Închide meniul

România – Andorra LIVE TEXT | Ciprian Marica, impresionat de Denis Drăguş: “Ar trebui să îl exploatăm la maxim”

Alex Masgras Publicat: 15 octombrie 2023, 13:50

Comentarii
România – Andorra LIVE TEXT | Ciprian Marica, impresionat de Denis Drăguş: Ar trebui să îl exploatăm la maxim

Ciprian Marica / Hepta

România – Andorra LIVE TEXT | Ciprian Marica este impresionat de Denis Drăguş. Fostul atacant este de părere că jucătorul format la Academia Hagi şi care evoluează în prezent la Gaziante este jucătorul de care naţionala României avea nevoie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă a fost dezamăgit de prestaţia României în meciul cu Belarus, Ciprian Marica are încredere în calităţile lui Denis Drăguş.

România – Andorra LIVE TEXT | Ciprian Marica, impresionat de Denis Drăguş

Din păcate, n-avem o idee clară de joc, cel puțin în compartimentul ofensiv. N-am fost în stare să-i deschidem și să avem mai multe ocazii și suferim la omogenitate, la relații de joc. Ne bazăm foarte mult pe calitatea individuală a jucătorilor. Sper ca totuși să avem șansă. Familia Iordănescu a demonstrat până acum că șansa și norocul a fost de partea lor. Ne bazăm că vor reuși să o scoată la liman, cu toate că jocul nu convinge.

Ce mă bucură este că-l descopăr acest încă puști Drăguș. De mult timp n-am mai văzut un jucător care să aibă calitățile lui și să joace număr 9.

Eu cred că ăsta e numărul 9 de care avem nevoie la echipa națională. Un jucător care are pătrundere, viteză, determinare, tehnică bună. Cred că n-am mai văzut de mult timp un atacant cu calitățile lui la echipa națională și cred că ar trebui să-l exploatăm la maxim. În el să fie baza, el este viitorul. Cunoscând jucătorii românii, nu văd altul care să fie de nivelul lui”, a declarat Ciprian Marica, pentru sport.ro.

Reclamă
Reclamă

Denis Drăguş, care a jucat 77 de minute cu Belarus, are 5 partide disputate în tricoul echipei naţionale şi şi-a trecut în cont şi două goluri. Potrivit transfermarkt.com, cota sa de piaţă este de 1,5 milioane de euro.

Edi Iordănescu şi-a făcut toate calculele şi ştie cum poate duce România la EURO 2024

Edi Iordănescu a anunţat că, în cazul unei victorii pe Arena Naţională, un punct ar putea fi suficient din disputele cu principalele contracandidate Israel şi Elveţia. Selecţionerul mizează pe jocul rezultatelor.

România a ratat şansa de a urca pe primul loc în Grupa I. Nu a putut să învingă reprezentativa Belarusului, care este OUT din cursa pentru turneul final. Tricolorii au meci de foc cu Elveţia, pe 21 noiembrie, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Reclamă

„(Reporter: Apasă faptul că nu mai suntem aşa siguri de calificare?) Nu apasă deloc. Apasă de la început responsabilitatea îndeplinirii obiectivului, dorinţa foarte mare. Suntem obişnuiţi cu asta, au mai fost momente dificile. Cu doar trei meciuri înainte de finalul campaniei rămânem neînvinşi, rămânem cu şanse importante la calificare. Rămânem la mâna noastră!

Rămânem cu lucruri consolidate, pe care am reuşit comparativ cu ce a fost în Liga Naţiunilor, avem o defensivă mult mai solidă, avem cifre mult mai bune în ceea ce înseamnă consistenţa de joc. Şi obligativatea ca în următoarele 3 jocuri să aducem fie 4 puncte, fie 6 în funcţie de concursul rezultatelor. Suntem pregătiţi pentru asta. Dacă aducem 3 cu Andorra ne-ar mai rămâne unul sau trei în „dubla” cu Israel şi Elveţia. Deci suntem total la mâna noastră!„, a declarat Edi Iordănescu în exclusivitate pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:50
Arabia Saudită pregăteşte o nouă ofertă record pentru Vinicius! Suma uriaşă pe care o poate încasa Real Madrid
14:31
Giovanni Becali a confirmat transferul lui Valentin Mihăila la Rizespor! Cât va câştiga românul în Turcia
14:26
OFICIAL | Dan Şucu împrumută un jucător de la Interul lui Cristi Chivu. Mutarea, anunţată într-un mod inedit
13:43
Lewis Hamilton are speranţe mari pentru 2026: “Lucrăm pentru ca maşina de anul viitor să aibă ceva din ADN-ul meu”
13:39
Ioan Varga, noi declaraţii despre transferul lui Louis Munteanu. Vizita medicală, în viitorul apropiat
13:15
România – Ungaria 11-15, la Campionatul Mondial de Polo. “Tricolorii”, învinşi în barajul pentru sferturi
1 EXCLUSIVSimona Halep, aproape de o colaborare spectaculoasă în tenis: “Am vorbit deja cu ea” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Un jucător de la CFR Cluj și-a reziliat contractul din cauza restanțelor salariale! 4 Mihai Rotaru face curăţenie la Universitatea Craiova: “Paguba e mare sezonul acesta”. Câţi jucători pleacă din Bănie 5 Horaţiu Moldovan şi-a găsit echipă! Portarul naţionalei României se întoarce în La Liga 6 Gigi Becali a iertat un titular de la FCSB pe care l-a făcut praf: “M-a mirat! N-a fost el”
Citește și