România are 6 puncte după patru meciuri în grupa de preliminarii pentru Campionatul Mondial din 2022. Urmează 6 meciuri de totul sau nimic pentru tricolori. Avem nevoie de un parcurs fără greşeală pentru a mai spera la calificarea la turneul final. După victoria din Islanda, Mirel Rădoi nu mai vrea să rişte nimic. Se teme şi de amatorii din Liechtenstein.
Mirel Rădoi, avertisment pentru tricolori
România – Liechtenstein este al doilea meci al toamnei pentru naționala lui Mirel Rădoi. După victoria din Islanda, care ne-a reaprins speranțele la calificare, România va juca pe teren propriu cu Liechstenstein. „Dacă ne luăm după câteva rezultate pe care ei le-au reușit în grupă și dacă mai dăm timpul înapoi și vedem că au unele victorii în 2020, cred că ne poate aștepta un meci dificil, cu atât mai mult dacă noi vom crede că vom obține o victorie sigură. Va trebui să fim atenți.
Nu simt o presiune în plus. În momentul de față, mă interesează doar partida cu Liechtenstein. Nu mă gândesc deloc la partida cu Macedonia de Nord. Pentru multă lume pare o partidă ușoară, Liechtenstein pare o victimă sigură, dar nu vreau să vorbesc despre aceste lucruri. Liechtenstein e o echipă destul de ciudată„, a spus selecționerul Mirel Rădoi.
Cu ce se ocupă, de fapt, jucătorii din Liechtenstein
Mirel Rădoi se teme degeaba de amatorii din Liechtenstein. Selecţionerul amatorilor a spus totul despre jucătorii din echipa sa. Au alte gânduri în viaţă şi privesc fotbalul doar ca pe un hobby. Se pregătesc pentru alte meserii.
“În ţara noastră, educaţia are un rol foarte important. Jucătorii mei lucrează în domeniul bancar, unii sunt studenţi. Alţii se pregătesc pentru Medicină, unii vor să devină ingineri. Cu toţii se pregătesc pentru diverse profesii”, a spus Martin Stocklasa, selecţionerul Liechtensteinului, într-o conferinţă de presă dinaintea meciului de pe Arena Naţională.
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Finala Cupei Stanley e live în AntenaPLAY, în perioada 5-21 iunie
Mirel Rădoi, contrazis de selecţionerul Liechtensteinului
Cu ce se ocupă, de fapt, jucătorii celor din Liechtenstein
- Vlad Chiricheş a revenit la naţionala României după trei ani: “A trecut ceva timp”. Cum l-a descris pe Stanciu
- Mesajul superb al lui Nicolae Stanciu pentru micii fani ai naţionalei, de Ziua Copilului!
- Răzvan Lucescu, verdict înainte de Austria – România: “Şanse sunt şi dacă pierdem”. Ce a spus despre Mircea Lucescu
- Lotul României U21 a plecat în cantonamentul din Austria
- “Să nu se mai întoarcă niciodată aici” Mesajul lui Daniel Pancu pentru Louis Munteanu înainte de EURO 2025!