După ce l-a „distrus” pe George Puşcaş în urmă cu câteva zile, Cornel Dinu a făcut praf un alt tricolor. Legenda „câinilor” l-a criticat de această dată pe Denis Alibec.
În ceea ce îl priveşte pe selecţionerul României, Edi Iordănescu, cel supranumit „Procurorul” a avut atât observaţii pozitive, cât şi negative.
După George Puşcaş, Cornel Dinu a făcut praf un alt tricolor! Nici Edi Iordănescu nu a scăpat de criticile „Procurorului”
Cornel Dinu ar fi vrut să îl vadă în teren pe Deian Sorescu. Totodată, „Procurorului” nu i-au plăcut desele schimbări de sistem din acest meci ale lui Edi Iordănescu. Despre Denis Alibec, intrat în minutul 72 în teren în locul lui Ianis Hagi, Dinu a spus că i-a „amintit de Puşcaş”.
„Edi Iordănescu a schimbat în fel și chip sistemul de joc (n-am înțeles de ce nu Sorescu, mai ofensiv, în locul lui Mogoș în favoarea lui Racovițan, băgat în centru, iar Burcă tras pe stânga…), a încercat și un 3-2-4-1 de prin minutul 75, dar Alibec mi-a amintit dureros de Pușcaș.
Deprimant este că n-am avut nicio ocazie clară în acest meci (șutul lui Man din minutul 27 a fost frumos, dar nu poate fi considerat o ocazie), în timp ce olandezii au avut «doar» vreo 15 (!) și de aici 3 goluri”, a transmis Cornel Dinu pentru fanatik.ro.
Dinu şi-ar dori ca Edi Iordănescu să rămână pe banca naţionalei. „Edi Iordănescu a construit o echipă din ce are la dispoziție și, dacă va rămâne selecționer, are baza pe care poate clădi măcar performanța calificării la viitoarele turnee finale, mondiale și europene. Din neghina scorului categoric, de neprezentare, din meciul cu Olanda, eu cred că se poate alege o națională care poate fi prezentă la marile baluri ale fotbalului mondial”, a mai remarcat Cornel Dinu, pentru sursa citată.
Cornel Dinu spunea că nu mai vrea să îl vadă pe George Puşcaş în teren atunci când joacă naţionala!
După meciul cu Slovacia, încheiat cu scorul de 1-1, şi care i-a dus pe tricolori în optimile EURO 2024 de pe primul loc în grupă, Cornel Dinu a transmis că nu mai vrea să îl vadă în teren pe George Puşcaş atunci când joacă naţionala.
”România a devenit cât de cât, după multe necazuri, o echipă omogenă. Cu o formulă de joc stabilă. Beneficiază şi de şansă. Una peste alta şi-a meritat clar calificarea. Rezultatul a fost unul neaşteptat, cel cu Ucraina. Contează foarte mult la o echipă să ai un portar de valoare, a contat mult prezenta lui Niţă în teren.