Închide meniul
EXCLUSIV

Semnal de alarmă dur tras înaintea numirii unui selecţioner al României! “Nu te miri că România e lipsită de rezultate. Cel mai bun jucător al ţării e un portar”

Antena Sport Publicat: 27 decembrie 2021, 14:08

Comentarii
Semnal de alarmă dur tras înaintea numirii unui selecţioner al României! Nu te miri că România e lipsită de rezultate. Cel mai bun jucător al ţării e un portar

Antena Sport

Sorin Cârţu trage un semnal de alarmă. Asta după ce Florin Niţă a fost cel mai bun om al nostru în preliminariile pentru Campionatul Mondial. Portarul Spartei Praga a primit acest premiu la Gala Fotbalului Românesc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Nu a cerut nimeni ca România să ia faţa Germaniei, să fie pe locul 1. Băi, dar un 2, să iei faţa Islandei, să iei faţa Macedoniei. Nici nu trebuie să te miri că România este lipsită de rezultate din moment ce primul fotbalist al ţării este un portar”, a spus Cârţu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Adrian Mutu, aproape de funcţia de selecţioner! Verdictul lui Mircea Lucescu

FRF şi Răzvan Burleanu sunt în căutarea unui nou selecţioner. După ce Răzvan Burleanu a fost refuzat de Gică Hagi, Răzvan Lucescu şi Dan Petrescu se pare că Adrian Mutu va fi alesul pentru funcţia de selecţioner. Mircea Lucescu, antrenorul celor de la Dinamo Kiev, le dă sfaturi celor din Federaţie.

”Nu știu cum s-ar manifesta ca antrenor. Între a fi jucător și antrenor e o diferență totală. Între a fi jucător, antrenor și selecționer iar e o diferență. Trebuie să i se acorde o atenție deosebită și să fie ajutat, nu să fie lăsată toată responsabilitatea pe el.

Mi-aș fi dorit să aibă măcar doi ani de antrenorat la o echipă de club și apoi să meargă la națională. Au fost mulți care aveau prestigiu ca jucător și le-a dat prestigiu să devină selecționeri. Hagi ar fi putut fi un selecționer extraordinar dacă mai antrena un an doi înainte. Shevchenko a fost ajutat de o trupă de italieni. Șase italieni au fost lângă el permanent. Sunt staffuri imense. Și Mancini cred că are cel puțin 15 persoane în staff. Eu nu am. Încerc să acopăr tot făcând eforturi foarte mari.

Reclamă
Reclamă

La Guardiola, la Klopp sunt câțiva antrenori care se ocupă doar cu exercițiile. Guardiola are 20 pe lângă el. Klopp are 40 de persoane care se ocupă de echipă”, a declarat Lucescu.

Cine va prelua România

Toate vocile din interiorul fotbalului românesc îl dau pe Adrian Mutu ca şi numit în funcţia de selecţioner. Totuşi, Răzvan Burleanu şi FRF i-ar mai avea pe listă şi pe Edi Iordănescu, fost antrenor al FCSB, dar şi pe Adrian Ursea, liber de contract după mai multe mandate în campionatele Elveţiei şi Franţei.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:36
“Am discutat cu conducerea!” Ştefan Baiaram, anunţ despre oferta primită: “Cu siguranţă voi pleca”
23:29
Control antidoping după Universitatea Craiova – FC Botoșani. Patru jucători vizați
23:21
“Dă-i drumul, Gigi!” Giovanni Becali cere transferul lui Bîrligea pentru 7 milioane de euro!
22:56
Dennis Man, înlocuit după 45 de minute în PSV – NAC Breda! Nota primită după ce a lovit bara
22:53
Primul verdict după ce Ștefan Baiaram s-a accidentat în Universitatea Craiova – Botoșani: “Așa a fost să fie”
22:37
Golden State Warriors – Minnesota Timberwolves a fost reprogramat! NBA: “Siguranţa comunităţii din Minneapolis e prioritară”
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Pensia umilitoare pe care o primeşte Mihai Neșu de la statul român. “Mi-e și rușine” 3 “Înţepat” de Mourinho, Cristi Chivu i-a dat replica celebrului antrenor portughez! 4 “Vei înjura FCSB?” Răspunsul dat de Olimpiu Moruţan a doua zi după ce a semnat cu Rapid 5 Naomi Osaka, OUT de la Australian Open după meciul câştigat cu scandal cu Sorana Cîrstea! Anunţul japonezei 6 Cristi Chivu ia pauză de la fotbal! Anunțul făcut după partida cu Pisa
Citește și