“Să facem ca la guvern, şase luni un stelist, şase luni un dinamovist. M-aş băga cu mare drag. Nu mi-e teamă. Să mai vină şi rândul dinamoviştilor, ne-am săturat de stelişti la echipa naţională”, a spus Rednic.
Ultimul selecţioner cu trecut dinamovist a fost Cosmin Contra, care a condus naţionala în perioada 2017-2019.
Mircea Rednic îl propune pe Dan Petrescu la naţională
Mircea Rednic nu a stat pe gânduri atunci când a fost întrebat care este cel mai potrivit antrenor care să preia postul de selecţioner de la Mirel Rădoi. Dan Petrescu este cel care îi poate salva pe tricolori, susţine “Puriul”.
“Cel mai bun antrenor la ora actuală este Dan Petrescu. Noi avem nevoie de rezultate, el e antrenor care ştie să ţină un rezultat. Nu mai avem timp de proiecte. Facem proiecte de 20 de ani. E un tip care ştie care are autoritate şi personalitate. Restul… Pentru Dan Petrescu, e un moment prielnic”, a spus Rednic.
Cristi Balaj speră să nu îl piardă pe Dan Petrescu
Chiar şi conducerea CFR-ului se gândeşte la o eventuală despărţire de Dan Petrescu, dacă acesta ar avea o ofertă concretă de la FRF. Asta chiar dacă “Bursucul” i-a promis lui Cristi Balaj că va rămâne.
„Am văzut doar discuții în spațiul media. Ce pot să spun e că ne bucurăm că am reușit să-l aducem pe Dan Petrescu la CFR înaintea celor de la Federație. Să fie dorit Dan Petrescu mi se pare un lucru normal. Dar dacă am ales să accept această poziție este și datorită lui Dan Petrescu, care mi-a promis că vom fi împreună timp de trei ani.
E greu să te opui în momentul în care cineva poate să reprezinte țara din care ești. Dar e un subiect delicat în acest moment. Ofertele trebuie să apară în mod oficial din partea Federației, dacă într-adevăr se dorește acest lucru. Un lucru este cert, Dan Petrescu este un antrenor care merită să fie la orice națională din fotbalul mondial”, a spus Cristi Balaj, în cadrul unei conferințe de presă.
Antrenorul de 53 de ani a câştigat patru titluri în Liga 1, unul cu Urziceni şi trei cu CFR Cluj.

- Mirel Rădoi pleacă de pe banca selecţionatei României
- Mircea Rednic propune un dinamovist la echipa naţională
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- “Când vă întoarceți la națională?” Gică Hagi a dat răspunsul pe loc! Ce a spus despre Mircea Lucescu
- Mircea Lucescu poate avea o nouă soluție de convocare. Jucătorul care a primit dreptul să reprezinte România
- România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia
- Fotbalistul care şi-a schimbat Federaţia şi poate evolua pentru naţionala României: “Îşi doreşte”
- Tricolorul criticat de Adrian Mutu după rezultatul ruşinos al naţionalei din Cipru: “L-am supraevaluat”