Notele obţinute de elevii lui Mircea Lucescu după România-Cipru 4-1. Cine a fost „omul meciului”

Alexandra Costea Publicat: 19 noiembrie 2024, 9:45

Comentarii
Notele obţinute de elevii lui Mircea Lucescu după România-Cipru 4-1. Cine a fost omul meciului”

Primul 11 al naţionalei României în partida contra Cipru, de pe Arena Naţională, 18 decembrie 2024 - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Echipa Naţională a României a reușit să o învingă pe Cipru cu 4-1, în ultimul meci din acest sezon din Liga Națiunilor. Astfel, elevii lui Mircea Lucescu şi-au asigurat poziția de lider în clasamentul grupei C2, adunând 15 puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Scorul a fost deschis de Daniel Bîrligea în minutul 2 al partidei de pe Arena Naţională, care a marcat la debutul în tricoul primei selecționate. Au urmat reușitele lui Răzvan Marin (min. 42, 80), respectiv Florinel Coman (min. 83). Oaspeții au punctat prin Pittas (min. 52).

Ce note au obţinut elevii lui Mircea Lucescu după România-Cipru 4-1. Căpitanul României a fost desemnat „omul meciului”

Chiar dacă UEFA nu a venit încă o decizie în cazul meciului abandonat dintre România şi Kosovo, elevii lui Mircea Lucescu rămân pe primul loc în Liga Naţiunilor. Tricolorii au făcut show în ultima etapă a sezonului şi au obţinut note pe măsură după partida cu Cipru.

Omul meciului a fost Răzvan Marin, cel care a şi purtat banderola de căpitan în lipsa lui Nicolae Stanciu. Tricolorul a reuşit să înscrie de două ori şi a fost notat cu 9.1, potrivit aplicației sofascore.ro.

Acesta a fost urmat de Ianis Hagi, care a fost integralist în meciul contra selecţionatei Ciprului. „Prinţul” a obținut nota 8.5, fiind decisiv la ultimul gol al meciului. În urma victoriei de pe Arena Naţională a înregistrat o medie de 7.19.

Reclamă
Reclamă

Notele obţinute de „tricolori” după România – Cipru 4-1

Iată ce note au obţinut „tricolorii” lui Mircea Lucescu!

  • Florin Niță – 6.6
  • Andrei Rațiu – 7.5
  • Radu Drăgușin – 6.6
  • Alexandru Pașcanu – 6.8
  • Nicușor Bancu – 7.2
  • Darius Olaru – 6.8
  • Marius Marin – 6.9
  • Răzvan Marin – 9.1
  • Ianis Hagi – 8.5
  • Daniel Bîrligea – 6.6
  • Valentin Mihăilă – 7.6
  • Adrian Șut – 6.8
  • Ștefan Târnovanu – 6.6
  • Florinel Coman – 8.1
  • Andrei Burcă – 6.8
  • Alexandru Mitriță – 6.6

Sofronis Avgousti, impresionat de naţionala României. Ce a zis selecţionerul Ciprului după înfrângerea cu 4-1

Sofronis Avgousti a venit cu un verdict după ce echipa sa a fost învinsă cu 4-1 pe Arena Naţională. După duelul cu Cipru, România şi-a consolidat poziția de lider în Grupa C din Liga Națiunilor.

Luni seară, elevii lui Mircea Lucescu au reușit să obțină cea de-a cincea victorie din Liga Naţiunilor, după ce au învins-o pe Cipru, cu 4-1. La conferința de presă de a finalul partidei, Sofronis Avgousti, antrenorul ciprioților, a avut doar cuvinte de laudă la adresa echipei naţionale a României.

Reclamă

„Felicitări României pentru primul loc în grupă. A arătat că este cea mai bună echipă a grupei, se vede şi din golaveraj. E clar că a obţinut pe merit locul 1. Azi noi ne-am asumat multe riscuri în joc şi poate că adversarii nu se aşteptau la asta. Însă în ei au stat mai bine la finalizare, iar acest lucru le-a adus victoria”, a declarat selecționerul Ciprului.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
2:58

Argentina – Algeria LIVE VIDEO (04:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Messi, titular în meciul 200 la națională

2:38

Povestea dramatică a lui Aymen Hussein, marcator în Irak – Norvegia! Al-Qaeda i-a omorât tatăl, iar fratele i-a fost răpit

2:36

Motivul absolut incredibil pentru care un jucător de la Real Madrid ratează Mondialul: „Nu știm unde este!”

2:22

Erling Haaland e de neoprit! Statistica fabuloasă a norvegianului, după dubla din Irak – Norvegia

1:51

De ce a apărut Erling Haaland cu numele „Braut Haaland” pe tricou, în Irak – Norvegia?

1:33

Un puști de la PSG a scris istorie la World Cup, chiar în fața Franței! Recordul stabilit

1 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 2 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 3 “Mulțumim, Dennis Politic!” I-a fost anunţată plecarea. Ce se întâmplă cu atacantul FCSB-ului 4 Gigi Becali îl transferă pe Joao Paulo pe o sumă uriaşă: “Imediat îl dau” 5 Iranianul Mohebi, gesturi şocante la gol. Suporterii au reacţionat: “Nemernic terorist” 6 FCSB, gata să-l transfere pe Octavian Popescu. Ce echipă a făcut ofertă pentru el
Citește și