Închide meniul

“E cel mai bun număr 9” Care este atacantul român care trebuie să fie titular la naţională în opinia lui Florin Bratu şi a lui Marius Niculae!

Bogdan Stănescu Publicat: 21 noiembrie 2024, 17:55

Comentarii
E cel mai bun număr 9 Care este atacantul român care trebuie să fie titular la naţională în opinia lui Florin Bratu şi a lui Marius Niculae!

Florin Bratu / Mediafax Foto / Eduard Vinatoru via Hepta

Florin Bratu şi Marius Niculae l-au lăudat pe Daniel Bîrligea. Cei doi, foşti atacanţi, consideră că Mircea Lucescu ar trebui să îl titularizeze de acum pe Bîrligea în centrul atacului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Bîrligea a fost titular în meciul România – Cipru 4-1 şi a înscris rapid, în minutul 2. Mircea Lucescu l-a păstrat pe teren tot meciul pe atacantul FCSB-ului.

Florin Bratu şi Marius Niculae, impresionaţi de Daniel Bîrligea

Pentru mine, dacă acum ar începe meciul, Bîrligea este numărul 9. Are cea mai bună formă fizică”, a spus Florin Bratu, pentru digisport.ro.

Marius Niculae i-a dat dreptate lui Florin Bratu. „Bîrligea este cel mai bun număr 9. În primul rând este mai puternic ca fizic decât Alibec, chiar dacă și Alibec are forță. Pressing-ul pe care îl face îl face este de un adevărat număr 9. Bîrligea poate să joace doar număr 9, Drăguș poate să joace și în bandă”, a spus Niculae, pentru sursa citată.

Florin Bratu a fost selecţioner al naţionalei U21 a României în perioada 2021-2022. Selecţioner al naţionalei U21 este în prezent Daniel Pancu, ce a reuşit să califice naţionala mică la Campionatul European din 2025.

Reclamă
Reclamă

Daniel Bîrligea a fost în centrul unei discuţii legate de convocarea lui la naţională. Mai multe voci l-au cerut la naţională încă de după golul marcat de el în meciul PAOK – FCSB 0-1. Selecţionerul Mircea Lucescu sublinia atunci că este un grup deja format la naţională şi că, treptat, va mai aduce noi jucători. Golul cu Cipru a fost primul al lui Bîrligea în tricoul naţionalei.

Am demonstrat că merit să fiu aici!” Daniel Bîrligea, reacţie fermă după ce a marcat primul gol la naţională! Ce i-a spus Mircea Lucescu

Daniel Bîrligea a reacţionat, după ce a marcat primul gol la echipa naţională, în duelul dintre România şi Cipru, câştigat de „tricolori” cu 4-1. Atacantul de la FCSB a transmis că şi-a îndeplinit un nou vis.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în meciul cu Cipru după doar 67 de secunde. Atacantul a primit o pasă perfectă de la Valentin Mihăilă, căruia i-a mulţumit la finalul partidei.

Reclamă

Vârful de la FCSB a transmis clar faptul că merită să fie la echipa naţională, după golul marcat în poarta celor din Cipru. Bîrligea le-a dedicat golul celor mai importante femei din viaţa lui, anume mama, sora şi iubita lui.

Totodată, Daniel Bîrligea a mărturisit că a primit încredere totală din partea lui Mircea Lucescu. Atacantul de 24 de ani a dezvăluit ce a vorbit cu selecţionerul, înaintea meciului cu Cipru.

Cum a fost prima prezenţă în naţională anul trecut, asta a fost continuarea visului de când eşti mic. Cred că toate persoanele care ajung la naţională luptă pentru acest vis.

Am simţit… că am putut dovedesc că pot să fiu aici. Am fost o pasă perfectă a lui Vali (n.r. Mihăilă), m-a pus faţă în faţă cu portarul. Am apucat să văd şi poarta şi am aruncat-o. (N.r. Cui dedici golul) Celor trei femei din viaţa mea, mama, sora şi iubita.

Ne-am realizat obiectivul, suntem foarte bucuroşi pentru asta. (N.r. Ce ţi-a spus Mircea Lucescu) Mi-a zis să dau totul, cum am făcut până acum, are încredere în mine, mi-a zis să fiu eu pe teren, să dau totul că el are încredere în mine. Suntem mulţi care vrem să jucăm. Suntem 30 de jucători în tot lotul, important e să dovedim, minutele vor veni”, a declarat Daniel Bîrligea după România – Cipru 4-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:18
Șoc la FCSB! Fanii au vrut să le vandalizeze mașinile. Gheorghe Mustață: “I-aș prinde și i-aș urechea puțin”
11:10
Super Bowl 2026 | New England Patriots și Seattle Seahawks se vor lupta în marea finală din NFL
10:43
Raul Rusescu face praf defensiva FCSB: “Fără discuții, a fost un dezastru”
10:38
Premieră în ultimii patru ani la FCSB. Anunțul făcut de Gigi Becali: “O să mă duc la ei. Bă, am vreo datorie?”
10:09
Antrenorul român care a câștigat Liga Campionilor la fotbal a fost agent al Securității. Cum și-a trădat colegii
10:05
Chivu și Inter, “ignorați” de Allegri după Roma – Milan 1-1. “Rossonerii” au pierdut teren în lupta la titlu
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Adrian Porumboiu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1. Echipa scoasă din calcule: “Nu o văd” 3 Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro 4 Transferul anunțat în direct, după FCSB – CFR Cluj 1-4: „Da, e adevărat” 5 Prima măsură radicală anunţată de Gigi Becali după ce FCSB a fost umilită de CFR şi riscă să rateze play-off-ul! 6 FCSB – CFR Cluj 1-4. Dezastru pentru campioană. Clujenii lui Pancu, victorie crucială în lupta pentru play-off
Citește și