Închide meniul

“Noi suntem victime! E inadmisibil!” Mircea Lucescu, reacţie furibundă după ce Suedia a contestat victoria României cu Kosovo

Viviana Moraru Publicat: 22 noiembrie 2024, 13:20

Noi suntem victime! E inadmisibil! Mircea Lucescu, reacţie furibundă după ce Suedia a contestat victoria României cu Kosovo

Mircea Lucescu, în timpul unui meci al naţionalei/ Profimedia

Mircea Lucescu a oferit o reacţie furibundă, după ce Suedia a contestat victoria “la masa verde” cu Kosovo. Selecţionerul a transmis clar că acest fapt este o lipsă totală de respect faţă de “tricolori”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Suedia este nemulţumită de decizia luatăde UEFA, în urma scandalului din meciul României cu Kosovo. Forul continental le-a dat câştig de cauză “tricolorilor”, aceştia ajungând astfel la victorii pe linie în grupa de Liga Naţiunilor. Suedezii sunt afectaţi direct de acest fapt, deoarece în urma succesului la “masa verde” obţinut de “tricolori”, ei nu mai sunt cei mai bine clasaţi din Liga C, astfel că ar putea pierde barajul pentru Campionatul Mondial.

Mircea Lucescu, reacţie după ce Suedia a contestat victoria cu Kosovo a României

Mircea Lucescu s-a declarat extrem de nemulţumit de apelul făcut de suedezi şi susţine că România are tot dreptul să-şi treacă în cont victoria cu Kosovo, deoarece fanii s-au comportat exemplar, în timp ce kosovarii au părăsit terenul.

Totodată, selecţionerul nu a înţeles nici de ce UEFA le-a interzis “tricolorilor” să joace cu spectatori în tribune primul meci din preliminariile Cupei Mondiale.

Il Luce vrea ca FRF să facă apel la TAS, în urma sancţiunii primite de România. Selecţionerul susţine că în cazul în care ar rămâne decizia luată de UEFA, s-ar crea un precedent periculos.

Reclamă
Reclamă

“Este inadmisibil ce se întâmplă, toți lovesc în naționala României! Nu am cuvinte… Acum văd că are o problemă cu noi și Suedia. Este o lipsă totală de respect, nu vreau să folosesc cuvinte mai tari… Toată lumea ne așteaptă la cotitură, ca să ne dea în cap, fără niciun fair-play.

Nu vedeți poziția Suediei acum? Ce pretenții are?! Cum adică? Nu e corect, pentru că este munca băieților, este munca noastră, este o muncă pe care noi am depus-o sută la sută pe teren, cu talent și sacrificiu. Cred că trebuie să mergem la TAS și să contestăm decizia UEFA! Așa este normal, să ne apărăm drepturile până la capăt și trebuie să o facem puternic.

Este incredibil că noi o să jucăm un meci fără spectatori. Vă dați seama, să-i privăm pe fanii români de spectacol, de susținerea naționalei, când practic nu s-a întâmplat nimic, când de fapt noi suntem victime?! Nu este deloc corect!

Reclamă

Nu mai vorbesc de partea financiară… Este o pierdere de aproximativ un milion de euro pentru Federația Română. Amenzi de 130.000 de euro, plus încă nu știu, 400, 500, 600 de mii de euro, cât ar fi fost încasările pentru Federație. Total, dacă faceți calculul, ajungem spre milionul de euro.

Nu se poate așa ceva! Este nedrept să jucăm fără spectatori, nu se poate să fim pedepsiți în această manieră, nu se poate să ajungem tot noi, cei care am fost loviți și nedreptățiți, să plătim oalele sparte de alții. Care au mai și fugit de pe teren și s-au ascuns prin vestiare…

Trebuie să mergem la TAS, să facem contestație, pentru că este o decizie care nu are nimic în comun cu realitatea. Ar fi un precedent periculos, de acum oricine poate să iasă de pe teren dacă nu-i convine scorul. Este o decizie care dă apă la moară și altora, exemplul Suediei… Este inadmisibil ce fac și suedezii. Toți vor să ne fure munca!”, a declarat Mircea Lucescu, conform fanatik.ro.

Suedia merge la TAS după ce România a câștigat la „masa verde” meciul cu Kosovo

O nouă lovitură pentru România: Suedia va merge la TAS după ce „tricolorii” au câștigat, la „masa verde” meciul cu Kosovo, din Liga Națiunilor. Verdictul UEFA i-a revoltat pe suedezi.

Suedia a fost afectată de succesul României cu Kosovo. Înainte de verdictul UEFA, naționala nordică era selecționata cu cele mai multe puncte din Liga C, 16 și avea astfel cea mai mare șansă de a participa la barajul pentru World Cup 2026, turneu final care va fi transmis, în exclusivitate, de Antena.

„După victoria clară de ieri, am așteptat anunțul UEFA privind rezultatul meciului România – Kosovo. Acum s-a luat o decizie, care pentru noi este negativă.

Decizia afectează în principal echipele implicate, dar noi investigăm posibilitatea unui impact suplimentar.

Este regretabil că lucrurile întâmplate în afara terenului au un impact asupra rezultatului sportiv și afectează ambele echipe implicate, cât și pe noi”, a spus oficialul, citat de Fotbollskanalen, care a notat: „Federația Suedeză de Fotbal a făcut anterior un apel și rămâne fermă”.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:40

Ana Bărbosu, argint la bârna la Campionatele Europene. A treia medalie cucerită de româncă

15:32

EXCLUSIVGabriela Ruse, după parcursul de la Roland Garros: “Acum se pune problema de cât de sus pot să ajung”

15:06

Ce ofertă a făcut Gigi Becali pentru transferul lui Denis Drăguş: “Eu am dat o bombă ca să explodeze altă bombă”

14:43

Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti

14:28

EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”

13:56

Dinamo poate rămâne fără un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, aproape de plecare

1 VIDEOCalificările Marelui Premiu al Spaniei, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY (17:00). Piloţii McLaren, cei mai rapizi în antrenamente 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni 5 UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii 6 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB
Citește și