Ilie Dumitrescu, uluit de finalul meciului cu Danemarca: "Nu am mai văzut aşa ceva!" Explicaţiile lui Mutu

De Antena Sport
Publicat: 18.11.2020, 7:01

Finalul partidei dintre naţionalele de tineret ale României şi Danemarcei au oferit un moment inedit. Din minutul 83, "tricolorii" au pasat non-stop, fără ca danezii să riposteze.

Ilie Dumitrescu, alături de Ioan Becali şi Cristi Borcea

Mediafax Foto / Laurentiu Mich via Hepta

Egalul dintre România şi Danemarca a mulţumit pe toată lumea. "Tricolorii" au obţinut calificarea la Campionatul European după această remiză, în timp ce danezii au plecat neînvinşi. Finalul de meci a fost unul în care ambele echipe au fost mulţumite cu scorul de pe tabelă.

"Până la urmă, când mai sunt 10 minute și vezi că echipa adversă nu vrea să piardă… Pentru că am fost în postura asta, să participăm la un astfel de scenariu și să nu mai avem nicio șansă. Și am jucat ultimul joc din grupă ca să avem șansa să ne calificăm și cu un egal. Apropo, păi noi am pierdut în Ucraina la un 11 metri care n-a existat. Și eram calificați dacă nu pierdeam.

La posesie am stat bine. Cât au fost? 10 minute de pase la rând? Cred că au fost 10 minute plus 4 de prelungiri de pase la rând. A ieșit mingea afară în timpul ăla de 14 minute de joc? N-am mai văzut așa ceva", a spus Ilie Dumitrescu la Digisport

Adrian Mutu: "A fost o situaţie ciudată"

Şi pentru Adrian Mutu scenele din ultimele minute ale partidei au fost inedite.

"A fost o situaţie cam ciudată la sfârşit, când adversarii nu voiau să iasă de acolo (n.r. – din apărare). Dar nici noi n-avea rost să riscăm când egalul ne era bun. Iar ei când au ieşit, au riscat şi au făcut câţiva paşi, noi era să şi câştigăm meciul. L-am întrebat pe arbitru de ce a prelungit cu 4 minute. Vă daţi seama că mi-aş fi dorit să fie 4 secunde, nu 4 minute. E vorba de calificare până la urmă", a spus şi Adrian Mutu.

Adrian Mutu, primele transferuri la FC U Craiova
Fotbal intern • 18 iunie, 19:13
„Sunt deja cu noi.” Adrian Mutu a confirmat primele două transferuri la FC U Craiova! „Briliantul” anunță revoluția în Bănie
FC U Craiova, autocar de lux
Fotbal intern • 18 iunie, 17:42
FOTO
„Oltenia Force One”. Cum arată noul autocar de lux al lui FC U Craiova 1948
Adrian Mutu, la conferinţa de prezentare ca antrenor al lui FC U Craiova
Euro 2020 • 17 iunie, 20:01
Adrian Mutu ia lecţii de la Euro 2020. „Sunt lucruri pe care le învăţ!” + Antrenorul lui FC U Craiova a anunţat noi transferuri
Femeia care și-a făcut operații de 500 mii de lire pentru a semăna cu Kim Kardashian. Cum arată când se întoarce
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
18 iunie, 22:13 Florin Andone, la un pas să plece de la Brighton! E chemat de un club de tradiţie din Spania: „Ar fi o bombă!” 18 iunie, 21:30 Euro 2020 | Sir Alex Ferguson a pățit-o ca Hagi și Popescu. Legendarul antrenor a fost interzis la VIP la meciul Anglia – Scoția 18 iunie, 21:18 VideoEXCLUSIV | Nepoata Simonei Halep visează să ajungă la Jocurile Olimpice şi să câştige o medalie de aur: „O să ajung şi eu sus!” De ce s-a lăsat de tenis 18 iunie, 21:05 Schimb de replici fabulos între Ronaldinho și Sergio Ramos. „Îți aduci aminte de seara asta?/ Da, dar seara asta a fost mult mai bună!” 18 iunie, 19:59 „Nu putem să promovăm!” Daniel Oprița a distrus visele fanilor CSA Steaua. Ce obiectiv au „Militarii” în Liga 2 18 iunie, 19:51 EURO 2020 | Imagini eroice în Croaţia – Cehia. Cu faţa plină de sânge, Patrik Shick a dat gol din penalty. Lovren i-a spart nasul 18 iunie, 19:45 VIDEOSuperPrieteni! Gică Popescu îşi face debutul în televiziune cu 4 superinterviuri, de săptămâna viitoare la Antena 1! 18 iunie, 19:35 UPDATEChristian Eriksen a fost externat! Anunțul făcut de Federația Daneză de Fotbal 18 iunie, 19:13 „Sunt deja cu noi.” Adrian Mutu a confirmat primele două transferuri la FC U Craiova! „Briliantul” anunță revoluția în Bănie 18 iunie, 18:43 Euro 2020 | Croația – Cehia 1-1. Ivan Perisic i-a salvat pe croați de la rușine. Patrik Schick, golgheterul EURO