EURO 2023 U21 | Elveția – Franța 1-4, Italia – Norvegia 0-1. Franța și Elveția s-au calificat în sferturi

De Alex Ioniță
Publicat: 28.06.2023, 23:38

EURO 2023 U21

Franța - Elveția EURO U21 / Profimediaimages

EURO 2023 U21. Elveția – Franța 1-4, Italia – Norvegia 0-1. Cele două partide au contat pentru ultima etapă a grupelor Campionatului European U21 organizat de România și Georgia.

Cele două meciuri au încheiat faza grupelor de la EURO U21. În celelalte meciuri de astăzi, Anglia a învins Germania cu scorul de 2-0, în timp ce Israelul s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, după 1-0 cu Cehia.

EURO 2023 U21 | Elveția – Franța 1-4, Italia – Norvegia 0-1

Cele două meciuri au închis Grupa D a Campionatului European U21. Franța o va întâlni, în sferturi, pe Ucraina, în timp ce Elveția se va duela cu Spania.  Partida dintre Spania și Elveția se va juca la București, pe 1 iulie, pe stadionul Giulești. De asemenea, în Capitală se va mai disputa o semifinală, pe stadionul Steaua, programată pe data de 5 iulie.

Update Elveția – Franța: 1-4. Selecționata Franței a pus capăt emoțiilor, la Cluj. A marcat, pentru 4-1, Caqueret, în minutul 81

Update Elveția – Franța: 1-3. Francezii au majorat diferența, în minutul 76, prin golul lui Cherki

Update Elveția – Franța: 1-2. Francezii au trecut, din nou, la conducerea partidei. A marcat Barcola, în minutul 65.

Update: Italia – Norvegia: 0-1. Norvegienii au deschis scorul pe Cluj Arena. A marcat Botheim, în minutul 65

Update: Elveția – Franța: 1-1. Elvețienii au egalat, în partida cu Franța. A marcat Ndoye, în minutul 35.

Update: Elveția – Franța: 0-1. Francezii au deschis scorul în partida de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu. A marcat Gouiri, în minutul 16, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Update: Au început ambele partide din Grupa D

Elveția – Franța, echipele de start

Elveția: Salpi, Blum, Stergiou, Amenda, Vouiloz, Jashari, Eieder, Males, Imeri, Ndoye, Amdouni

Rezerve: Ammeter, Keller, Burch, Sohm, Stojikovic, Vonmoos, Di Giusto, Bares, Muller, Kronig, Krasniqi, Omeragic

Franța: Chevalier, Kalulu, Balde, Lukeba, Nkounkou, Kone, Caquaret, Thuram, Cherki, Barcola, Gouiri

Rezerve: Meslier, Bajic, Simakan, Larouci, Le Fee, Kalimuendo, Gendrey, Chotard, Diakite

Italia – Norvegia, echipele de start

Italia: Carnessecchi, Okoli, Lovato, Scalvini, Bellanova, Rovella, Tonali, Ricci, Parisi, Pellegri, Gnonto

Rezerve: Caprile, Turati, Pirola, Esposito, Colombo, Udogie, Cittadini, Bove, Cancellieri, Cambiaso, Miretti, Cambiaghi

Norvegia: Klaesson, Sebulonsen, Heggheim, Daland, Wolfe, Evjen, Kitolano, Hove, Ceide, Botheim, Jatta.

Rezerve: Christiansen, Sandberg, Mannsverk, Bobb, Hjelde, Sahraoui, Rosler, Nusa, Solbaken, Kamanzi, Christensen, Zafeiris

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia
15
22:00
PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final!
15
21:55
Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat
15
21:26
Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat”
15
21:17
„O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris