Daniel Paraschiv, debut fabulos la naţionala României! A avut un minut „de aur”. Ce performanţă pentru atacantul lui Hermannstadt

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 noiembrie 2022, 22:24

Daniel Paraschiv, debut fabulos la naţionala României! A avut un minut „de aur. Ce performanţă pentru atacantul lui Hermannstadt

Daniel Paraschiv, debut fabulos la naţionala României

Daniel Paraschiv, după golul marcat în Moldova - România 0-5 / Captură Pro Arena

Daniel Paraschiv a avut un debut fabulos la naţionala României. Atacantul de 23 de ani a făcut show imediat după ce a fost trimis pe teren de Edi Iordănescu, în amicalul Moldova – România.

Jucătorul lui Hermannstadt a fost una dintre marile surprize pregătite de selecţionerul reprezentativei noastre. A intrat în minutul 70 al meciului de la Chişinău, ultimul test al tricolorilor înaintea preliminariilor EURO 2024.

Daniel Paraschiv a avut un debut fabulos la naţionala României

Paraschiv l-a înlocuit pe George Puşcaş şi a scos penalty la prima atingere. La 18 secunde după ce aşi-a făcut apariţia pe teren, tânărul jucător a fost faultat de un adversar şi a scos un penalty.

Tot el şi-a asumat răspunderea de a executa lovitura de la 11 metri. Daniel Paraschiv a executat fără greşeală şi a înscris la un minut după ce a debutat la prima reprezentativă.

Daniel Paraschiv a încântat în acest sezon din Liga 1 în tricou lui Hermannstadt. A marcat 8 goluri în cele 17 apariţii. Este al goilea golgheter al competiţiei interne, după Andrea Compagno (12 reuşite). Este la egalitate cu Rondon de la Sepsi.

Denis Drăguş, cel mai în formă tricolor al lui Edi Iordănescu

Denis Drăguş este cel mai în formă tricolor. Atacantul în vârstă de 23 de ani a marcat în amicalul Moldova – România, disputat la Chişinău într-o atmosferă de senzaţie.

Convocat de Edi Iordănescu la prima reprezentativă, Drăguş şi-a intrat în ritm în partida test cu Slovenia. Chiar dacă selecţionata noastră a pierdut, fotbalistul legitimat la Standard Liege a fost autorul unui gol „de pus în ramă”.

Drăguş a „recidivat” la Chişinău. Servit de Cicâldău, Denis a profitat de spaţiul lăsat de fundaşii moldoveni şi a şutat din marginea careului. Execuţia lui nu a putut fi scoasă de Dumitru Celeadnic.

Denis Drăguş a înscris primele sale goluri, în tricoul naţionalei României, în decurs de patru zile. A avut evoluţii remarcabile şi la echipa de club. De patru ori a marcat în această ediţie din campionatul Belgiei.

• Moldova – România 0-5
  • Daniel Paraschiv, gol fabulos

23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off