„Am uitat să jucăm fotbal!” Situație disperată la Barcelona. Catalanii și-au ieșit din minți după egalul cu Celta Vigo. „Nu am văzut așa ceva niciodată!”

Publicat: 7 noiembrie 2021, 9:33

Barcelona a remizat cu Celta Vigo, scor 3-3, deși catalanii au condus cu 3-0 la pauză. Jucătorii formației blaugrana sunt la pământ. Frenkie de Jong a transmis un mesaj dur după meciul de pe Balaidos.

Situație disperată la Barcelona

„Cred că în a doua repriză am uitat să jucăm fotbal. Ne lipsește personalitatea. Jucătorii sunt cei care trebuie să se schimbe. Meciul ăsta era foarte important pentru a ajunge puțin mai sus în clasament”, a spus Frenkie de Jong, citat de as.com.

Situație disperată la Barcelona: „Am uitat să jucăm fotbal!”

Olandezul de la mijlocul Barcelonei s-a plâns și de arbitraj. Frenkie de Jong susține că „centralul” Hernandez Hernandez a acordat prea multe minute de prelungire în repriza secundă. Catalanii au încasat golul al treilea la ultima fază a meciului.

E o lovitură foarte puternică pentru noi. Trebuie să luptăm pentru că avem calitate. Va fi foarte greu, dar trebuie să continuăm. Când suntem conduși, arbitrii dau în mod normal două-trei minute în plus de prelungire și azi ne-au dat cinci. La o aruncare de la margine mai adaugă un minut…nu am văzut așa ceva niciodată„, a mai spus Frenkie de Jong.

Xavi, noul antrenor al catalanilor, este omul așteptat să salveze corabia Barcelonei. Eșecurile din ultima vreme a scăzut însă drastic moralul jucătorilor blaugrana.

„Vom vedea ce va fi cu Xavi. Lumea este este încântată de venirea lui, noi vom munci din greu”, a încheiat de Jong.

Xavi este așteptat să sosească în acest weekend în Barcelona și va fi prezentat luni, pe 8 noiembrie, potrivit marca.com.

Confruntarea de pe ”Balaidos” a început tare. Ansu Fati a deschis rapid scorul, în minutul 3, iar Busquets a majorat avantajul catalanilor, în minutul 18. Memphis Depay a marcat și el în minutul 34, iar gruparea catalană se îndrepta spre primul succes după 3 etape fără victorie.

Lucrurile nu au stat deloc așa. Veteranul Iago Aspas a adus semnalul revenirii pentru gazde cu golul din minutul 52. În minutul 74, Nolito, un alt veteran, a redus din diferență. Același Aspas a declanșat nebunia în minutul 90+6, când a reușit o ”dublă” de senzație și a închis tabela.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona rămâne pe locul 9 în La Liga, fără victorie de patru etape, în timp ce Celta Vigo a urcat pe locul 14, cu 12 puncte.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Ousmane Dembele, atacat dur de o legendă a Barcelonei
Fotbal extern • 21 ian., 14:56
Ousmane Dembele, atacat dur de Hristo Stoichkov: „Nu păta emblema! Pleacă”. Francezul, în conflict şi cu Xavi
FC Barcelona
Fotbal extern • 21 ian., 9:28
”Sunt vremuri grele!” După Lionel Messi, potopul. FC Barcelona are un sezon de coșmar. Eliminată din Cupă, Supercupă și Champions League, echipa lui Xavi mai are o singură ”salvare”
Athletic Bilbao - Barcelona 3-2
Fotbal • 21 ian., 1:05
Nebunie pe San Mames în Athletic Bilbao – Barcelona 3-2! Dezastrul continuă pentru jucătorii lui Xavi. „Galacticii”, calificare dramatică după Elche – Real Madrid 1-2. Diogo Jota, „dublă” în Arsenal – Liverpool 0-2
22:50 Denis Alibec, luat la țintă de Viorel Moldovan: ”Ce a făcut în Turcia? Acum se duce la Voluntari?” Nici George Pușcaș nu a scăpat! 22:20 Florin Prunea, atac la șefii FRF. „A fost o lipsă de respect cu Boloni”. Ce spune despre noul selecționer: „Edi Iordănescu începe să semene cu ei din prima zi” 22:00 ”Pare că traduce, d-aia vorbește cu greutate! Zici că ești în filme western!” Ladislau Boloni, făcut praf de Mihai Stoica: ”Vorbești de Rădoi, descoperirea ta? Ronaldo?” 21:34 ”Asta ar fi ajuns la jucători, ce ar fi înţeles?” Mihai Stoica îl contrează pe Ladislau Boloni: ”Nu ai cum să nu ai obiectiv în Liga Națiunilor!” 21:25 Marc Marquez a primit acceptul medicilor să revină pe pistă. Spaniolul și-a revenit după accidentul îngrozitor de anul trecut 20:40 Steliano Filip ratează derby-ul Dinamo – FCSB! Flavius Stoican: ”Pur și simplu este blocat psihic!” 19:51 Octavian Popescu are unul dintre cele mai mici salarii de la FCSB! ”Perla” de 100 de milioane de euro a lui Gigi Becali câștigă de cinci ori mai puțin decât căpitanul Tănase 19:02 Inter transferă de la o contracandidată la titlu! Lovitura pregătită de campioana Italiei 18:48 Florin Tănase ar putea pleca de la FCSB. Căpitanul roș-albaștrilor, dorit de două echipe după ce a rămas fără impresar! Se așteaptă ofertele oficiale 18:03 ”Edi trebuie să înțeleagă asta!” Anghel Iordănescu, sfat important pentru fiul său. Ce i-a transmis după ce a devenit selecționerul României