Ilie Dumitrescu, uluit de victoria României cu Ucraina: „Cel mai bun rezultat din istoria fotbalului românesc!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 17.06.2024, 23:42

Ilie Dumitrescu, înainte de România - Lituania

Ilie Dumitrescu, înainte de România - Lituania

Ilie Dumitrescu, în timpul unui eveniment - Hepta

Ilie Dumitrescu a fost uluit de victoria României cu Ucraina şi nu s-a ferit de cuvinte. Fostul mare internaţional român a spus că acesta este „cel mai bun rezultat din istoria fotbalului românesc”.

Reclamă

Ilie Dumitrescu a recunoscut că nu s-a aşteptat la un asemenea rezultat în meciul cu Ucraiona. România a câştigat cu 3-0, prin golurile marcate de Nicolae Stanciu, Răzvan Marin şi Denis Drăguş.

Reclamă

Ilie Dumitrescu, uluit de victoria României cu Ucraina

”Nimeni nu s-a gândit că această generație va face cel mai bun meci din istoria fotbalului românesc. Este cea mai categorică victorie. Este cel mai bun meci al acestei generații.

La un turneu final să câștigi cu 3-0 este cel mai bun rezultat din istoria fotbalului românesc. Să câștigi cu 3-0 la un debut la un turneu final, este o performanță extraordinară făcută de tot staff-ul, de toată echipa”, a spus Ilie Dumitrescu la digisport.ro.

România – Ucraina 3-0. „Tricolorii”, victorie uriaşă cu Ucraina

Meciul de la Munchen a început cu Ucraina presând, însă jucătorii lui Rebrov nu au reuşit să trimită nici un şut pe poarta lui Niţu şi tricolorii au profitat. Man i-a pasat lui Stanciu, în marginea careului, iar acesta şutat din prima propulsând balonul la vinclul porţii lui Lunin şi înscriind un gol fabulos, 1-0 pentru România în minutul 29. Man a trimis pe lângă poartă în minutul 38, pentru ca un minut mai târziu Stanciu să încerce poarta din corner şi să lovească bara. Tricolorii au intrat cu avantaj minim la pauză, dar startul reprizei secunde a adus minute excelente pentru elevii lui Edi Iordănescu.

Răzvan Marin a majorat diferenţa pentru echipa noastră, în minutul 53, cu un şut de la 22 de metri care a trecut pe sub Lunin, iar minutul 57 a adus golul unui nesperat 3-0 pentru România: Man a driblat în careu, a trimis în faţa porţii şi Drăguş a înscris. Ucrainenii au schimbat masiv, au încercat să pună presiune pe poarta lui Niţă, dar nu au reuşit să înscrie, deşi au avut o bară, prin Yaremchuk, în minutul 90+2, iar România a obţinut o victorie uriaşă în grupa E, făcând un pas mare către optimile de finală şi mulţumindu-şi extraordinarii suporteri, care au dominat, la rândul lor, duelul din tribune.

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin (AD. Rus 75), Fl. Coman (Mihăilă 62), R. Marin, Man (I. Hagi 62), Stanciu (Racoviţan 87) – Drăguş (Puşcaş 75). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

UCRAINA: Lunin – Konoplya (Tymchyk 72), Zabarniy, Matvyenko, Zinchenko – Shaparenko (Yaremchuk 62), Stepanenko (Brazhko 62) – Tsygankov (Yarmolenko 62), Sudakov (Malinovskyi 83) , Mudryk – Dovbyk. SELECŢIONER: Serghei Rebrov.

Reclamă
Recomandări
  • PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    19:58

    Moment incredibil în Spania! Un jucător de la Villarreal a spart monitorul VAR după meciul cu Real Sociedad

    19:28

    S-a decis soarta lui Dan Petrescu! Anunţ clar al conducerii clubului: „A avut nevoie de timp”

    19:22

    Dinamo – Universitatea Craiova LIVE TEXT (21:00). Oltenii atacă locul 2 din play-off. Echipele de start

    19:17

    Lionel Messi a reacționat după moartea Papei Francisc. Mesajul emoționant postat de superstar: „Ne vei lipsi”

    19:10

    Care este starea lui Florin Tănase. Jucătorul s-a accidentat cu CFR Cluj şi a fost schimbat

    18:49

    Florin Prunea l-a lăudat pe Mihai Popescu după „parada” din FCSB – CFR Cluj 3-2: „Și pașii i-au ieșit!”

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes