Scandal la Sevilla, înainte de finala Europa League dintre Eintracht Frankfurt şi Rangers. 150.000 de fani, în Andaluzia

Dan Roșu Publicat: 18 mai 2022, 15:23

Comentarii
Scandal la Sevilla, înainte de finala Europa League dintre Eintracht Frankfurt şi Rangers. 150.000 de fani, în Andaluzia

Fani ai lui Frankfurt şi Rangers, în Sevilla / Profimedia Images

Scandal la Sevilla, înainte de finala Europa League dintre Eintracht Frankfurt şi Rangers. Cinci suporteri ai nemţilor au fost reţinuţi după ce un grup de aproximativ 200 de fani germani a atacat susţinători ai echipei lui Ianis Hagi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acesta a fost primul incident violent legat de finală înregistrat de poliţie în oraşul andaluz.

Scandal la Sevilla, înainte de finala Europa League, Eintracht Frankfurt – Rangers

“Incidentul a avut loc în jurul miezului nopţii în faţa catedralei din Sevilla, iar poliţia a trebuit să intervină rapid pentru a pune capăt atacului suporterilor lui Eintracht asupra celor ai lui Rangers”, a precizat poliţia naţională, într-un comunicat, adăugând că germanii au atacat apoi forţele de ordine cu “sticle, materiale pirotehnice şi mese”.

Poliţia spaniolă se aştepta la o situaţie foarte tensionată la Sevilla, oraşul care găzduieşte, miercuri, finala Europa League, astfel că au fost desfăşuraţi peste 5.000 de agenţi ai forţelor de ordine.

150.000 de fani în Sevilla, la finala Europa League

“Este revoltător! Sunt prea mulţi oameni cu prea mult alcool, cei mai mulţi dintre ei fără bilete la meci. Iar în oraş sunt multe şantiere de construcţii. Toate acestea împreună pot duce la probleme grave”, a declarat Juan Carlos Castro, şeful dispozitivului de securitate, care a estimat că este cel mai dificil meci din ultimii ani din punct de vedere al asigurării ordinii.

Reclamă
Reclamă

Se estiemază că vor veni în capitala Andaluziei 100.000 de scoţieni şi 50.000 de fani ai lui Eintracht, în ciuda faptului că ambele echipe au primit doar 10.000 de bilete fiecare pentru meci.

Totul despre finala Europa League, Eintracht Frankfurt – Rangers

Meciul va avea loc la Sevilla, miercuri, de la ora 22.00, pe stadionul Ramon Sanchez-Pijzuan. Eintracht este câştigătoare a Cupei UEFA în 1980, iar Glasgow Rangers a Cupei Cupelor în 1972.

Ianis Hagi este accidentat şi nu va evolua în acest meci pentru Rangers. El va urmări meciul din tribune alături de tatăl său, Gică Hagi.

Reclamă

UEFA a delegat o brigadă din Slovenia, cu Slavko Vincici la centru, la finala Ligii Europa.

Arbitru internaţional din 2010, slovenul în vârstă de 42 de ani a condus nouă meciuri din UEFA Champions League începând cu faza play-off, în acest sezon, inclusiv manşa secundă a sferturilor de finală dintre FC Bayern Munchen şi Villarreal CF.

Arbitru internaţional din 2010, slovenul în vârstă de 42 de ani a condus nouă meciuri din UEFA Champions League începând cu faza play-off, în acest sezon, inclusiv manşa secundă a sferturilor de finală dintre FC Bayern Munchen şi Villarreal CF. Vincici va fi implicat pentru a treia oară într-o finală a unei competiţii majore a cluburilor UEFA, după ce a fost al patrulea oficial la finala UEFA Europa League din 2021 şi arbitru asistent adiţional la finala UEFA Europa League din 2017.

Vincici va fi asistat de compatrioţii Tomaz Klancnik şi Andraz Kovacici. Cel de-al patrulea oficial, Srdjan Jovanovici, este din Serbia. În camera VAR vor fi Paulus van Boekel (Olanda), ajutat de Jure Praprotnik din Slovenia şi de spaniolii Alejandro Hernandez Hernandez şi Roberto Diaz Perez del Palomar.

Dacă nu îşi câştigă locul prin competiţia naţională, aşa cum este cazul ambelor echipe, învingătoarea va evolua în grupele Ligii Campionilor în sezonul viitor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:30

Turcia – România LIVE TEXT (joi, 19:00). Duel crucial pentru tricolori la barajul pentru World Cup 2026

23:24

Ilie Dumitrescu știe cum România o poate elimina pe Turcia în barajul de Mondial: “Trebuie să înțelegem asta”

23:14

Recep Tayyip Erdogan, în tribune la Turcia – România

23:05

Elena Rybakina a bătut-o din nou pe Jessica Pegula şi e în semifinale la Miami

23:04

Capul Verde poate deveni campioana mondială “neoficială”. Analiza inedită a jurnaliștilor de la Marca

22:39

Marius Șumudică e categoric: “N-avem nicio șansă cu Turcia!”

1 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 2 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România 3 Cum arată geanta de 10.000 de euro cu care Ianis Hagi s-a prezentat la plecarea naţionalei în Turcia 4 Fotbalistul nemulțumit de selecția făcută de Mircea Lucescu. A marcat 11 goluri în acest sezon de Liga 1 5 Arda Guler, cuvinte uriaşe despre Mircea Lucescu şi Gică Hagi, înainte de Turcia – România: “Sunt onorat” 6 Încă o lovitură primită de Liverpool după plecarea lui Salah. Înlocuitorul, declarat „netransferabil”
Citește și