A fost haos la SUA – Mexic. Arbitrul a acordat patru cartonaşe roşii şi a întrerupt meciul din cauza scandărilor

Alex Masgras Publicat: 16 iunie 2023, 11:35

Comentarii
A fost haos la SUA – Mexic. Arbitrul a acordat patru cartonaşe roşii şi a întrerupt meciul din cauza scandărilor

Weston McKennie, în timpul meciului SUA - Mexic / ProfiMedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

A fost haos la SUA – Mexic. Americanii au obţinut calificarea în finala Ligii Naţiunilor CONCACAF, după ce au trecut de Mexic cu 3-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida a fost marcată de incidentele din repriza secundă. Cele două echipe au terminat meciul în 9 oameni, iar arbitrul a întrerupt partida din cauza scandărilor homofobe.

A fost haos la SUA – Mexic. Arbitrul a acordat patru cartonaşe roşii şi a întrerupt meciul din cauza scandărilor

SUA vor juca în finala Ligii Naţiunilor CONCACAF contra Canadei, după victoria cu Mexic, scor 3-0. Pulisic a deschis scorul în minutul 37, după care a majorat diferenţa imediat după pauză, în minutul 46. Scorul final a fost stabilit de Pepi în minutul 79.

Repriza secundă a partidei care s-a jucat pe Allegiant Stadium nu a fost lipsită de incidente. SUA şi Mexic au avut câte doi jucători eliminaţi, după ce Weston McKennie, Sergino Dest, Cesar Montes şi Gerardo Arteaga au văzut cartonaşul roşu.

Primul eliminat a fost Montes, după ce l-a lovit pe Balogun. Două minute mai târziu, Weston McKennie a văzut şi el cartonaşul roşu, după ce l-a luat de gât pe Sanchez. Americanul a părăsit terenul cu tricoul rupt. În minutul 86, Dest şi Arteaga au fost eliminaţi după ce s-au luat la ceartă.

Reclamă
Reclamă

Pe lângă tensiunea din teren, fanii mexicani au cauzat întreruperea jocului în minutul 90 din cauza scandărilor homofobe. Jocul a fost reluat, dar mexicanii au continuat scandările, astfel încât arbitrul Ivan Barton a decis să fluiere finalul partidei în al optulea minut de prelungire din cele 12 arătate iniţial.

“Sunt supărat, meciul nu trebuia să se transforme în aşa ceva. Nu trebuie ca astfel de lucruri să se mai întâmple. Acum ne vor lipsi doi jucători foarte buni în finală”, a declarat Christian Pulisic, potrivit dailymail.co.uk.

Reclamă

Canada, adversara SUA în finala Ligii Naţiunilor CONCACAF

În cealaltă semifinală, Canada a câştigat partida cu Panama cu 2-0. Pentru canadieni au marcat Jonathan David şi Alphonso Davies, în minutele 25, respectiv 69.

Luni dimineaţă, Canada şi SUA vor juca finala Ligii Naţiunilor CONCACAF, de la ora 03:30. De la ora 01:00, Panama şi Mexic se vor întâlni în finala mică.

Kosovo – România e pe Antena 1 și în AntenaPLAY

România are două meciuri „de foc” în luna iunie. În primul joc, vineri, 16 iunie, de la 21:45, naţionala României va juca în Kosovo, urmând ca peste 3 zile, luni, 19 iunie, de la 21:45, să evolueze la Lucerna împotriva Elveţiei. Partida României cu Kosovo va fi în exclusivitate pe Antena 1, dar și în AntenaPLAY.

După primele două meciuri din Grupa I, naţionala României este pe locul 2. Are maximum de puncte şi este despărţită doar prin golaveraj de liderul Elveţia. Kosovo are 2 puncte, în timp ce Andorra şi Israel au câte un punct. Naţionala Belarusului este singura fără punct.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 8 mai

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și