Ultrașii lui Alkmaar au atacat familiile jucătorilor lui West Ham. Fotbaliștii ”ciocănarilor” au sărit la bătaie pentru a-i apăra

Dan Roșu Publicat: 19 mai 2023, 9:05

Ultrașii lui Alkmaar au atacat familiile jucătorilor lui West Ham

Imagini teribile pe stadionul lui Alkmaar / Profimedia Images

Ultrașii lui Alkmaar au atacat familiile jucătorilor lui West Ham, la finalul meciului retur din semifinalele Conference League, care a adus la calificarea englezilor în ultimul act.

După fluierul de final al partidei în care oaspeții s-au impus cu 1-0, ultrașii lui AZ s-au dus spre tribuna unde se aflau familiile și apropiații jucătorilor lui West Ham.

Fotbaliștii ”ciocănarilor” nu au stat pe gânduri și au sărit la bătaie pentru a-și apăra familiile și prietenii. Imaginile incredibile au fost surprinse de alți fani și au devenit virale.

„Nu aveam nevoie de asta, ne-am îngrijorat pentru cei din familie”, a declarat Pablo Fornals, cel care a marcat singurul gol al meciului, în al patrulea minut al prelungirilor.

Fiorentina – West Ham, finala Conference League

Fiorentina – West Ham este finala Conference League, din acest an! Italienii au eliminat-o dramatic pe FC Basel în semifinale, în timp ce londonezii au trecut de AZ Alkmaar, pentru a-şi asigura biletele pentru ultimul act al competiţiei.

Finala Conference League va avea loc pe 7 iunie, şi va fi găzduită de arena Eden, din Praga.

Fiorentina a trecut de FC Basel cu scorul de 4-3, la general. Elveţienii au câştigat partida tur cu scorul de 2-1, însă returul a fost câștigat dramatic de italieni, scor 3-1, meciul fiind decis în reprizele de prelungiri.

De cealaltă parte, West Ham a evoluat în grupă cu FCSB, reuşind să-i învingă pe roş-albaştrii în ambele meciuri.

În semifinale, londonezii au trecut de AZ Alkmaar, graţie victoriei din tur cu 2-1. Meciul retur s-a încheiat cu scorul de 0-0.

West Ham le-a eliminat pe rând pe AEK Larnaca, Gent şi AZ Alkmaar. Este prima finală europeană pentru londonezi, după 24 de ani. West Ham reuşea să ajungă în ultimul act al Cupei Intertoto în anul 1999, şi reuşea să câştige şi trofeul. De cealaltă parte, FC Basel ajunge pentru prima dată într-o finală europeană.

Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

0:46 1 sept.

VideoViktor Gyokeres, de neoprit! Starul lui Sporting a înscris şi cu FC Porto şi a ajuns la 7 goluri în 4 meciuri!

0:25 1 sept.

Laurenţiu Popescu, sunat de Mircea Lucescu după ce i-a luat locul lui Horaţiu Moldovan la naţională! Mesajul superb transmis

0:14 1 sept.

„Asta contează mult!” Costel Gâlcă, reacţie fermă după Universitatea Craiova – Rapid 1-1! Ce le-a reproşat jucătorilor lui

0:04 1 sept.

Marius Şumudică a anunţat transferuri la Rapid: „Vin 3 jucători”! „Săgeţi” către Neil Lennon: „Arătăm rău fizic”

23:55

VIDEOSporting – Porto 2-0. Campioana en-titre a obţinut o victorie mare în primul derby al sezonului şi e lider în Liga Portugal

23:52

Horaţiu Moldovan a refuzat convocarea la echipa naţională! Înlocuitorul ales de Mircea Lucescu

1 VIDEOLando Norris, pole position în Marele Premiu al Italiei! Max Verstappen, pe 7! Cursa, duminică, pe Antena 1 şi AntenaPLAY (15:45) 2 Universitatea Craiova – Rapid 1-1! Derby-ul „de foc” din Bănie, decis de golurile lui Mitriţă şi Braun! Oltenii, pe primul loc 3 VIDEOOllie Bearman a câştigat cursa de sprint din etapa de Formula 2 a Marelui Premiu al Italiei, LIVE în AntenaPLAY 4 UPDATECiprian Marica, urmărit penal! Lovitură pentru fostul internaţional. Replica lui Marica 5 VIDEOCursa de sprint din etapa de Formula 3 a Marelui Premiu al Italiei a fost în AntenaPLAY 6 VIDEOMoreirense – Benfica 1-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Di Maria a egalat dintr-un penalty în minutul 90+6