Germania – România 2-1 | Reacția lui Hansi Flick, după victoria chinuită în fața tricolorilor. „Așa i-am învins!”

Publicat: 9.10.2021, 0:29

Germania - România 2-1. Tricolorii lui Mirel Rădoi au făcut un meci uriaș, dar s-au văzut în final învinși. Situția în grupă este mai complicată ca niciodată după această seară nebună. Hansi Flick, selecționerul nemților, e mândru de "remontada" reușită de echipa sa.

Hansi Flick, după Germania - România 2-1

„Mă bucur că am câștigat jocul. I-am învins cu un joc și o atitudine care inspiră. După ce ai primit un gol, trebuie să revii și să-ți arăți forța. Am făcut asta astăzi!„, a spus Hansi Flick, citat de Bild.

Flick a ajuns la patru victorii din tot atâtea meciuri oficiale la cârma Germaniei. Cu el pe bancă, Germania are un golaveraj zdrobitor, 14-1.

Germania – România 2-1

România a început foarte curajos meciul cu Germania și a deschis scorul după doar 9 minute, prin Ianis Hagi. „Prințul” i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger și l-a învins pe ter Stegen cu șut devastator la colțul lung. Înainte de golul lui Hagi, nemții au avut un penalty refuzat de VAR.

Germania a atacat apoi în valuri careul lui Florin Niță, dar România a rezistat eroic în prima repriză. Elevii lui Rădoi puteau chiar să intre cu un avantaj de două goluri la pauză, dar lovitura de cap a lui Adrian Rus s-a dus puțin pe lângă poartă.

În partea a doua, Hansi Flick i-a aruncat în luptă pe Muller și Havertz, iar jocul nemților s-a schimbat radical. România nu s-a mai apropiat de careul lui ter Stegen, iar Germania a lovit de două ori, prin Gnabry și Muller, în minutele 52 și 81.

S-a terminat 2-1 pentru Germania, care este lider autoritar în grupa de calificare la CM 2022, cu 18 puncte. România a căzut pe locul 4, cu 10 puncte.

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).

Echipa naţională • 8:41
Anunțul lui Vlad Chiricheș după ce a ieșit de pe teren în meciul lui Sassuolo. Vestea primită de Mirel Rădoi
FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului CM 2022!
Echipa naţională • 21 oct., 17:06
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României
Laurențiu Reghecampf
Echipa naţională • 19 oct., 10:41
“Sunt antrenori care pot fi aduși fără a plăti această clauză!” Motivul pentru care Laurențiu Reghecampf nu ia în calcul să devină selecționer: „Se face mult tam-tam!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Îți amintești de Elly și Cristian Șonea de la „Mireasă pentru fiul meu”? Cei doi au făcut un anunț important în urmă cu câteva ore
12:16 Barcelona – Real Madrid | Catalanii, puși la zid în presa din Spania înainte de El Clasico. „Toată lumea se aștepta la asta!” 12:13 Barcelona – Real Madrid. Cum a influențat apariția VAR El Clasico. Arbitrul de azi, ”prieten” cu arbitrajul video 11:53 Barcelona – Real Madrid LIVE TEXT (17:15). El Clasico, episodul 247. Echipele probabile ale celor doi coloși 11:27 Dinamo – Rapid 1-1. Iuliu Mureșan a anunțat încă două transferuri la Dinamo! ”Urmează să semneze luni” 11:23 Emma Răducanu se simte ca acasă la Cluj! Cum își petrece timpul înainte de Transylvania Open. Înâlnire surpriză cu o rivală la trofeu 11:00 Verdictul medicilor în cazul lui Alexandru Răuță. Anunțul de ultimă oră făcut de Iuliu Mureșan. „Nu a spus nimănui că are probleme!” 10:30 Dinamo – Rapid 1-1. Reacția ultrașilor după ce Dinamo a ajuns la 10 meciuri fără victorie, în Liga 1 10:08 David Beckham va fi ambasadorul Campionatului Mondial din Qatar 2022! Suma colosală încasată de starul englez de la organizatori 10:02 Daniel Pancu, genial. I-a comparat pe ”grașii” din Liga 1 cu jucătorii de afară. ”Când se dezbracă ăia închizi televizorul! Se mai uită soția la meciuri” 9:44 LIVE BLOG | Ziua derby-urilor în Europa! Barcelona – Real Madrid, capul de afiș. Manchester United – Liverpool, meci istoric. Inter – Juventus și AS Roma – Napoli, dueluri pentru Scudetto
Mircea Rednic, decizie radicală la Dinamo! I-a luat banderola lui Deian Sorescu: „El va fi căpitan, merită”