Adi Popa știe ce trebuie să facă România la EURO 2024! Jucătorul care a făcut parte din lotul lui Anghel Iordănescu, de la EURO 2016, a venit cu un mesaj pentru tricolorii care vor participa la turneul final din Germania.
În 2016, România a ratat calificarea în fazele eliminatorii de la EURO, dintr-o grupă cu Franța, Elveția și Albania. Atunci, echipa națională a pierdut meciurile cu Franța și Albania și a obținut un rezultat de egalitate cu Elveția.
„Ar fi o normalitate!” Adi Popa știe ce trebuie să facă România la EURO 2024!
Adi Popa este de părere că tricolorii lui Edi Iordănescu au o grupă mai ușoară la EURO 2024, față de cea de la EURO 2016. Astfel, jucătorul a spus că ar trebui să fie o normalitate ca România să se califice în fazele eliminatorii ale turneului final din Germania.
„Pe hârtie, grupa este mai ușoară. Noi am avut țara gazdă, Franța, care a ajuns în finală, Elveția pe care nu o bătea mai nimeni și Albania pe care trebuia să o batem, dar n-am bătut-o.
Dacă ne uităm la ucraineni, au golgheterul Spaniei, au cel mai bun pasator din Spania, jumătate dintre ei sunt titulari în Anglia. Ucraina de acum este mult peste Albania. E greu să compari. E alt fotbal azi, jucătorii sunt mai sensibili.
(N.r. va ieși România din grupe?)Ținând cont că ne-am calificat de pe primul loc, nu ar fi o surpriză. Ar fi o normalitate să ieșim din grupe. Nu trebuie să ne luăm după aceste meciuri amicale. Nu cred că vom pierde niciun meci”, a spus Adi Popa, la digisport.ro.
Cum a arătat România la primul antrenament în Germania! Ce echipe a folosit Edi Iordănescu în jocul-şcoală
România a efectuat primul antrenament de la sosirea în Germania, înainte de EURO 2024. Tricolorii vor debuta luni, 17 iunie, împotriva Ucrainei, la Munchen.
Ajunşi în Germania luni seară, jucătorii lui Edi Iordănescu au efectuat primul antrenament în cursul zilei de marţi. Mii de suporteri români au venit pe AKON Arena din Würzburg, pentru a-i încuraja pe tricolori.