Ilie Dumitrescu, uluit de finalul meciului cu Danemarca: "Nu am mai văzut aşa ceva!" Explicaţiile lui Mutu

Antena Sport Publicat: 18 noiembrie 2020, 7:01

Mediafax Foto / Laurentiu Mich via Hepta

Ilie Dumitrescu, alături de Ioan Becali şi Cristi Borcea

• România U21 - Danemarca U21 1-1
  • Naţionala de tineret s-a calificat la Campionatul European din 2021

Egalul dintre România şi Danemarca a mulţumit pe toată lumea. "Tricolorii" au obţinut calificarea la Campionatul European după această remiză, în timp ce danezii au plecat neînvinşi. Finalul de meci a fost unul în care ambele echipe au fost mulţumite cu scorul de pe tabelă.

"Până la urmă, când mai sunt 10 minute și vezi că echipa adversă nu vrea să piardă… Pentru că am fost în postura asta, să participăm la un astfel de scenariu și să nu mai avem nicio șansă. Și am jucat ultimul joc din grupă ca să avem șansa să ne calificăm și cu un egal. Apropo, păi noi am pierdut în Ucraina la un 11 metri care n-a existat. Și eram calificați dacă nu pierdeam.

La posesie am stat bine. Cât au fost? 10 minute de pase la rând? Cred că au fost 10 minute plus 4 de prelungiri de pase la rând. A ieșit mingea afară în timpul ăla de 14 minute de joc? N-am mai văzut așa ceva", a spus Ilie Dumitrescu la Digisport

Adrian Mutu: "A fost o situaţie ciudată"

Şi pentru Adrian Mutu scenele din ultimele minute ale partidei au fost inedite.

"A fost o situaţie cam ciudată la sfârşit, când adversarii nu voiau să iasă de acolo (n.r. – din apărare). Dar nici noi n-avea rost să riscăm când egalul ne era bun. Iar ei când au ieşit, au riscat şi au făcut câţiva paşi, noi era să şi câştigăm meciul. L-am întrebat pe arbitru de ce a prelungit cu 4 minute. Vă daţi seama că mi-aş fi dorit să fie 4 secunde, nu 4 minute. E vorba de calificare până la urmă", a spus şi Adrian Mutu.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

18:51 Victor Angelescu, dezvăluire de ultimă oră în dosarul materialelor pirotehnice: „Ştiam că fanii dau cu torţe cu FCSB” 18:50 Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle 18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei 16:43 VideoCamelia Bălțoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 28 martie 16:39 Andrei Borza a reacţionat, după ce a fost pus la zid de Edi Iordănescu! Replica fundaşului de la Rapid după escapada de la Iaşi 16:22 „Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Răspunsul pe care l-a dat Anghel Iordănescu Vezi toate știrile
Adrian Mutu își poate pierde una dintre vedetele de la CFR Cluj
Liga 1 • 13:24
Adrian Mutu își poate pierde una dintre vedetele de la CFR Cluj! Poate prinde transferul carierei în Premier League sau Serie A
Adrian Mutu trage un semnal uriaş de alarmă, după Columbia - România 3-2
AntenaPLAY • 27 mart., 12:23
Adrian Mutu trage un semnal uriaş de alarmă, după Columbia – România 3-2: „Ne aşteaptă vijelia la EURO”. Lucrul pozitiv remarcat
România U21, victorie dramatică cu Armenia U21
Echipa naţională • 26 mart., 16:54
România U21, victorie dramatică cu Armenia U21! „Eroul” naţionalei, copleşit de emoţii: „Mi-a marcat cariera!”
Liga 1 • 23 mart., 20:29
„M-am aşteptat la altceva!” Neluţu Varga, mesaj tranşant pentru Adrian Mutu! Ce obiectiv i-a setat la CFR Cluj