Sepsi – CFR Cluj 3-0, în semifinalele Cupei României! Gazdele s-au calificat al doilea an la rând în finală! Campioana, umilită de covăsneni

Cosmin Olteanu Publicat: 26 aprilie 2023, 20:54

Sepsi - CFR Cluj, Live Text, de la ora 19:00, în semifinalele Cupei României

Sepsi - CFR Cluj / Hepta

Sepsi – CFR Cluj 3-0, în semifinalele Cupei României! Gazdele s-au calificat al doilea an la rând în finală! Campioana lui Dan Petrescu a fost umilită de covăsneni.

Sepsi a început foarte bine meciul, iar tabela din Sfântu Gheorghe indica scorul de 2-0 după numai 30 de minute, după golurile marcate de Nicolae Păun și Marius Ștefănescu. Scorul a fost majorat în repriza secundă de Rondon, atacantul gazdelor reușind să ducă scorul la 3-0 în minutul 81. Clujenii au jucat în 10 oameni din minutul 42, după eliminarea lui Andrei Burcă.

Sepsi – CFR Cluj, Live Text

Min. 81: Sepsi – CFR Cluj 3-0! Rondon duce scorul la unul de neprezentare!

Min. 44: Cosmin Matei ratează lovitura de la 11 metri.

Min. 42: Andrei Burcă faultează în careu din postura de ultim apărător și primește cartonașul roșu.

Min. 30: Sepsi – CFR Cluj 2-0! Marius Ștefănescu majorează diferența!

Min. 10: Sepsi – CFR Cluj 1-0! Nicolae Păun a deschis scorul pentru gazde!

Min. 1: A început meciul!

Sepsi – CFR Cluj, echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Bălașa, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – J. Rodriguez, N. Păun – I. Gheorghe, C. Matei, Ștefănescu – Safranko

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Yuri, Burcă, Camora – Cvek, Muhar, Boateng – Yeboah, Janga, Petrila

Sepsi vine după o înfrângere, în campionat, contra celor de la Universitatea Craiova, 1-2. În prezent, trupa lui Cristiano Bergodi se află pe ultimul loc din play-off-ul Ligii 1, cu 24 de puncte obținute.

De cealaltă parte, CFR Cluj vine tot după o înfrângere suferită în fața liderului din Liga 1, Farul Constanța, 0-1. Campioana României ocupă locul 2 în Liga 1, cu 38 de puncte.

Echipele probabile de la Sepsi – CFR Cluj:

Sepsi: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 4. M. Tamas, 82. Ninaj, 20. A. Dumitrescu – 11. M. Ștefănescu, 67. E. Papa, 6. N. Păun, 77. Aganovici – 9. Tudorie, 99. Rondon
Rezerve: 12. Began, 8. I. Gheorghe, 10. Achahbar, 13. C. Matei, 18. Safranko, 22. Francisco, 27. R. Ispas, 44. Bălașa, 45. D. Ciobotariu
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: 1. Scuffet – 47. Braun, 33. Kolinger, 3. A. Burcă, 45. Camora – 73. Muhar, 21. Boateng, 40. Cvek – 15. Yeboah, 32. Janga, 11. Petrila
Rezerve: 90. R. Sava, 25. Țâru, 28. Hoban, 30. Bârligea, 37. Bordeianu, 44. Yuri, 71. Peteleu, 82. Fica, 91. Maglica
Antrenor: Dan Petrescu

Dan Petrescu: „Ar fi trebuit să se retragă clubul, nu doar patronul!”

„Îmi place că se fac polemici în săptămâna asta. Hai să luăm meciurile CFR-ului, să ne gândim. Primul meci, cu Rapid, în minutul 94, Maglica marchează, eu nu am văzut ofsaidul nicăieri. Al doilea meci e la Craiova, Ivan are capul în ofsaid și se spune că nu se ia, ci doar piciorul. Deci 4 puncte pierdute.

Când jucăm cu Farul și dau gol ei, se spune că se ia capul lui Braun. Păi, stai, cu Ivan nu s-a luat. Cu FCSB am avut penalty cât casa, la Bîrligea, nu s-a uitat nimeni la VAR. Deci am fost dezavantajați în 5 meciuri din 5 în play-off. Ar fi trebuit să se retragă clubul, nu doar patronul.

Numai CFR a fost dezavatanjată. Și liniile au fost trase cum au vrut. Colțescu dă penalty, e la 5 metri. Vede clar, se aude de pe bancă că a fost. Vine la VAR, o secundă, și întoarce. Când ai văzut tu mă? Cere mai multe unghiuri, te uiți de mai multe ori”, a declarat Dan Petrescu, în cadrul conferinței de presă premergătoare partidei cu Sepsi.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică