

VIDEOAl Ittihad-Al Wahda 1-0! Gazdele s-au calificat în sferturi cu un gol din penalty, în minutul 120+10! Tractor-Shabab Al-Ahli 0-3

23:04 14 apr.

VideoMoment de senzaţie înaintea meciului lui Al Ittihad din optimile Ligii Campionilor Asiei! Ritual superb cu fanii

22:54 14 apr.

Accidentare teribilă în Liverpool – PSG. Hugo Ekitike a fost scos pe targă și ar putea rata World Cup 2026

22:35 14 apr.

Mihai Stoica, anunț despre viitorul lui Mirel Rădoi la FCSB: „Nu are legătură cu ce a vorbit Gigi Becali”

22:27 14 apr.

Lamine Yamal a deschis scorul rapid şi a doborât recordul lui Erling Haaland: “Cel mai bun din lume”

1 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 2 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 3 A venit răspunsul de la UEFA, după plângerea depusă de Barcelona la adresa lui Istvan Kovacs 4 Reacția lui Gică Popescu după ce Marica s-a plâns că nu a fost consultat în numirea lui Stoican 5 Costel Gâlcă e pe picior de plecare de la Rapid! Dan Şucu va încerca să aducă un antrenor român uriaş! 6 Gigi Becali și-a făcut public testamentul. Cui îi lasă averea colosală!
Citește și