Ilie Dumitrescu, cuvinte de laudă pentru campioana României după CFR Cluj – Lazio 0-0: „Am avut o prezență foarte bună în terenul adversarului!”

Cosmin Olteanu Publicat: 23 februarie 2023, 21:54

Ilie Dumitrescu, cuvinte de laudă pentru campioana României după CFR Cluj – Lazio 0-0: Am avut o prezență foarte bună în terenul adversarului!”

Ilie Dumitrescu, cuvinte de laudă pentru campioana României după CFR Cluj - Lazio 0-0

Ilie Dumitrescu, în timpul unui interviu / AS.ro

Ilie Dumitrescu a avut cuvinte de laudă pentru campioana României după CFR Cluj – Lazio 0-0. Trupa lui Dan Petrescu ar fi putut duce partida în prelungiri, dacă ar fi reușit să marcheze, iar meciul s-ar fi terminat cu scorul de 1-0.

În partida tur, formația din Serie A s-a impus cu scorul de 1-0, grație golului înscris de Ciro Immobile.

Ilie Dumitrescu, cuvinte de laudă pentru campioana României după CFR Cluj – Lazio 0-0

Ilie Dumitrescu (54 de ani) a apreciat jocul practicat de CFR Cluj. Totodată, acesta a punctat faptul că, în mod surprinzător, formația ardeleană a rămas agresivă, chiar și după eliminarea lui Muhar.

„S-a evitat jocul acesta direct. Pe mingea a doua am fost foarte atenți. Noi puteam să fructificăm momentele astea bune de joc.

Krasniqi nu a interpretat rău faza. Dar, în momentul în care eviți adversarul și nu-ți pui mingea pe piciorul bun…

Am avut o prezență foarte bună în terenul adversarului. A fost o reacție foarte bună a lui Sarri, îl scoate pe Alberto și îl bagă pe Cataldi. A fost o mutare inteligentă.

După eliminarea lui Muhar, jocul a intrat în zona aceea în care nu prea mai aveam mari speranțe. Dar și in inferioritate, am avut o situație foarte bună la Yeboah”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru digisport.ro.

Dan Petrescu a început să-l aplaude pe arbitru, în timpul CFR Cluj – Lazio

În minutul 37 al partidei din „Gruia”, Ciro Immobile (33 de ani) a simulat un fault în careul campioanei României. Însă, „centralul” Felix Zwayer nu s-a lăsat păcălit și i-a arătat cartonașul galben starului italian. Decizia arbitrului neamț l-a mulțumit pe Dan Petrescu, care a început să-l aplaude.

Ciro Immobile este jucătorul celor de la Lazio din vara lui 2016, când a fost transferat de la Sevilla, pentru 9,45 milioane de euro.

Krasniqi, ratare monumentală în CFR Cluj – Lazio

În minutul 21, unul dintre jucătorii de la Lazio, aflat în propriul careu, a pasat la adversar. Fotbaliștii CFR-ului au fost cât pe ce să profite de acestă eroare, însă șutul lui Krasniqi s-a dus puțin pe lângă poarta italienilor. În urma acestei faze, Dan Petrescu s-a prăbușit în genunchi.

Simone Scuffet, „zidul” din poarta CFR-ului

În minutul 63, jucătorii lui Lazio au fost cât pe ce să deschidă scorul, trimițând mai multe șuturi pe spațiul porții campioanei României. Primul șut a fost oprit in extremis de Cristi Manea. Apoi, portarul Simone Scuffet a avut o dublă-paradă de senzație.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”