FCSB și-a aflat adversara din Conference League: învingătoarea dintre FC Saburtalo și FK Partizani. Cine sunt cele două echipe

Cosmin Cioboată Publicat: 15 iunie 2022, 15:55

Comentarii
FCSB și-a aflat adversara din Conference League: învingătoarea dintre FC Saburtalo și FK Partizani. Cine sunt cele două echipe

FCSB este vicecampioana României / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

FCSB și-a aflat adversara din turul 2 preliminar al Conference League: învingătoarea dintre FC Saburtalo (Georgia) și FK Partizani (Albania). Primul meci din “dubla” clubului lui Gigi Becali se va disputa pe 21 iulie, în deplasare, urmând ca partida retur să se joace pe 28 iulie, la București.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB va începe pe 21 iulie aventura în preliminariile Conference League. Primul “obstacol” al formației pregătite de Toni Petrea va fi reprezentat de câștigătoarea duelului FC Saburtalo Tbilisi – FK Partizani. “Dubla” dintre cele două posibile adversare ale FCSB-ului se va disputa pe 7 și 14 iulie.

Cine sunt FC Saburtalo și FK Partizani, posibilele adversare ale FCSB-ului în Conference League

FC Saburtalo a încheiat campionatul Georgiei pe locul 5, la 12 puncte în spatele campioanei Dinamo Batumi. Formația din Tbilisi s-a revanșat în Cupă, reușind să câștige trofeul după o finală cu Samgurali, scor 1-0. Grație succesului din Cupa Georgiei, FC Saburtalo a obținut “biletele” pentru primul tur preliminar din UEFA Conference League.

Înființată în urmă cu 22 de ani, FC Saburtalo a cucerit 4 trofee: un titlu, două Cupe și o Supercupă a Georgiei. În prezent, lotul echipei din Georgia este estimat la 4,91 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com. Cel mai valoros jucător al lui FC Saburtalo este Iuri Tabatadze, cotat la 450.000 de euro.

FK Partizani, cealaltă posibilă adversară a celor de la FCSB, se poate lăuda cu locul 3 ocupat la finalul sezonului 2021/2022 din prima ligă a Albaniei. Partizani a încheiat stagiunea cu 58 de puncte, la 15 lungimi în spatele campioanei FK Tirana.

Reclamă
Reclamă

Echipa albaneză are o istorie mult mai lungă decât adversara sa din Conference League. FK Partizani s-a fondat în 1946, iar de-a lungul timpului a câștigat 16 titluri, 15 Cupe și două Supercupe ale Albaniei.

Valoarea totală a lotului celor de la FK Partizani este de 5,6 milioane de euro, conform transfermarkt.com. Xhuliano Skuka este cel mai bine cotat jucător al albanezilor, la 450.000 de euro.

Mihai Stoica i-a transmis un mesaj lui Gigi Becali despre Jefte Betancor

Gică Hagi l-a luat pe Jefte Betancor gratis după despărţirea de FC Voluntari, iar Gigi Becali regretă acum că nu l-a observat de când evolua pentru ilfoveni. Forma lui a explodat la Farul, pentru care a înscris 16 goluri şi a oferit şi două assist-uri, în 36 de partide.

Reclamă

Patronul FCSB se teme că Gică Hagi va cere o sumă şi mai mare pentru transferul spaniolului de 28 de ani.

“Nu, nu am tatonat terenul în zona asta. La CFR au fost trei jucători de număr nou, Debeljuh, Dugandzic, Buş. Dintre cei trei a jucat doar Debeljuh, toţi trei de acelaşi profil, puternici, cu spatele la poartă. Jefte e de profil diferit, nu l-am văzut mult jucând cu spatele la poartă. Nici Birligea n-a jucat, a jucat în stânga, în locul lui Petrila.

Poate Petrescu vrea să schimbe puţin, să joace mai combinativ. La Hagi se joacă un fotbal diferit, dar diferit şi de ce se joacă la CFR. Dacă nu ai decât patru pe un post, îl aduci şi pe al cincilea (n.r. – râde).

Îl aduci pe Jefte, un Jefte, iar Tănase trece inter, Olaru inter dreapta. Coman extremă stângă. Da, toată lumea trebuie să joace. Când ai dat 3 milioane pe un jucător… Şi Octavian? E inter, trebuie să joace inter. La noi e clar că trebuie să joace, din toate raţiunile, Tănase, Coman, Olaru, Octavian Popescu, trebuie să joace. Cordea mai e în dreapta sau Vali Gheorghe, iar în dreapta Jefte nu poate juca acolo.

Îl avem şi pe Ianis Stoica, iar el trebuie să capete minute mai multe, trebuie să-i facem bărbaţi”, a declarat Mihai Stoica, potrivit orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:44 11 iun.

The Countdown Concert e live în AntenaPLAY (04:00). Show-uri spectaculoase înainte de startul Campionatului Mondial

0:33 11 iun.

Mexic – Africa de Sud LIVE VIDEO (22:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Start pe Azteca la Campionatul Mondial

0:19 11 iun.

Azi începe Campionatul Mondial 2026, exclusiv în Universul Antena. Toate detaliile în timp real, programul complet, loturile

0:10 11 iun.

Ceremonia de Deschidere a Cupei Mondiale 2026 (20:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). Shakira dă startul petrecerii în Mexico City

0:02 11 iun.

Radu Drăguşin ştie cine va câştiga Cupa Mondială! Alegere surprinzătoare în privinţa jucătorului ce va impresiona

0:01 11 iun.

FotoCele 16 stadioane pe care se vor disputa meciurile de la Campionatul Mondial

1 Primele întăriri pentru Nuno Campos la Dinamo! Jucătorul e aşteptat la reunire 2 „Cel mai valoros”. Gigi Becali a dat lovitura: noul jucător de la FCSB, așteptat să facă diferența 3 Răzvan Lucescu, negocieri avansate pentru a deveni înlocuitorul lui Roberto Mancini. Echipa care-l vrea pe bancă 4 FCSB, gata de noi mutări. Dezvăluirea momentului făcută de omul care se ocupă de transferuri 5 S-a aflat numele echipei care vrea să-l transfere pe Darius Olaru. Nu e din Olanda, cum a anunțat Gigi Becali 6 Lovitura momentului în Liga 1: jucătorul de la Cupa Mondială semnează cu o echipă de tradiţie!
Citește și