Prin ce a trecut Bogdan Racoviţan, până să fie din nou convocat la România U21: “Am fost trimis la un centru special”

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 septembrie 2022, 18:27

Comentarii
Prin ce a trecut Bogdan Racoviţan, până să fie din nou convocat la România U21: Am fost trimis la un centru special

Bogdan Racoviţan, la România U21 / FRF TV

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Bogdan Racoviţan a dezvăluit prin ce a trecut până să ajungă să fie convocat la România U21. Fundaşul central în vârstă de 22 de ani a traversat o perioadă groaznică la începutul acestui an.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fotbalistul plonezilor de la Rakow este gata să joace împotriva Spaniei U21. A fost convocat de Emil Săndoi şi poate fi titular în amicalul de cinci stele al tinerilor tricolori. Racoviţan a trecut prin clipe de coşmar.

Prin ce a trecut Bogdan Racoviţan, până să fie din nou convocat la România U21

La începutul acestui an, Bogdan Racoviţan a fost transferat de Rakow de la FC Botoşani pentru 600.000 de euro. S-a accidentat la scurt timp după ce a ajuns în Polonia şi a fost operat la umăr. A urmat o recuperare extrem de dificilă.

“Am avut o accidentare destul de gravă la umăr. Am suferit o operație. Am stat aproape 3 luni departe de teren și acum am revenit, mă simt foarte bine, am muncit foarte mult cu preparatorul fizic, cu tot staff-ul, cu tot clubul, acum nu mai am nicio problemă.

Am fost trimis la un centru special în Poznan, acolo în Polonia, unde am stat primele 2 luni și aveam zilnic un preparator fizic special, cu medici, cu un staff foarte competent. Apoi am revenit la club și am început antrenamentele încet. În vară am revenit total”, a declarat Bogdan Racoviţan pentru FRF TV.

Reclamă
Reclamă

Racoviţan sa recuperat şi este pe locul doi cu Rakow. Se luptă cu Legia Varşovia pentru titlu în Polonia. Fundaşul de 22 de ani este coechipier cu fostul dinamovist Deian Sorescu.

“Viaţa în Polonia este una bună, nu a fost uşor să mă adaptez la limbă, nu are legătură cu a noastră, dar iau lecţii. Mă simt bine, clubul are toate condiţiile. Mă simt bine acolo. Mă bucur mult că e şi Deian Sorescu acolo, e un suport important”, a mai spus Racoviţan.

Naționala U21 a României continuă pregătirea pentru turneul final din 2023, găzduit de România și Georgia. Calificată deja la EURO 2023 din postura de țară gazdă, România U21 dispută meciuri amicale pe perioada preliminariilor. În luna septembrie, tricolorii Under 21 se vor muta la Cluj-Napoca, unde vor disputa două jocuri amicale:

Reclamă
  • 23 septembrie: România U21 – Spania U21, ora 18:00, Cluj Arena
  • 27 septembrie: România U21 – Țările de Jos U21, ora 18:00, Cluj Arena

Lotul convocat de selecționerul Emil Săndoi la România U21

PORTARI: Robert Popa (U Craiova 1948), Otto Hindrich (Kisvarda / Ungaria), Szilárd Gyenge (AFK Csikszereda);

FUNDAȘI: Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Andrei Coubiș (AC Milan / Italia), Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Victor Dican (FC Botoșani), Radu Drăgușin (Genoa / Italia), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Rareș Ispas (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Mihai Lixandru (CS Mioveni), Vlad Pop (CS Mioveni), Constantin Grameni (Farul Constanța), David Miculescu (FCSB), Antonio Sefer (Rapid), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Octavian Popescu (FCSB), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Damian Isac (UTA Arad), Marius Corbu (Academia Pușkaș / Ungaria);

ATACANȚI: Jovan Marković (Universitatea Craiova), Daniel Birligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul Constanța).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:07

LIVE VIDEOCanada – Bosnia 0-1, pe Antena 1 și AntenaPLAY. Golul lui Jovo Lukic face diferența pe tabelă

23:04

Ce scrie presa Bosnia despre golul lui Jovo Lukic: “O bucurie uriaşă”

23:02

VideoCanadienii s-au „dezumflat” la ceremonia de deschidere a Mondialului! Ce s-a întâmplat în timpul concertului

22:56

Jovo Lukic, performanță unică în istoria Cupei Mondiale! Numele atacantului de la U Cluj, direct în cărțile de istorie

22:52

Ilie Dumitrescu şi-a anunţat favoritele la Mondial

22:46

Pe ce bani l-a transferat Gigi Becali pe Anderson Ceara

1 Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova 2 Meciul de deschidere de la Mondial a scris istorie! De 20 de ani nu s-a mai întâmplat asta 3 Universitatea Craiova, lovitură de proporții! Vine din Serie A și va semna cu campioana României 4 Porecla bizară a noului iubit al Simonei Halep. Părinţii fostei sportive au intrat în pământ de ruşine când au aflat 5 Ceremonia de Deschidere din Canada a Cupei Mondiale a fost pe AntenaPLAY! 6 VIDEOMexic – Africa de Sud 2-0! Gazdele Mondialului câștigă primul meci de la Mondial, în direct la Antena!
Citește și