Închide meniul

Daniel Pancu, în culmea fericirii după România U21 – Albania U21 5-0: „Ne-am înscris în lupta pentru calificare”

Alex Ioniță Publicat: 17 noiembrie 2023, 23:18

Daniel Pancu, în culmea fericirii după România U21 – Albania U21 5-0: Ne-am înscris în lupta pentru calificare”

Daniel Pancu / Profimedia

Daniel Pancu a fost în culmea fericirii după România U21 – Albania U21 5-0. Selecționerul „tricolorilor mici” a vorbit despre marele succes al elevilor săi, de pe stadionul din Giulești.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida dintre România U21 și selecționata similară din Albania a contat pentru etapa a 4-a a preliminariilor pentru EURO 2025. Duelul a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro!

Daniel Pancu, în culmea fericirii după România U21 – Albania U21 5-0. Ce a spus despre prestația echipei sale

Selecționerul echipei naționale U21 este de părere că elevii săi au intrat în lupta pentru calificarea la Campionatul European din 2025, în urma acestui rezultat. De asemenea, Daniel Pancu a dezvăluit că unul dintre obiectivele României a fost acela de a nu primi gol.

De asemenea, selecționerul a vorbit și despre următoarea partidă a „tricolorilor mici”. Reprezentativa U21 se va duela cu selecționata similară din Elveția, marți, de la ora 19:30.

„A fost obiectivul nostru să nu primim gol. Chiar dacă Albania nu a avut azi ocazii de a marca, are jucători buni în atac și o medie bună de goluri de când joacă împreună. Prin organizarea noastră nu le-am dat posibilitatea să aibă ocazii clare.

Reclamă
Reclamă

Nu cred că a fost întâmplare în tur. Puteam să avem 4-0, dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat. E foarte important că am învățat multe din acel meci (n.r – meciul tur cu Albania, pierdut cu 2-3). Greșelile nu le-am repetat și azi nu cred că are nimeni ceva de comentat sau de pus la îndoială scorul. Cu siguranță nu eram omogeni atunci, nu cunoșteam jucătorii bine. Acum îi cunosc foarte bine pe majoritatea.

(n.r – debuturile lui Akdag, Musi și Blănuță) A fost foarte bine din multe puncte de vedere, inclusiv acesta al debuturilor. Scorul ne-a permis să experimentăm și un sistem nou, un 3-4-3. Ne mai gândim până la jocul cu Elveția. S-au prezentat foarte bine la debut. Danciu a debutat cu gol. Îi felicit pe absolut toți.

Elveția e o echipă foarte valoroasă. E o grupă foarte echilibrată și au o forță ofensivă impresionantă. După victoria de azi am intrat cu șanse reale la calificare. Avem un joc mai puțin decât adversarul nostru de azi și avem și meciul direct. Lupta rămâne deschisă până la final, dar azi ne-am înscris cu adevărat în lupta pentru calificare”, a spus Daniel Pancu, citat de sport.ro.

Reclamă

România U21 – Albania U21 5-0

Echipa naţională de fotbal Under-21 a României a surclasat formaţia similară a Albaniei, cu scorul de 5-0 (3-0), vineri seara, pe Stadionul Giuleşti din Capitală, în Grupa E a preliminariilor Campionatului European de tineret din 2025.

Tricolorii au câştigat meritat şi şi-au luat astfel revanşa după ce în tur au pierdut cu 2-3 în Albania, deşi au condus cu 2-0, notează agerpres.ro.

Echipa antrenată de Daniel Pancu s-a impus prin golurile marcate de Louis Munteanu (7 – penalty), Matei Ilie (15), Rareş Ilie (37), Constantin Grameni (55) şi Marian Danciu (85).

În momentul de față, Elveţia ocupă primul loc, cu 10 puncte (4 jocuri), urmată de România, 9 puncte (5 j), Albania, 9 p (5 j), Finlanda, 3 p (3 j), Muntenegru, 3 p (3 j), Armenia, 1 p (5 j). La turneul final din Slovacia se vor califica cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune trei formaţii de pe locurile secunde, în timp ce restul echipelor clasate pe locul al doilea în grupe vor juca baraje pentru cele trei locuri disponibile.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:15

EXCLUSIV“Ce mai pot spune?” Harry Kane, impresionat după finala Champions League + Visul starului de la Bayern Munchen

19:13

Răzvan Burleanu l-a felicitat pe Istvan Kovacs, după finala Champions League: “Este cel mai important răspuns”

18:52

EXCLUSIVCostel Gâlcă, negocieri intense cu Dan Şucu! Dezvăluiri de la discuţiile pentru preluarea celor de la Rapid

18:18

Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari

18:11

VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez

18:04

Oscar Piastri, în culmea fericirii! Dezvăluiri după victoria de la Barcelona: “E foarte distractiv”

1 VIDEOOscar Piastri a câştigat calificările Marelui Premiu al Spaniei! Podiumul, completat de Norris şi Verstappen 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti 5 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 6 EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”
Citește și