Alexandru Maxim şi Denis Drăguş fac legea în Turcia! Românii au marcat din nou pentru Gaziantep

Alex Masgras Publicat: 11 noiembrie 2023, 16:53 / Actualizat: 11 noiembrie 2023, 18:04

Alexandru Maxim şi Denis Drăguş fac legea în Turcia!

Denis Drăguş şi Alexandru Maxim / Colaj Twitter Gaziantep FK

Alexandru Maxim şi Denis Drăguş fac legea în Turcia! Cei doi jucători români ai lui Marius Şumudică au marcat în prelungirile primei reprize ale meciului de pe terenul lui Alanyaspor, asta după ce au fost marcatorii lui Gaziantep şi în meciul din etapa trecută.

Alexandru Maxim a deschis scorul în minutul 40+8 dintr-o lovitură de la 11 metri, în timp ce Denis Drăguş a majorat diferenţa în minutul 45+10, după o gafă incredibilă a portarului gazdelor!

Cei doi români ai lui Marius Şumudică de la Gaziantep sunt de neoprit. Alexandru Maxim şi Denis Drăguş au marcat din nou penrtu formaţia din Turcia.

Gaziantep joacă pe terenul celor de la Alanyaspor, acolo unde a intrat la cabine cu un avanataj de două goluri, graţie reuşitelor celor doi români.

Primul care a înscris a fost Alexandru Maxim. În minutul 45+8, internaţionalul român a înscris fără emoţii de la 11 metri.

Două minute mai târziu, Denis Drăguş a marcat, după o eroare uriaşă a portarului gazdelor. Taskiran a ieşit din careu, la aproximativ 20 de metri, şi a pierdut balonul chiar în faţa lui Drăguş, care a reuşit să înscrie unul dintre cele mai uşoare goluri ale carierei. La Gaziantep evoluează şi portarul Florin Niţă.

Dacă acesta este al doilea gol al lui Alexandru Maxim din acest sezon, el marcând chiar etapa trecută primul gol, Drăguş a ajuns la 4 goluri. La fel ca Maxim, Drăguş a marcat etapa trecută, cu Rizespor. În cele din urmă, Gaziantep s-a impus cu 3-0, ultimul gol fiind marcat de Riascos.

Lotul naţionalei pentru „dubla” decisivă cu Israel şi Elveţia

În luna noiembrie, România va disputa ultimele două meciuri din preliminariile EURO 2024, cu Israel şi Elveţia. Meciul cu Elveţia, ultimul din această campanie, va fi pe 21 noiembrie, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Pentru această dublă, selecţionerul Edi Iordănescu i-a convocat pe Florin Niţă şi Denis Drăguş de la Gaziantep.

PORTARI: Horațiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 7/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ionuț RADU (Bournemouth | Anglia, 4/0);

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 13/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 4/0), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 11/0), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 23/1), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 18/1), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 32/2), Andres DUMITRESCU (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius MARIN (Pisa | Italia, 13/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 3/0), Andrei ARTEAN (Farul Constanța, 0/0), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 50/3), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 33/4), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 64/14), Darius OLARU (FCSB, 14/0), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 13/1), Marius ȘTEFĂNESCU (Sepsi OSK, 2/0), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 29/3), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 16/4), Florinel COMAN (FCSB, 10/1);

ATACANȚI: Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 6/2), George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 38/10), Denis ALIBEC (Muaiter | Qatar, 35/4), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0)

22:50 Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos! 22:23 Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii 22:11 Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo 22:07 LIVE TEXTBayern Munchen – Real Madrid 0-1. Vinicius a deschis scorul după o pasă splendidă a lui Toni Kroos! 21:55 LIVE VIDEOCoventry – Ipswich, acum în AntenaPLAY. Oaspeţii pot urca pe loc pentru promovare directă în Premier League 21:35 Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani! 21:13 EXCLUSIVVictor Piţurcă nu concepe ca Gigi Becali să preia stadionul Steaua: „Să-şi vadă de echipa lui”! Replică dură pentru milionar 20:24 Rapid – FCSB s-ar putea juca fără spectatori! Fanii „alb-vişinii” au aruncat cu torţe şi cu oltenii! Ce scrie în regulament 20:03 Thibaut Courtois, OUT de la EURO 2024! Decizia finală luată cu 54 de zile înainte de Belgia – România 19:37 „Îi schimbaţi pe Daniel Niculae şi Bogdan Lobonţ?” Victor Angelescu, anunţ despre ceea ce urmează la Rapid: „Nu mă aşteptam!” Vezi toate știrile