Închide meniul

UEFA a prefaţat meciul România – Ucraina de la EURO 2024: “Pregătiți-vă pentru un final dramatic”

Alex Masgras Publicat: 17 iunie 2024, 10:26

Comentarii
UEFA a prefaţat meciul România – Ucraina de la EURO 2024: Pregătiți-vă pentru un final dramatic

Jucătorii României se bucură după golul marcat de Denis Alibec în meciul cu Elveţia din preliminariile EURO 2024 / Profimedia

UEFA a prefaţat meciul România – Ucraina, primul duel al Grupei E de la EURO 2024. Echipa lui Edi Iordănescu joacă luni, de la ora 16:00, pe Allianz Arena din Munchen. Meciul va fi transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După 8 ani, “tricolorii” revin la un turneu final, după ce în 2016 nu au reuşit să treacă de grupa din care mai făceau parte Franţa, Elveţia şi Albania.

UEFA a prefaţat meciul România – Ucraina de la EURO 2024: “Pregătiți-vă pentru un final dramatic”

Înaintea duelului de la Munchen, cei de la site-ul UEFA.com au prefaţat duelul dintre România şi Ucraina şi au scos în evidenţă punctele forte ale celor două echipe şi ne-au asigurat că ne aşteaptă un final dramatic:

“România participă pentru a șasea oară la EURO, primul din 2016 încoace, în timp ce Ucraina joacă la al patrulea Campionat European consecutiv. Ambii selecționeri, Edward Iordănescu și Serghei Rebrov, sunt prezenți la un turneu final pentru prima dată. Pentru Iordănescu, va fi un moment plin de emoție de a deveni primul antrenor din România la un EURO de la tatăl său, Anghel, încoace.

Tricolorii au avut o campanie de calificare bună, terminând pe primul loc în grupă și rămânând neînvinși, în timp ce au primit doar cinci goluri în 10 meciuri. Ucraina s-a ținut bine înainte să termine pe locul al treilea în spatele Angliei și Italiei, după care a fost puternică la baraj și le-a învins pe Bosnia și pe Islanda, toate cele patru goluri înscrise venind în repriza a doua, trei dintre ele în ultimele șase minute. Deci pregătiți-vă pentru un final dramatic”, se arată pe site-ul oficial al celor de la UEFA.

Reclamă
Reclamă

Fanii tricolori dau recital pe străzile din Munchen, înainte de România – Ucraina

Fanii tricolori au început recitalul pe străzile din Munchen, cu o zi înainte de debutul naţionalei României la EURO 2024. Centrul oraşului a fost asaltat de suporteri, care fac o atmosferă de zile mari. Meciul România – Ucraina, din grupa E, va fi luni, de la ora 16:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Selecţionata României a înregistrat o singură victorie în istoria prezenţelor la Campionatul European. Succesul datează de pe 20 iunie 2000, când Chivu, Munteanu şi Ganea marcau în poarta Angliei şi scoteau oamenii pe străzi.

În aşteptarea unui nou meci mare, fanii români au ajuns în număr mare în Germania. Îşi fac deja încălzirea pentru confruntarea cu Ucraina. Aceştia cântă şi scandează.

Reclamă

„România, România!”, se aude la toate terasele din centrul oraşului Munchen.

„Hai România, hai România, hai România, ale, ale” este un alt cântec preferat al suporterilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:27
Ce suspendare uriașă a primit Radu Petrescu, după gafa din Petrolul – FC Argeș 2-1. Decizia luată de CCA
22:02
Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la Dubai. Înfrângere în două seturi cu o adversară cu 15 ani mai tânără
22:00
VIDEOAl Nassr – Arkadag 1-0. Echipa lui Cristiano Ronaldo s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor Asiei 2
22:00
LIVE SCOREBodo/Glimt – Inter 1-0. Cristi Chivu luptă pentru optimile Ligii Campionilor. Newcastle, 6 goluri cu Qarabag
21:47
„Sincer, nu mi se pare…”. Marius Lăcătuș a reacționat, după ce Cristiano Bergodi a primit suspendarea minimă
21:09
Ce citat a putut posta Daniel Pancu, după ce Cristiano Bergodi și Andrei Cordea și-au aflat pedepsele
1 N-a stat pe gânduri! Jucătorul care a fost dorit de Rapid şi Craiova, dar a semnat cu FCSB 2 Sorana Cîrstea, victorie uriașă la Dubai. Românca a învins în doar 69 de minute favorita 10 a competiției 3 Ce suspendări au primit Cristiano Bergodi și Andrei Cordea, după scandalul uriaș din CFR Cluj – U Cluj 4 Foto“Plătesc ca să concurez pentru România!” Julia Sauter muncea la o firmă de catering. Cum le-a cerut ajutor românilor 5 FotoAntrenorul părăsit de Julia Sauter înainte de JO a răbufnit: “Portdrapel care nu ştie un cuvânt în română” 6 Ce transfer mai face CFR Cluj, pentru lupta infernală de pe final de sezon
Citește și