S-au stabilit finalele Europa League şi Conference League! Sevilla a eliminat-o pe Juventus în prelungiri

Viviana Moraru Publicat: 18 mai 2023, 23:55 / Actualizat: 15 iunie 2023, 19:18

Spectacol total în meciul de pe Ramon Sanchez Pizjuan

Sevilla - Juventus, în returul semifinalelor Europa League / Profimediaimages

S-au stabilit finalele Europa League şi Conference League! Sevilla – Juventus 2-1 şi Leverkusen – AS Roma 0-0 au fost meciurile din returul semifinalelor Europa League. Au putut fi urmărite în format LIVE SCORE pe AS.ro.

A fost spectacol şi în returul din semifinalele Conference League. AZ Alkmaar – West Ham 0-1 şi Basel – Fiorentina 1-3 au fost meciurile care au decis echipele care vor juca cu trofeul pe masă. Italienii au ajuns în finală cu un gol marcat în minutul 120+9.

S-au stabilit finalele Europa League şi Conference League

Update: Sevilla – AS Roma este finala Europa League. Fiorentina – West Ham va fi finala Conference League.

Min. 120+9: FC Basel – Fiorentina 1-3! Incredibil. Barak a marcat la ultima fază şi italienii sunt în finala Conference League.

Min. 120: Sevilla – Juventus 2-1. Andaluzii sunt din nou în finala Europa League. Se vor lupta cu AS Roma pentru câştigarea celui de-al şaptelea lor trofeu.

Min. 95: Sevilla – Juventus 2-1. A marcat Lamela! Sevilla este aproape de a îi elimina pe bianconeri şi să joace o nouă finală în Europa League.

Min. 90+5: FC Basel – Fiorentina 1-2! Se vor disputa două reprize de prelungiri şi în meciul din Conference League.

Min. 90+4: AZ Alkmaar – West Ham 0-1. Fornals a marcat pentru „ciocănari”, care vor juca finala Conference League!

Min. 90: Sevilla – Juventus 1-1. E nevoie de prelungiri pentru a se decide a doua echipă calificată în finală.

Min. 90: Leverkusen – AS Roma 0-0. Jucătorii lui Jose Mourinho sunt în finala Europa League.

Min. 72: FC Basel – Fiorentina 1-2! Gonzalez a marcat pentru italieni şi meciul poate ajunge în prelungiri.

Min. 65: Sevilla – Juventus 0-1! Dusan Vlahovic a deschis scorul pentru „Bătrâna Doamnă”.

Min. 55: FC Basel – Fiorentina 1-1! Amdouni a reuşit să restabilească egalitatea pentru gazde!

Min. 35: FC Basel – Fiorentina 0-1! Gonzalez a marcat din centrarea lui Biraghi. La acest scor, meciul intră în prelungiri.

Update 22.00: Au început meciurile din returul semifinalelor Europa League şi Conference League!

Echipele de start din meciurile serii:

Leverkusen: Hradecky – Tapsoba, Tah, Hincapie – Frimpong, Demirbay, Palacios, Bakker – Wurts, Diaby – Azmoun
Antrenor: Xabi Alonso

AS Roma: Patricio – Roger Ibanez, mancini, Cristante – Spinazzola, Matic, Bove, Celik – Belotti, Abraham, Pellegrini
Antrenor: Jose Mourinho

Sevilla: Bono – Navas, Bade, Gudelj, Acuna – Fernando, Rakitic – Ocampos, Torres, Gil – En Nesyri
Antrenor: J. Mendilibar

Juventus: Szczesny – Gatti, Bremer, Danilo – Cuadrado, Fagioli, Locatelli, Rabiot, Iling Junior – Kean – Di Maria
Antrenor: M. Allegri

Alkmaar: Ryan – Sugawara, Beukema, Chatzidiakos, Kerkez – Reijnders, Mijnans, Classie – van Brederole, Pavlidis, Karlsson
Antrenor: P. Jansen

West Ham: Areola – Kehrer, Zouma, Aguerd, Creswell – Soucek, Rice, Paqueta – Bowen, Antonio, Benrahma
Antrenor: G. Scamacca

Basel: Hitz – Lang, Adams, Pelmard – Ndoye, Xhaka, Burger, Calafiori – Augustin, Amdouni, Diouf
Antrenor: H. Vogel

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Milenkovic, Igor, Biraghi – Bonaventura, Amrabat, Castrovilli – Gonzalez, Vabral, Brekalo
Antrenor: V. Italiano

Returul duelului dintre Sevilla şi Juventus pleacă de la scorul de 1-1. În tur, andaluzii au fost egalaţi dramatic pe final de meci, în minutul 90+7, Gatti marcând pentru „Bătrâna Doamnă”.

Sevilla luptă să se califice în a şaptea finală de Europa League. Andaluzii le-au câştigat pe toate disputate până acum, ultimul trofeu fiind cucerit în anul 2020, după o finală cu Inter.

De cealaltă parte, AS Roma are avantaj de 1-0, înainte de returul cu Leverkusen. Italienii s-au impus în turul de pe Olimpico graţie reuşitei lui Bove, din minutul 63.

De cealaltă parte, în Conference League, West Ham are avantaj minim înaintea returului cu AZ Alkmaar. Londonezii a câştigat turul cu 2-1, şi astfel meciul retur se anunţă unul „de foc”.

Cu acelaşi scor s-a impus şi Basel în turul semifinalei cu Fiorentina. Elveţienii au avantajul de a juca meciul retur pe teren propriu.

Povestea fabuloasă a lui Federico Gatti, eroul lui Juventus din duelul cu Sevilla

Povestea fabuloasă a lui Federico Gatti, eroul lui Juventus din duelul cu Sevilla. Fundaşul de 24 de ani era zidar în urmă cu patru ani, şi evolua în Serie D. În ultima partidă pentru torinezi, Gatti a reuşit să egaleze în minutul 90+7, în confruntarea din semifinalele Europa League.

Federico Gatti îşi trăieşte visul din copilărie. Acesta a ajuns să joace la echipa sa de suflet, după ce în urmă cu doar câţiva ani, era legitimat la un club de Serie D, şi îşi câştiga existenţa ca fiind zidar.

„Obișnuiam să lucrez în piețe, unde descărcam cutii de fructe și legume. În urmă cu doi ani eram zidar și instalam ferestre, după-amiaza mă antrenam pe terenuri pline de noroi sau înghețate și reci. Acesta este un vis”, declara Federico Gatti, pentru marca.com, în momentul în care semna cu Juventus.

Lucrurile au luat o întorsătură incredibilă. Fără să înceapă fotbalul la vreo academie, Gatti a jucat fotbal din pasiune, în ligile inferioare din Italia, până când în 2020 a prins un transfer la Pro Patria, formaţie din Serie C.

Ulterior, fundaşul a fost transferat de Frosinone în schimbul sumei de 150.000 de euro, în iarna lui 2021. Un an mai târziu, acesta a fost cumpărat de Juventus în schimbul sumei de 5,4 milioane de euro, şi a fost lăsat pentru încă o jumătate de sezon la trupa de Serie B.

0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul
25
23:22
Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord”
25
23:05
„S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB
25
22:53
UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek
25
22:47
FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui!
25
22:41
Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor