Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Jucătorii românului au primit gol la ultima fază în Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Avatar photo

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 4 august 2022, 22:19

Laurenţiu Reghecampf a obţinut o victorie uriaşă în meciul Neftchi Baku – Rapid Viena, scor 2-1, în prima manşă din turul 3 preliminar al UEFA Conference League. Antrenorul român a făcut un pas important spre calificarea în play-off.

Laurenţiu Reghecampf

Laurenţiu Reghecampf / Profimediaimages

Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Victorie importantă pentru Laurenţiu Reghecampf

Jucătorii lui Reghe porneau cu şansa a doua în duelul cu austriecii. Chiar şi aşa, au reuşit să deschidă scorul chiar înainte de pauză. Israelianul Ataa Jaber a marcat în minutul 43, pe stadionul din Baku, cu un şut deviat.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 1-0!

Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

După o oră de joc a înscris şi mijlocaşul american venit gratis de la Anderlecht, Kenny Saief. A profitat de o serie de gafe ale defensivei adverse.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-0!

63' QOOOOOOOOOOOOOOL! SAYEF! 2-0!#ConferenceLeague #KonfransLiqası #NeftçiRapid #Neftçi pic.twitter.com/vfej8gxB2L
— Neftçi PFK (@PFC_Neftchi) August 4, 2022

În minutul 90+5, oaspeţii au reuşit să înscrie un gol care le dă speranţe înaintea returului. Fostul golgheter al lui St. Pauli, Guido Burgstaller, a marcat şi s-a bucurat la maximum alături de coechipieri.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-1!

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf s-a impus totuşi cu 2-1 şi are o şansă importantă de a se califica în play-off-ul Conference League. Returul este programat peste o săptămână, la Viena. Dacă va rămâne în competiţie, Reghe se va lupta pentru prezenţa în grupe cu câştigătoarea „dublei” Vaduz – Konyaspor.

Laurențiu Reghecampf, calificare miraculoasă în turul 3 preliminar din Conference League

Reghecampf a condus-o pe Neftchi Baku către o „remontada” senzațională în fața ciprioților de la Aris Limassol. Gruparea din Azerbaidjan avea de recuperat două goluri după eșecul din tur, iar totul s-a desfășurat conform planului pregătit de fostul antrenor de la Universitatea Craiova și FCSB.

Neftchi a deschis scorul în minutul 38, prin Godsway Donyoh. Echipa lui Reghe a continuat să pună presiune la poarta lui Aris după pauză, iar în minutul 57 a lovit din nou, prin Eddy Silvestre, restabilind egalitatea la general.

Kenny Saief a marcat golul de 3-0 și, implicit, al calificării în minutul 62. Oaspeții au rămas în 10 în minutul 82, iar emoțiile formației lui Laurențiu Reghecampf s-au risipit complet.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

29
sept.
22:46
Mihai Stoica, ironie incredibilă la adresa lui Edi Iordănescu din cauza lui Florinel Coman: „Poate s-a referit la diurnă!”
29
sept.
22:16
Adrian Mititelu a dezvăluit ce transfer de senzaţie a încercat Rapid: „Au făcut o ofertă sub nivelul mării”
29
sept.
21:55
Raul Rusescu crede că FCSB poate câştiga titlul, deşi e pe locul 14 în clasament: „Probabil că ăsta era obiectivul principal!”
29
sept.
21:15
Florin Prunea pune tunurile pe FRF, după ce România a terminat pe ultimul loc în Liga Naţiunilor: „Burleanu e Bubico. E fără precedent!”
29
sept.
21:12
Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Parma, după ce a învins-o pe Irina Begu, scor 6-2, 7-6