Închide meniul

Daniel Pancu, reacție despre situația lui Octavian Popescu. Ce a spus selecționerul naționalei U21 despre „perla” lui Gigi Becali

Alex Ioniță Publicat: 6 august 2023, 17:24

Comentarii
Daniel Pancu, reacție despre situația lui Octavian Popescu. Ce a spus selecționerul naționalei U21 despre perla” lui Gigi Becali

Daniel Pancu, în timpul unui meci / Hepta

Daniel Pancu, reacție despre situația lui Octavian Popescu. Selecționerul echipei naționale U21 a vorbit despre fotbalistul celor de la FCSB, care a avut evoluții slabe la EURO U21, turneu final care a fost organizat de România și de Georgia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa națională U21 a făcut un turneu final dezastruos, la capătul căruia nu a reușit să marcheze niciun gol. „Tricolorii mici” au terminat grupa B a Campionatului European de tineret cu un singur punct. Din grupă au mai făcut parte Spania, Ucraina și Croația.

Daniel Pancu, reacție despre situația lui Octavian Popescu. Selecționerul a dezvăluit poziția în care „Tavi” poate da randament

Noul selecționer al echipei naționale U21 a vorbit despre Octavian Popescu, fotbalist care este legitimat, în prezent, la FCSB. Pancu este de părere că „perla” lui Gigi Becali nu dă randamentul așteptat din cauza faptului că nu joacă pe o poziție stabilă la vicecampioana României. De asemenea, selecționerul U21 a menționat și poziția în care fotbalistul ar putea evolua mai bine decât în prezent.

„E bulversat, pentru că e într-un mediu… În primul rând, i-au schimbat poziția de multe ori. Eu îl văd doar în stânga, în atac, fără prea multe sarcini defensive. Pentru că la inventivitate, creativitate, e cel mai bun din campiontul României.

Cel puțin la nivelul lui de vârstă sau apropiat. Nu-l compar cu Budescu, de exemplu. Dar la jucătorii tineri e cel mai capabil și cel mai dotat din punctele astea de vedere, creativitate și inventivitate. Ar trebui să joace ori în spatele vârfului, undeva în stânga, ori atacant lateral stânga. Ei l-au schimbat ba în centru, ba în dreapta. A fost greu pentru el. Vrei nu vrei, devii irascibil. Nu are încă maturitatea să se adapteze pe orice poziție”, a spus Daniel Pancu, pentru sport.ro.

Reclamă
Reclamă

Octavian Popescu a ajuns la FCSB în vara anului 2020, pentru suma de 200.000 de euro. În sezoanele petrecute la formația roș albastră a reușit să adune 124 de partide, 20 de goluri și 19 pase de gol. În momentul de față este cotat la 3,8 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Suma pe care vrea să o obţină Gigi Becali în schimbul lui Octavian Popescu

Latifundiarul din Pipera este convins că decarul roş-albaştrilor poate reveni la forma sa bună, după reuşita din duelul cu Oţelul.

De asemenea, Gigi Becali a mai declarat că vrea să obţină suma de 15 milioane de euro, în schimbul „perlei” sale de 20 de ani, asta după ce în trecut visa să-l vândă pe mijlocaş cu suma de 50 de milioane de euro, la un club din străinătate.

Reclamă

„(N.r. Cât valorează Octavian Popescu) De 50, nu, de 15! De ce să nu fie, nu suntem și noi oameni românii, dacă are unul calitate îl exploatezi la maxim. Am vândut eu ceva sub preț? Man l-am vândut cu 11 milioane, l-am vândut cu 9 milioane jumate pe Chiricheș, a fost vândut cu 7 de Tottenham, eu vând mai bine ca Tottenham.

Eu l-am vândut cu 9 jumate, ei cu 7, Tănase eu l-am vândut cu 3, ei l-au dat gratis, vând mai bine ca ei. Gardoș, am luat pe el 6 jumate, apoi a plecat unde, la Craiova. Vând mai bine ca ei? La început atunci am crezut că iau 50 de milioane cu ochii închiși. De ce? Apăruse ăla, de la Real Madrid. Nu Vinicius, are viteză zici că-i Rolls Royce. Ba nu, la Barcelona. Am zis că dacă pe ăla se vehicula sumele, ăsta al meu e mai bun al meu. Am zis iau 50 de milioane pe el”. a spus Gigi Becali, pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:01
Zinedine Zidane a bătut palma cu noua sa echipă! Anunţul făcut de presa din Spania
22:51
LIVE SCOREItalia – Norvegia și Israel – Moldova se joacă ACUM. Toate rezultatele zilei din preliminarii
22:35
România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup! Victorie cu 3-0 pentru echipa condusă de Iga Swiatek
22:23
Vedeta lui Cristi Chivu de la Inter i-a dat dreptate lui Erling Haaland! A deschis scorul în Italia – Norvegia
22:21
VIDEOAu sărit de pe scaune! Cum s-a trăit golul istoric marcat de Irlanda în aeroportul din Dublin
21:45
Jannik Sinner l-a învins pe Carlos Alcaraz şi a câştigat Turneul Campionilor 2025! Al doilea succes la rând la Torino
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 3 Bosnia – România 3-1. Vis spulberat la Zenica! Tricolorii ratează locul al doilea în grupă 4 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 5 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 6 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei
Citește și