Cristiano Ronaldo, gest incredibil în Turcia – Portugalia! Putea scrie istorie la EURO 2024, dar a luat o decizie neaşteptată

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 22.06.2024, 20:34

Cristiano Ronaldo a făcut un gest incredibil în meciul Turcia - Portugalia

Cristiano Ronaldo, în timpul meciului de la EURO 2024 / Profimediaimages

Cristiano Ronaldo a făcut un gest incredibil în meciul Turcia – Portugalia, din grupa F de la EURO 2024. Atacantul de 39 de ani putea scrie istorie pentru naţionala lui, dar a luat o decizie total neaşteptată.

Lusitanii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşita lui Bernardo Silva (21) şi autogolul uluitor al lui Samet Akaydin (28). În repriza secundă, Ronaldo a avut o şansă uriaşă să îşi treacă numele pe tabelă şi să devină singurul jucător din istorie care înscrie la şase ediţii de Campionat European.

Cristiano Ronaldo, gest incredibil în Turcia – Portugalia

În minutul 56, CR7 a fentat pasul la ofsaid făcut de rivali şi a scăpat singur spre poartă apărată de Altay Bayindir. Tot stadionul se aştepta ca Ronaldo să şuteze, dar starul fotbalului mondial a dat dovadă de un altruism surprinzător, care nu îi stătea în fire.

Cristiano a decis să îi paseze lui Bruno Fernandes, care era singur în centrul careului. Mijlocaşul Portugaliei a trimis mingea în poarta goală şi şi-a îmbrăţişat imediat căpitanul. A fost al 10-lea gol marcat de Fernandes în ultimele 14 meciuri de la echipa naţională.

Starul Portugaliei a reuşit totuşi să mai scrie o pagină de istorie. Pentru Cristiano Ronaldo a fost cel de-al 7-lea assist reuşit în istoria participărilor la Campionatul European. L-a depăşit pe Poborsky, potrivit Opta.

Autogol „a la Bănel Nicoliță” în Turcia – Portugalia

A fost un autogol „a la Bănel Nicoliță” în Turcia – Portugalia! Akaydin a uimit o lume întreagă în prima repriză a duelului.

În minutul 28 al duelului, Portugalia a plecat pe un atac rapid, însă mingea a fost pierdută și a ajuns la fundașii Turciei.

Akaydin a vrut să se asigure că pericolul a fost risipit și a trimis balonul spre portar, din afara careului. Chiar dacă niciun jucător al Portugaliei nu era atent la fază, portarul a fost prins pe picior greșit, iar balonul a intrat direct în poartă!

Înainte ca mingea să intre în poartă, Cristiano Ronaldo a avut o ieșire nervoasă. Totuși, atunci când a văzut greșeala uluitoare a turcilor, superstarul portughez s-a bucurat alături de colegii săi.

Francezul Gendal Bisch a câştigat medalia de aur. Italianul Matteo Santoro s-a clasat pe locul secund, iar britanicul Matthew Dixon a completat podiumul!

Autogolul se aseamănă cu cel al lui Bănel Nicoliță, de pe Santiago Bernabeu. Atunci, într-un duel dintre Real Madrid și FCSB, Bănel nu s-a înțeles cu portarul Cernea, la o fază similară, iar mingea a intrat direct în poartă. „Roș-albaștrii” pierdeau meciul cu 0-1, în toamna anului 2006.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

18:17

Erling Haaland ar putea rata următorul meci al lui Manchester City! Anunţul lui Pep Guardiola, după 1-1 cu Newcastle

18:16

O echipă din Premier League a stabilit un record istoric! A ajuns la al 3-lea meci consecutiv cu gol marcat în primul minut

17:53

Cole Palmer e uriaș! A marcat 4 goluri în prima repriză din Chelsea – Brighton și a stabilit un record uluitor

17:49

CFR Cluj – UTA Arad LIVE TEXT (19:00). Dan Petrescu și Mircea Rednic caută victoria în Gruia. Echipele de start

17:23

Când este aşteptat să revină pe teren Olimpiu Moruţan! Veşti uriaşe despre internaţionalul român

17:11

Pep Guardiola, prima reacție după Newcastle – Manchester City 1-1: „Am luat decizii proaste!”

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele