Alexandru Cicâldău&co au rezistat eroic în Barcelona – Galatasaray 0-0. PAOK – Gent 1-0. Echipa lui Răzvan Lucescu, victorie la limită. El Haddadi a decis Sevilla – West Ham 1-0. Atalanta – Leverkusen 3-2. Rezultatele zilei sunt aici

PSV – FC Copenhaga 4-4

Update: Fluier final în Barcelona – Galatasaray. Meciul s-a încheiat 0-0.

Update: Alex Cicâldău a intrat pe teren în Barcelona – Galatasaray la scorul de 0-0.

Update: A început Barcelona – Galatasaray!

UPDATE 21:42. FLUIER FINAL Sevilla – West Ham 1-0. El Haddadi a decis meciul din turul optimilor Europa League, cu un gol marcat în minutul 60.

UPDATE 21:40. FLUIER FINAL. PAOK – Gent 1-0. Echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat meciul tur din optimile Conference League, împotriva belgienilor de la Gent. Kurtic a marcat golul victoriei în minutul 58. Alexandru Mitriță a fost lăsat pe bancă de Lucescu Jr.

UPDATE 21:05. Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, lăsaţi pe bancă în meciul dintre Barcelona şi Galatasaray.

Barcelona – Galatasaray | Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Garcia, Alba – Nico, F. De Jong, Pedri – Traore, Depay, Torres

Rezerve: Aubameyang, Braithwaite, Busquets, L. De Jong, Dembele, Lenglet, Mingueza, Neto, Pique, Puig, Tenas

Galatasaray: Pena – Boey, Nelsson, Marcao, Van Aanholt – Kutlu, Antalyali – Babel, Feghouli, Akturkoglu – Mostafa

Rezerve: Arslan, Bayram, Cicâldău, Cipe, Dervisoglu, Gomis, Kilinc, Moruțan, Muslera, Ozturk, Pulgar, Yilmaz

UPDATE 21:00. Sevilla – West Ham 1-0. El Haddadi deschide scorul în meciul din Spania.

UPDATE 20:58. PAOK – Gent 1-0. Echipa lui Răzvan Lucescu a deblocat tabela, prin Kurtic.

Update: Au început primele meciuri ale zilei în Europa League şi Conference League.

Update: Alexandru Mitriţă este rezervă în PAOK – Gent.

Barcelona – Galatasaray, în optimile Europa League. Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, duel de vis pe Camp Nou

Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău se află în faţa celui mai important meci din carieră. Cotidianul Marca anunţă că cei doi jucători români vor fi titulari în meciul pe care Galatasaray îl va disputa cu Barcelona, pe Camp Nou, în manșa tur din optimile UEFA Europa League.

Vestea este considerată surprinzătoare, având în vedere că Moruțan și Cicâldău nu sunt pe placul noului antrenor de la Galatasaray, Domenec Torrent.

Barcelona – Galatasaray | Echipele probabile:

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Pique, Jordi Alba – Pedri, Busquets, Frenkie de Jong – Adama Traore, Aubameyang, Ferran Torres.

Galatasaray: Pena – Elabdellaoui, Marcao, Nelsson, Van Aanholt – Pulgar, Kutlu – Moruțan, Cicâldău, Akturkoglu – Mostafa Mohamed.

PAOK – Gent, în optimile Conference League. Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță se luptă pentru calificarea în sferturi

PAOK „vânează” calificarea în sferturile UEFA Conference League. Echipa lui Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță vor da piept cu belgienii de la Gent în optimi.

În „16-imi”, PAOK a eliminat Midtjylland, după loviturile de departajare. Alexandru Mitriță a fost titular în partida tur, câștigată de danezi cu 1-0, și a fost înlocuit la pauză de Lucescu Jr.

În returul din Grecia, PAOK a trimis partida în prelungiri, după 2-1 în primele 90 de minute, și s-a calificat la loviturile de departajare. Introdus pe teren în minutul 71, Mitriță a fost unul dintre marcatorii lui PAOK de la punctul cu var.

Alexandru Mitriţă este anunţat titular la meciul din această seară.

PAOK – Gent | Echipele probabile:

PAOK: Alexandros Paschalakis – Vierinha, Jose Crespo, Enea Mihaj, Joan Sastre – Theocharis Tsingaras, Douglas Augusto – Alexandru Mitriță, Diego Biseswar, Leo Jaba – Chuba Akpom

Gent: Davy Roef – Jordan Torunarigha, Michael Ngadeu, Andreas Hanche-Olsen – Nurio Fortuna, Julien de Sart, Sven Kums, Matisse Samoise – Amdrew Hjulsager, Yonas Malede, Laurent Depoitre

Norwich – Chelsea, în Premier League. Primul meci al londonezilor, după anunţul că Roman Abramovich nu va mai putea vinde clubul

Chelsea va juca în această seară pe terenul lui Norwich, în etapa a 30-a din Premier League. Va fi primul meci jucat de londonezi după anunțul că Roman Abramovich nu va mai putea vinde clubul, ca urmare a războiul declanșat de Rusia în Ucraina.

Procesul de vânzare a clubului Chelsea a devenit foarte dificil după ce autorităţile britanice au îngheţat toate activele patronului Roman Abramovici.

Potrivit presei engleze, există totuşi posibilitatea ca o tranzacţie să fie realizată, dar doar dacă oligarhul rus va ceda controlul vânzării guvernului britanic. Telegraph notează că potenţialii cumpărători nu au fost descurajaţi de faptul că Abramovici are activele îngheţate şi ar putea încă progresa în negocierile lor. Cu toate acestea, destinaţia oricăror fonduri generate din vânzare ar urma să fie stabilită de guvern.

Echipa probabilă a lui Chelsea, din meciul cu Norwich:

Mendy – Chalobah, Silva, Rudiger – Azpilicueta, Kante, Jorginho, Alonso – Mount, Pulisic – Havertz.