Închide meniul

Marius Şumudică nu s-a putut abţine când l-a auzit pe Elias Charalambous: “Trezește-te, bă, tată, că ești cam recalcitrant!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 august 2023, 8:53

Comentarii
Marius Şumudică nu s-a putut abţine când l-a auzit pe Elias Charalambous: Trezește-te, bă, tată, că ești cam recalcitrant!

Marius Şumudică şi Elias Charalambous / Colaj Hepta

Marius Şumudică nu s-a putut abţine când l-a auzit pe Elias Charalambous după meciul FCSB – Nordsjaelland, scor 0-0, din prima manşă a turului 3 preliminar din Conference League. “Şumi” a dat de pământ cu antrenorul din acte al vicecampioanei României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Charalambous s-a enervat în momentul în care a fost întrebat cine a decis schimbările lui Andrea Compagno şi Damjan Djokovic. “Mă întrebați după fiecare schimbare de ce o fac? Pentru că așa am decis eu!”, a răbufnit cipriotul.

Marius Şumudică nu s-a putut abţine când l-a auzit pe Elias Charalambous

A fost momentul în care Marius Şumudică i-a dat o replică dură şi a lansat un atac “cu talpa” la adresa lui Charalambous.

E cam recalcitrant. Elias, trezește-te, bă, tată, că ești cam recalcitrant. Nu ți-a zis nimeni că nu faci tu schimbările? Mi s-a părut cam agresiv, i-au căzut pleoapele”, a declarat Marius Şumudică la digisport.ro.

Antrenorul FCSB-ului explicase iniţial de ce Andrea Compagno a fost trimis pe bancă în minutul 61, imediat după ce Nordsjaelland rămăsese în inferioritate numerică. În locul celui mai bun marcator al roş-albaştrilor de sezonul trecut a intrat Valentin Gheorghe, jucătorul de care vrea să scape Gigi Becali.

Reclamă
Reclamă

Dacă un jucător iese de pe teren și nu e nervos, e o problemă. E logic să fie nervos! Decizia (n.r. să-l schimbe pe Compagno) a fost luată înainte de eliminare, am decis că aveam nevoie de jucători rapizi, pentru că jucam mult pe tranziție. A fost decizia mea legată de Andrea.

Djokovic a jucat multe minute până acum. Mă întrebați după fiecare schimbare de ce o fac? Pentru că așa am decis eu!”, a reacţionat Charalambous, la finalul meciului.

Gigi Becali a explicat schimbările lui Andrea Compagno şi Djokovic din FCSB – Nordsjaelland 0-0

Gigi Becali a afirmat că Elias Charalambous şi Mihai Pintilii au avut “mână liberă” şi că ei au decis cine iese de pe teren. Totuşi, patronul FCSB-ului l-a avertizat pe Compagno şi a anunţat că va purta o discuţie cu el.

Reclamă

Normal că mi-ar fi plăcut și noi să jucăm așa. Noi în prima repriză am jucat tot în 10 și în a doua am jucat tot în 10. Nu era om în plus când a fost schimbat Compagno. Compagno n-a realizat nimic, dacă nu realizezi nimic… n-a avut nicio realizare.

Eu o să vorbesc cu el să stea în picioare, pentru că stă pe jos și nu îl mai crede nimeni. El a dat cu piciorul în scaun că n-a fost mulțumit de el, e cuminte omul. Nu eu am făcut schimbarea, e decizia băncii.

Djokovic a fost extraordinar, dar Djokovic a fost schimbat pentru că aveam un om în plus, da de fapt eram la egalitate că era Vali Gheorghe pe teren. Așa că am zis să-l băgăm pe Edjouma pentru a echilibra, să fim și noi cu un om în plus pe atac“, a declarat Gigi Becali pentru orangesport.ro.

FCSB – Nordsjaelland 0-0

Meciul de pe Stadionul Steaua a început cu o veste proastă pentru FCSB. Unul dintre titularii echipei, Adrian Şut, s-a accidentat chiar la încălzire şi a fost înlocuit cu Ovidiu Popescu. Compagno a trimis primul şut spre poartă încă din minutul 2, dar fără precizie, apoi Târnovanu a intervenit bine la lovitura de cap a lui Frese, din minutul 5.

După o primă repriză echilibrată, partea secundă a avut un moment culminant în minutul 60, când Adamo Nagalo a primit al doilea cartonaş galben – după o intervenţie la Octavian Popescu – fiind eliminat. Cu avantajul unui jucător în plus, bucureştenii au cerut de două ori penalti, la Olaru şi Djokovic, însă arbitrul muntenegrean Boskovic nu a acordat nimic. Nygren a trimis în bară o lovitură liberă în minutul 90+3, iar FCSB încheie meciul fără să trimită nici un şut pe spaţiul porţii.

Returul se joacă în Danemarca, joi, 17 august.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic – Ov. Popescu, Djokovic (Edjouma 74), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Compagno (Valentin Gheorghe 61), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

NORDSJAELLAND: A. Hansen – Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew (Marxen 82), Frese – Diomande, Tverskov, Bocha (D. Svensson 49) – Nuamah (Coulibaly 82), Ingvartsen (Nygren 56), Osman (Antman 56). ANTRENOR: Johannes Hoff Thorup

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05
Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor
23:58 17 sept.
Coincidența bizară din spatele “dublei” lui Marcus Thuram cu Ajax. Cele mai tari statistici ale serii de UCL
23:56 17 sept.
Ajax – Inter 0-2. Cristi Chivu, debut cu dreptul în Champions League. Liverpool – Atletico 3-2. Rezultatele serii
23:29 17 sept.
Tragedie în familia unei legende a lui Chelsea. Vărul său a decedat pe terenul de fotbal
23:15 17 sept.
Jose Mourinho a ajuns în Portugalia și a făcut anunțul: “Ce antrenor i-ar spune nu Benficăi? Nu eu”
22:37 17 sept.
Fază cum rar s-a văzut în Bayern – Chelsea. Cum au reușit bavarezii să deschidă scorul
1 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 2 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 3 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor 4 O nouă lovitură pentru FCSB! Un titular s-a accidentat la antrenament 5 „Le-au zis soțiilor că echipa lor joacă la Londra!” Imagine virală: au venit la meciul din UCL cu tricourile altui club 6 Juventus – Borussia Dortmund 4-4, meciul de infarct care a egalat un record rar în UEFA Champions League
Citește și