EXCLUSIV

Edi Iordănescu și-a dat acordul să rămână la echipa națională! Selecționerul vrea cu orice preț să ducă România la EURO 2024

Antena Sport Publicat: 3 octombrie 2022, 13:53

Comentarii
Edi Iordănescu și-a dat acordul să rămână la echipa națională! Selecționerul vrea cu orice preț să ducă România la EURO 2024

Edi Iordănescu, în timpul unui meci al echipei naţionale / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Edi Iordănescu (44 ani) și-a dat acordul să rămână la echipa națională. Selecționerul este mai motivat ca niciodată și vrea cu orice preț să ducă România la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cu Iordănescu la cârmă, „tricolorii” au încheiat pe ultimul loc grupa din Nations League și au retrogradat în Liga C. Totuși, selecționerul nu are de gând să renunțe la postul său.

Edi Iordănescu și-a dat acordul să rămână la echipa națională

Potrivit surselor Antena Sport, Edi Iordănescu va continua la echipa națională. Chiar dacă a fost sfătuit de familie să nu mai rămână, fiul lui Anghel Iordănescu a acceptat să conducă România și în preliminariile pentru EURO 2024.

Anunțul oficial al Federației Române de Fotbal va fi făcut zilele următoare.

„Am spus-o și o repet, am tot schimbat antrenori. S-a discutat asta și în ședință și credem că e cel mai bine să avem continuitate. Am plecat la un drum cu Edi și nu ne abatem acum de la el.

Reclamă
Reclamă

În plus, s-au văzut lucruri bune la echipa națională la ultima acțiune, lucruri care ne dau speranță pentru preliminariile pentru EURO 2024, chiar dacă în viitoarea ediție a Ligii Națiunilor vom evolua din nou în Liga C, la fel ca și la prima ediție, când era totuși o altă structură a grupelor”, spunea recent Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF.

Dan Petrescu mizează în continuare pe Edi Iordănescu, pentru banca echipei naţionale

Dan Petrescu mizează în continuare pe Edi Iordănescu. Antrenorul lui CFR Cluj este de părere că selecţionerul ar trebui lăsat să-şi continue munca deja începută alături de „tricolori”, în vederea calificărilor la Campionatul European din 2024.

„Eu cred că Edi cunoaşte jucătorii acum. I-a luat puţin timp până să facă un lot. Nu văd rostul schimbării antrenorului. Ultimele două meciuri a arătat foarte bine echipa. Antrenorul are o idee de ce trebuie sa faca în continuare. Merită susţinerea din partea tuturor. Să fim puţin mai optimiţti, mai uniţi, chiar dacă rezultatele nu au fost ce trebuie. Să-l susţinem pe antrenor şi pe echipa naţională.

Reclamă

Suporterii au venit şi au încurajat echipa. Antrenorul naţionalei va fi criticat orice va face. Eu indiferent unde am fost ca antrenor..luam campionate, făceam.. tot eram criticat …eram pe locul 2 în Rusia şi mă criticau toţi, iar obiectivul era salvarea de la retrogradare.

Antrenorul trebuie să continue munca pe care a început-o şi să încerce să califice echipa la Campionatul European, şi după tragem linie. Trebuie să acceptăm că si Feroe si Luxemburg au echipe foarte bune. S-au schimbat vremurile, asta nu înseamnă că e vina antrenorului. Trebuie să-l susţinem, daca va veni alctineva să o ia de la zero va fi foarte greu.

Nu sunt eu preşedintele federaţiei, nu decid eu. Aş vrea să crească fotbalul în următorii 10 ani. Cum a făcut şi ţara noastra vecină, care bate pe Anglia şi Germania acum. La noi nu se face nicio strategie pe mai mulţi ani”, a declarat Dan Petrescu, în conferinţa de presă premergătoare partidei din Liga 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:57

„Marea dilemă” a lui Jose Mourinho la Real Madrid. Cu ce se confruntă antrenorul, înainte de startul sezonului

18:48

Programul complet al Marelui Premiu al Țărilor de Jos. Cursa e duminică (15:45, Antena 1 și AntenaPLAY)

18:37

Singura româncă din Campionatul European de Raliuri, final de drum în acest sezon

18:00

Al 10-lea transfer al verii, oficializat la Rapid. Întăriri de la Genoa pentru Daniel Pancu

17:44

Patrick Vieira a devenit selecționer! A semnat cu o națională de top din Africa

17:41

„Foarte bine”. Octavian Popescu, susţinut de un fost jucător al FCSB-ului după răbufnirea de la finalul meciului cu Botoşani

1 Imaginea anului: puștiul de 18 ani de la Lens, singur pe tunel în timp ce colegii ridicau trofeul deasupra capului 2 Ce lovitură! Un atacant cu 11 goluri în 10 meciuri vine în Liga 1 3 Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher” 4 Gigi Becali a dat verdictul când l-a văzut pe Tavi Popescu plecând nervos de pe teren! Decizia în cazul lui 5 Foto„Am divorțat de cea mai frumoasă femeie de pe planetă!” Adevărul a ieșit la iveală abia acum! 6 E gata! Ioan Varga renunță la CFR Cluj și a anunțat numele noului președinte: „Mi-a ajuns și m-am săturat!”
Citește și